„Снежанка и седемте джуджета“ е една от най-известните приказки в света, разказана за първи път през 1812 г., когато братя Грим публикуват сборника си с приказки, събрани от стари европейски народни истории. Подобно на много от приказките на Грим, се смята, че „Снежанка и седемте джуджета“ съществува от Средновековието и е предавана от уста на уста през вековете.
През 1937 г. анимационният игрален филм на Уолт Дисни за Снежанка популяризира историята по целия свят и оттогава като цяло се смята за чисто художествена измислица. Въпреки това, последните изследвания показват, че в известната приказка може да има елемент на истина в края на краищата.
Реална личност ли е била Снежанка?
През 1994 г. германският историк Екхард Сандер публикува Schneewittchen: Marchen oder Wahrheit? („Снежанка: Приказка ли е?“), като твърди, че е открил личност, която може да е вдъхновила историята.
Според Сандер, персонажът на Снежанка е базиран на живота на Маргарете фон Валдек, германска графиня, дъщеря на Филип IV, родена през 1533 г. На 16-годишна възраст Маргарете е принудена от мащехата си Катарина от Хацфелд да се премести във Вилдунген в Брюксел. Там тя се влюбва в принц, който по-късно ще стане Филип II, крал на Испания.
Бащата и мащехата на Маргарете не одобряваха връзката, тъй като тя била „политически неудобна“.
Маргарете умира мистериозно на 21-годишна възраст, очевидно е била отровена.
Историческите справки сочат към краля на Испания, който се противопоставя на тази любов и може да е изпратил испански агенти да убият Маргарете.
Но къде са седемте джуджета? Бащата на Маргарете притежавал няколко медни мини, които наемали деца като работници, но по-скоро като роби. Много от тях умират в млада възраст заради лошите условия, а онези, които оцелявали имали силно забавен растеж и деформирани крайници от недохранване и тежкия физически труд. В резултат на това те често били наричани „бедните джуджета“.
Що се отнася до отровната ябълка, Сандер смята, че това произтича от историческо събитие в германската история, при което старец е арестуван за това, че е дал отровни ябълки на деца, за които твърдял, че крадат плодовете му.
А може би това е Снежанка?
Други изследователи пък смятат, че образът на Снежанка е вдъхновен от живота на Мария София фон Ертал, родена на 15 юни 1729 г. в Лор на Майн, Бавария. Тя била дъщеря на земевладелеца от XVIII в. принц Филип Кристоф фон Ертал и съпругата му, баронеса Фон Бетендорф.
След смъртта на баронесата принц Филип се жени за Клаудия Елизабет Мария фон Венинген, графиня на Райхенщайн, за която се казва, че не харесвала своите доведени деца. Замъкът, в който са живели, сега музей, е бил дом на „говорещо огледало“, акустична играчка, която може да говори (сега се помещава в музея Spessart). Огледалото било в замъка по времето, когато мащехата на Мария е живяла там.
Джуджетата в историята на Мария също са свързани с миньорски град – Бийбър, разположен на запад от Лор на Майн и сред седем планини. До най-малките тунели достъп можели да имат само
много ниски миньори, които често носели ярки качулки,
точно така най-често са изобразявани седемте джуджета в приказката.
Изследователите твърдят, че стъкленият ковчег от приказката може да е свързан с известната фабрика за стъкло в региона, докато отровната ябълка може да е свързана с отровен nightshade (бел.ред. Картофови е семейство покритосеменни растения, много от които са ядливи, а други — отровни, като някои имат както ядливи, така и токсични части), който расте в изобилие в Лор на Майн.
Може никога да не разберем какъв е произходът на историята за Снежанка и седемте джуджета, тъй като приказките на братя Грим често са сливане на реални събития с фантазия и въображение. И все пак няма съмнение, че известната приказка е имала поне някаква историческа основа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!