П отъването на „Титаник” несъмнено е една от най-големите трагедии в съвременната ни история.
„Титаник” е име, което всеки разпознава, независимо дали го асоциира с реалната му история или с филмовата лента, дело на един от най-великите режисьори Джеймс Камерън.
Тъжната съдба на кораба се е превърнала в истинска легенда, която трудно бихме повярвали, че е реално събитие.
А в шокиращата история на „Титаник” се крият хиляди човешки съдби и животи, които са се променили коренно след случилото се.
New Haven Register ни припомня за известните по това време личности, които са загубили живота си и за тези, които са успели да се спасят след сблъсъка на „Титаник” с айсберг.
Появи се нова хипотеза за потъването на "Титаник"
Джон Джейкъб Астор
Милионерът Джон Джейкъб Астор е една от общо 1514 жертви на злополучното събитие. Джон е част от аристократичната фамилия Астор, която помага за построяването на хотел „Уолдорф-Астория” в Ню Йорк.
Астор е пътувал със съпругата си Маделин, която е била бременна. Двамата са купили билети за пътуването, за да се подсигурят, че детето им ще се роди в САЩ.
Джон за последно е видян да се катери по стените на една от спасителните лодки. Съпругата му оцелява. Джон е бил най-богатият пътник на борда на „Титаник”.
Арчибалд Грейси IV
Историкът и писател Арчибалд Грейси е един от тези, които успяват да преживеят трагедията „Титаник”.
Източниците казват, че Грейси се е събудил от сблъсъка на кораба с айсберга, а след това е помогнал на стотици жени и деца да се качат в спасителните лодки.
По време на самото потъване той и още няколко мъже са успели да се приземят върху обърната спасителна лодка и да останат там известно време, докато дойде някой, който да ги спаси.
Грейси умира скоро след трагедията. Историкът приключва земния си път на 4 декември 1912г., а според източници последните му думи са били: „Трябва да качим всички на лодките”.
Уилям Томас Стед
Разследващият журналист Уилям Томас Стед също намира смъртта си на злополучния кораб „Титаник”.
Още през 1886г. Стед публикува разказ, в който се говори за лайнер, който потъва в Атлантическия океан и губи 500 от общо 700-те си пътници.
Много хора смятат, че журналистът е предусещал прииждащата гибел и през последните часове преди пътуването е чел книга в кабината си и не е направил никакъв опит да се спаси.
Джоузеф Брус Исмай
Джоузеф Брус Исмай оцелява по време на потъването на „Титаник”, но след това почти не влиза в медийното полезрение.
Исмай е най-високопоставеният човек във фирмата, собственик на кораба, който успява да се спаси. Той се качва на спасителна лодка 20 минути преди потъването.
Докато „Титаник” е разбивал водите на океана, Исмай се обръща с гръб и казва: „Не исках да я виждам как потъва. И се радвам, че не го видях”.
Дълги години след трагедията Исмай е обвиняван, че е избутвал други хора, за да се успее да се качи на спасителна лодка, а след смъртта му семейството му казва, че е бил несправедливо обвиняван.
Бенджамин Гугенхайм
Друга жертва на трагичното потъване на „Титаник” е Бенджамин Гугенхайм, член на голямата фамилия Гугенхайм, магнати в сферата на минната индустрия.
На кораба той пътува със своята любовница Леонтин Убарт и с част от прислугата си.
Смята се, че Гугенхайм е показал силен дух до самия край, като малко преди потъването е сложил роза в джобчето на своето сако и е казал: „Облечени сме, както подобава и сме готови да потънем като истински джентълмени”.
Луси Дъф-Гордън
Сър Козмо Дъф-Гордън и съпругата му Лейди Луси Дъф-Гордън са едни от най-богатите пътници на „Титаник”.
Козмо е бил земевладелец и много разпознаваема фигура в Обединеното кралство. Имал е и добри умения по фехтовка.
Луси пък е била много уважаван британски моден дизайнер, а нейни идеи и до днес са част от колекциите на големите модни къщи.
Двамата съпрузи пътуват на злополучния кораб, защото трябва да стигнат до Ню Йорк по работа. Козмо и Луси се качват на първата спасителна лодка.
Луси се изплъзва на косъм от друга трагедия, като през 1915г. отменя пътуването си на кораба „Лузитания”, който е потопен от немска подводница.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!