Д етските филмчета и предавания изобразява хипнотични светове, ярки цветове и поразителни сюжетни линии.
Това определено привлича децата, които се залепят все повече и повече към екрана.
Детските телевизионни предавания ни пренасят в съвсем различна реалност, като ни предоставят на децата различна от нашата действителност.
Повечето хора имат любимо телевизионно предаване от детството. Ако сте родител, вероятно децата ви също обожават някое детско предаване,което ви се струва странно или нелогично.
Майките винаги се притесняват дали гледането на телевизия в ранна детска възраст е здравословно. Повечето вярват, че детски телевизионни предавания и филми пречат на развитието на мозъчната дейност, като така се забавя развитието на децата. А фактът, че не родителят чест не разбира тези предавания, води до мисълта, че те не са полезни.
Как всички деца да имат възможност да усвояват по-добре материала в училище
Но понякога странните детски предавания, могат да бъдат нещо добро.
Умовете на малките деца обработват информацията по различен начин от възрастните - това, което е странно за нас, често е силно ангажиращо за тях.
За да сме сигурни в развитието на децата си, се опитваме да разберем предаванията, които гледат. И така да можем спокойно да изберем кои от тях да им позволим да гледат.
Оказва се обаче, че част от най-популярните детски предавания са създадени с помощта на специалисти по детско развитие.
Подобни директни сътрудничества между психолози и телевизионни предавания не са нещо ново в света на детската телевизия.
“Улица Сезам”, която празнува 50-годишния си юбилей през 2019 г., наема психолози, експерти в детското развитие, като част от продуцентския екип.
Мрачните истории зад едни от най-обичаните детски приказки
Една от създателките на "Улица Сезам" - Джоан Ганц Кууни, смята, че телевизията може да се използва като образователно средство за по-добра подготовка на децата за детска градина.
До януари 1970 г., само няколко месеца след първото си излъчване, приблизително една трета от децата на възраст между 2 и 5 години в САЩ редовно гледат шоуто.
Всеки епизод се гледа от над 5 милиона деца. Освен забавен, епизодите се планират с конкретна учебна цел.
Но не всички телевизионни предавания се занимава с образованието на децата.
В края на 2000 година Анджелин Лилард, психолог в Университета на Вирджиния, разглежда как поведението на децата може да бъде повлияно от начина, по който се държат телевизионните герои.
В едно от проучванията си Лилард изследва популярната поредица “Спондж Боб Квадратни гащи”, като достига до плашещо откритие.
„Гледахме анимацията в лабораторни срещи и почувствах, че не мога да свърша никаква работа след това. Помислих си:„ Ако това ми се случи след като го гледам,какво ли се случва с 4-годишните."
Това я предизвиква да започне ново проучване относно влиянието на телевизията над децата.
Набляга на въздействието над фокуса, планирането и управлението на емоциите при подрастващите.
В рамките на няколко години тя проследява съдържанието и влиянието, което оказват образователните предавания и “Спондж Боб Квадратни гащи” над детското развитие.
Деца правят кино в Киномания 2019
Оказва се, че фантастичната картина представена в предаването “Спондж Боб Квадратни гащи”, която няма връзка с действителността, може да повлияе негативно на разбирането на децата.
"Нашите мозъци не са създадени да обработват всичко това", казва Лилард. „Моето мнение е, че мозъкът работи усилено, за да разбере всичко, което показва филмчето и след това БУМ! Не може да го повтори. Просто защото не е реалистично."
Лилард подчертава, че са наблюдавали само краткосрочния ефект - няма доказателства, че гледането на силно фантастично съдържание ще навреди на детето ви в дългосрочен план.
Определящо е за каква възраст е предназначено съдържанието. Дори образователните програми могат да повлияят негативно, ако съдържанието не е подходящо за възрастта.
Психологът Тим Смит публикува проучване, показващо колко ясно привличащите вниманието функции, като цвят, яркост и движение, съответстват на главния говорещ герой в кадрите от детски телевизионни предавания и шест предавания за възрастни.
"Искахме да разберем дали продуцентите на тези детски шоу програми са разработили техники, които ефективно помагат на децата да разбират и обработват информацията", казва Смит.
Децата на „Дисни”, които пораснаха
Отчетливото действие и картина дават възможност на бебетата да проследяват сюжета.
Очите на героите са склонни да са много ясно маркирани, очертанията на лицата им често са поставени на бял или едноцветен фон, което ги откроява още повече.
Това означава, че дори при много лоша визуална система, все още можете много бързо да идентифицирате този главен говорещ герой. Това улеснява децата да следват историята и потенциално да се учат от нея.
Професионалистите съветват понякога да слагаме на пауза предаванията, които пускаме на децата, за да може да имат време да осмислят видяното.
Когато обаче подбираме детските предавания за нашите деца е хубаво да проверим до колко съдържанието е подходящо за възрастта им, тяхното развитие и образователни потребности.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!