П онякога привържениците на конспиративните теории вярват, че са открили нещо, което разбива на пух и прах цяла концепция - независимо от факта, че най-елементарното търсене ще докаже, че грешат. Наскоро отразихме представянето на новия скафандър, който ще бъде облечен от астронавтите, които след няколко години ще се върнат на Луната. В отговор на този материал получихме следния отговор: „Ако кацането на Луната е било истинско, защо никога не се върнахме там?“
Програмата „Аполо“ беше огромен успех, но също така беше много скъпа и изпълнена с рискове. Но тя доведе до кацането на 12 души на повърхността на Луната. Първите двама бяха, разбира се, Нийл Армстронг и Бъз Олдрин с Аполо 11 на 20 юли 1969 г. А ето и малко внимание към останалите.
Аполо 12
On this day in 1969, Apollo 12 astronaut Pete Conrad became the third human to walk on the Moon. His words when he reached the lunar surface: “Whoopee! Man, that may have been a small one for Neil, but that's a long one for me.” pic.twitter.com/X7KBizZFZP
— Humanoid History (@HumanoidHistory) November 19, 2019
Само четири месеца след „Аполо 11“ неговият наследник кацна на Луната в Океана на бурите - Oceanus Procellarum. Чарлз „Пийт“ Конрад и Алън Бийн кацат на лунната повърхност на 19 ноември 1969 г. Тази мисия се приземи на пешеходно разстояние от роботизирания апарат Surveyor 3. Конрад и Бийн всъщност донесоха части от Surveyor 3 обратно на Земята. От причудлива гледна точка „Аполо 12“ е първото регистрирано използване на хамаци на друг свят, тъй като те са използвани от двамата, за да спят по-удобно.
Аполо 13
Аполо 13 претърпява сериозна повреда по пътя към Луната, поради което кацането му на Луната е отменено. Третият път, когато човечеството стига до естествения ни спътник, е на 5 февруари 1971 г. Алън Шепърд - първият американец, пътувал в космоса - и Едгар Мичъл стават петият и шестият човек, стъпил на Луната.
Аполо 14
Аполо 14 също претърпява някои неизправности, но нищо прекалено сериозно, въпреки че има опасения, че втора прекратена мисия може да означава край на програмата Аполо. Най-известното събитие на мисията за щастие става удрянето на две топки за голф от Шепърд, а не някакъв инцидент. В момента той е най-възрастният човек, който е бил на Луната, на 47 години.
Аполо 15
Дейвид Скот и Джеймс Ъруин кацат на Луната на 30 юли 1971 г. НАСА вече е очаквала съкращения на бюджета, така че в мисията са внесени промени, за да се извлече максимална полза от Луната - включително първото използване на лунохода - първото човешко превозно средство, което се движи извън Земята. Скот извършва известния експеримент „Галилео“, който показва, че обектите падат на земята с едно и също ускорение, независимо от масата им. Той направи това, като пусна перо и чук.
Мисията е записана и с Алфред Уордън, който не каца на Луната, но извършва извънземна дейност (EVA), за да изтегли филмовите касети от двете камери за картографиране на Луната от външната страна на модула, докато капсулата се намира на 321 869 км от Земята. Тази мисия държеше рекорда за най-голям брой хора, изложени на космическия вакуум по едно и също време, до частната космическа разходка на мисията „Поларис Зора“ от миналия месец.
Аполо 16
🥳 🎂Please join me in extending warm birthday wishes to #Apollo16 Moonwalker Charlie Duke - the youngest man to walk on the #Moon - 89 years young today! Here's to many more amazing orbits!💫 pic.twitter.com/dsHBzrHDR6
— Cady Coleman (@Astro_Cady) October 3, 2024
Джон Йънг и Чарлз Дюк кацат на Луната на 21 април 1972 г. Двойката прекарва почти три дни на Луната, събирайки материал, включително най-голямата скала, донасяна някога от Аполо: Голямата Мулея. Скалата е с тегло 11,7 кг (25,8 паунда). Лунният модул е наречен Орион, за да се свърже с едно от най-ярките съзвездия на небето. Пилотът на командния модул Томас Матингли вместо това избира името Каспър за командния и сервизния модул, защото: „Има достатъчно сериозни неща в този полет, затова избрах несериозно име“, както съобщава в. „Ню Йорк Таймс“.
Аполо 17
Юджийн Чернан и Харисън Шмит стават последните астронавти - засега - стъпили на Луната. Те се приземяват на 11 декември 1972 г. НАСА искаше да завърши на високо ниво и „Аполо 17“ беше по-дългата мисия за кацане на Луната с екипаж - тази, при която астронавтите се отдалечиха най-много от космическия си кораб, прекараха най-дълго на Луната както в кораба, така и извън него, и донесоха най-голямото количество лунни скали на Земята. Това е и първата мисия, в която участва учен - Шмит. Шмит има още едно първенство: той е първият човек, който е алергичен към лунния прах. Въпреки многото рекорди, телевизионното отразяване на мисията беше слабо. След шест пъти кацането на Луната се превръщаше в рутина, а не в събитие от праймтайма.
Какво следва?
Няма никакъв възможен начин кацането на Луната да е било фалшифицирано. Или може би трябва да повярваме на шегата, че те са режисирани от Стенли Кубрик, но той е бил такъв перфекционист, че е искал да ги заснеме на място.
Със сигурност привържениците на конспиративните теории ще намерят за какво да се оплачат от програмата „Артемида“, но за тези от нас, които се интересуват от фактите и космоса, предстоят вълнуващи години. Програма „Артемида“ ще върне хора на Луната и ще отбележи кацането на първата жена, първия цветнокож и първия неамерикански гражданин на лунната повърхност. Artemis III, която понастоящем е планирана за 2026 г. (но може да има забавяния), ще бъде първото от няколко планирани кацания на Луната.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!