П редставете си, че не можете да отидете на лекар, че нямате право да започнете работа, нито да посещавате училище. Не можете да откриете банкова сметка, да си купите къща или да се омъжите. Защото нямате документи за самоличност. Защото сте апатрид – човек, който не притежава гражданство.
Nationality. It's not a privilege, it's a human right. #iBelong pic.twitter.com/BAQkZE4uU8
— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) August 18, 2019
За света просто не съществувате. Това ви лишава от вашата самоличност и води до ограничаване на повечето права и свободи. Ако сте апатрид, вие не можете да получите документи за пътуване и да напускате пределите на страната, в която се намирате. Може дори да бъдете задържани от имиграционните служби или да се разделите със семейството си.
Как се стига до подобно положение?
Хората получават гражданство веднага след раждането си. Невинаги страните успяват да гарантират това право. Много деца се раждат без националност, вследствие на дискриминация към определени етнически или религиозни групи, или заради пропуски в националните законодателства. Ако не се знае кои са родителите на някое дете, много вероятно е то да се превърне в апатрид, защото в дадената страна националността се определя на базата на потомствена връзка.
Хората без държава наброяват повече от 10 милиона, като 1/3 от тях са деца. Най-много апатриди има в Мианмар, където над милион души от етническото малцинство на рохингите са изключени от правото да получат националност. Една от най-главните причини за създаване на апатриди е фактът, че в 27 държави на жените е забранено да предадат своята националност на децата си.
В Европа има над 600 000 апатриди. Най-често това са лицата, търсещи убежище или тези, които са живеели в пределите на бивша Югославия и СССР. На Балканите апатридите са предимно от ромски произход. Въпреки големите размери на проблема, повечето страни нямат ефективна стратегия за справяне с липсата на гражданство.
If you were invisible, what would you do?
— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) February 14, 2019
2,100 children were registered as ‘stateless’ in Europe last year, our new report shows.
Everyone has the right to belong.
#iBelong https://t.co/Kw1p3n4UMA pic.twitter.com/Pz5K4EzdLC
Невинаги хората без държави биват преследвани от закона, но често те срещат тормоз, дискриминация и нарушения на човешките им права. Затова се нуждаят от международна защита и подкрепа. Когато има политическа воля, подобни въпроси могат да бъдат разрешавани: през 2008 г. повече от 300 000 души, които говорят урду в Бангладеш, получават гражданство. А от 2003 г. насам повече от 4 милиона деца престават да бъдат апатриди.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!