3

Т я е момиче от работническата класа в Ланкашир, което се превръща в международно признат спортен талант. Обявена за вундеркинд на терена, тя се противопоставя на конвенциите както в личния, така и в професионалния си живот. Запознайте се с Лили Пар - жената, която помогна да се промени представата за футбола.

Родена през 1905 г. в град Сейнт Хелънс, Ланкашир, Лили Пар от ранна възраст предизвиква ролите на половете. С насърчението на братята си тя започва да усъвършенства уменията си по футбол и ръгби на пустеещото игрище в близост до дома си и до тринадесетгодишна възраст развива сериозно силен ляв крак.

На следващата година започва да играе за местния отбор St Helens Ladies. В мач срещу "Дик, Керъл Лейдис" - отбор, представляващ фабрика за боеприпаси в Престън, Пар привлича вниманието на мениджъра им Алфред Франкланд. Впечатлен от височината ѝ и от забележителните ѝ умения на терена, Франкланд предлага на Пар място в отбора, както и работа във фабриката. През първия си сезон тя вкарва 43 гола.

Пар се оказва страшен противник с репутацията на страховит нападател. Както по-късно казва един от съотборниците ѝ: "Тя риташе като муле. Беше единственият човек, когото познавах, който можеше да вдигне такава топка, старата тежка кожена топка, от лявото крило към мен отдясно и почти да ме нокаутира със силата на удара. Местен вестник пише, че "вероятно няма по-голямо футболно чудо в цялата страна".

.
Източник: Getty images/ iStock

Връх в кариерата ѝ е мачът на Боксинг дей през 1920 г., когато над 53 000 зрители идват да гледат играта на "Дик, Кер" на "Гудисън Парк" в Евертън. Няколко хиляди разочаровани фенове остават навън. Това е най-голямата тълпа, която някога се е събирала, за да гледа женски футбол - рекорд, който остава ненадминат до Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. почти век по-късно. Те не само победиха "Сейнт Хелънс Лейди" с 4:0, но и събраха зашеметяващите 3115 паунда за Фонда за помощ на безработни бивши военнослужещи в Ливърпул, които в днешни пари струват над половин милион.

Политика на терена

Популярността на женския футбол нараства на фона на големи социални вълнения. През март 1921 г. на миньорите са намалени заплатите поради приватизацията на въглищните мини след войната. Тези, които отказват да приемат това, са блокирани на работните си места и са принудени да останат без заплата в продължение на месеци. Тъй като много от дамите на Дик и Кер произхождат от работническата класа, те решават да съберат големи суми пари в подкрепа на миньорите, като играят благотворителни мачове в силно засегнати индустриални градове като Кардиф и Суонзи.

Възмутена от участието им в работническото движение, Футболната асоциация обявява през декември 1921 г., че "футболната игра е съвсем неподходяща за жени и не бива да се насърчава", и впоследствие забранява на жените да играят на техните терени. Лили е само на шестнадесет години, когато съобщението заплашва да сложи край на кариерата ѝ.

Необезпокояван от решението на ФА, отборът продължава да играе мачове в Съединените щати срещу мъжки и женски отбори. Американците са също толкова впечатлени от Пар, а вестниците я наричат "най-блестящата играчка в света".

Въпреки това подкрепата за тях в родината им намалява, а по-малките зали ограничават възможността им да събират средства за благотворителни каузи. Те дори губят подкрепата на фабриката Dick, Kerr & Co, което ги принуждава да се преименуват на Preston Ladies. Лили и нейният екип продължават да бъдат непобедими, а любовта им към спорта е неугасима.

Безпогрешен пионер

Тъй като на мач печели само десет шилинга и пакет от любимите си цигари Woodbine, за Лили е жизненоважно да си изкарва повече пари. Тя се обучава за медицинска сестра и започва работа в психиатричната болница "Уитингам", където среща партньорката си Мери, с която прекарва остатъка от живота си.

.
Източник: Getty images/ iStock

Както на терена, така и извън него, Лили безсрамно разкрива своята сексуалност. Въпреки че технически не е било незаконно, както мъжката хомосексуалност по онова време, да бъдеш гей жена все пак неизбежно е предизвиквало заклеймяване и контрол. Но Лили и Мери отказват да крият връзката си, дори пред лицето на възможни предразсъдъци. Това безкомпромисно отношение превръща Лили Пар в икона на движението LGBTQ+, както и на женския футбол.

Нейното трайно наследство

Лили Пар вкарва близо 1000 гола по време на плодотворната си кариера, продължила три десетилетия, като в крайна сметка се оттегля от футбола през 1951 г. Минават още 20 години, преди ФА да отмени забраната за женски футбол, като през същата година се провежда и първият финал за женската купа на ФА. Десетилетия по-късно, през 2008 г., управителният орган поднася извинения за отношението си към жените футболистки по това време.

Лили Пар умира от рак на гърдата през 1978 г. на 73-годишна възраст. През 2002 г. тя става първата жена, въведена в Залата на славата на английския футбол в Националния музей на футбола в Манчестър, а по-късно музеят издига статуя на Пар в памет на нейния принос към спорта.

И до днес тя се помни като един от най-великите играчи на своето поколение, независимо от пола. По думите на съотборничката ѝ Лидия Акерс: "Никога не съм виждала жена, нито пък мъж, да ритат топката така, както тя. Всички бяха изумени, когато видяха нейната сила, никога не бихте повярвали"

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 46 минути

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 1 час

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 3 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 4 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 5 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 5 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 5 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 7 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 7 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 7 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 7 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 8 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 8 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 8 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики