К огато мислите за екшън филми, вероятно по подразбиране си мислите за мъже. Може би ще се сетите за оформената мускулатура на Слай Сталоун в „Кобра“ (1986 г.) или Арнолд Шварценегер в смътно глупави, но безкрайно забавни филми като „Командо“ (1985 г.); също така може да се сетите за балетната, грациозна бойна хореография на Брус Лий или за жестокия Джейсън Стейтъм. По същия начин ролята на каскадьора зад кулисите, въпреки че звездите от всякакъв пол се нуждаят от него, се свързва в популярното въображение с мъжествеността: спомнете си разбитите Астон Мартис на снимачната площадка на многомилионния Джеймс Бонд, легендарния уестърн каскадьор Якима Канут, който се катери под диво движещ се дилижанс, воден от кон, или наситените с тестостерон стрелби като „Джон Уик“, режисиран от бившия каскадьор Чад Стахелски.

Това обаче далеч не е цялата история. В настоящия национален филмов сезон на Британския филмов институт „Изкуството на екшъна“, посветен на историята на екшън киното от най-ранните му дни, можете да видите редица здрави момчета, които ритат с крак. Но както казва кураторът на сезона Тимон Сингх пред Би Би Си: „Мисля, че съществува погрешното схващане, че „екшън филмите“ са предимно за мъже, но жени екшън звезди и каскадьори има от самото начало на киното.“ И „Изкуството на екшъна“ си е поставило за цел да го докаже.

Има емблематични холивудски екшън роли като Кари-Ан Мос в „ Матрицата“ (1999) или Ума Търман в „Убий Бил“: Но има и героини, които сами правят каскадите си, като Пам Гриър, звездата от 70-те години на миналия век, която има черен колан по карате. Или Мишел Йео, малайзийската кралица на красотата, която има опит не в бойните изкуства, а в танците. Нейната работа в хонконгските екшъни от 80-те и 90-те години на миналия век ще помогне да се коригира доминираният от мъже характер на тази филмова сцена.

Ако се поразровим поне малко под мачистката митология на екшън жанра, скоро ще разберем, че екшън героините, каскадьорките и жените майстори на бойните изкуства са навсякъде в историята на киното - и пред, и зад камерата. Както казва Джорджия Мънроу, професионална състезателка по паркур и каскадьорка във филми като „Джурасик свят“ и „ Жената чудо 1984“: „Отдавна сме способни сами да определяме границите си, да поемаме удари и да помагаме при вдигането на оборудване на снимачната площадка.“

Съвременната роля на екшън героя, който е твърдо момиче, също се дължи на появата на силни женски образи десетилетия преди това. Спомнете си за героините с физическа сила и способности - като Елън Рипли на Сигорни Уивър в „ Извънземното“ (1979) и Сара Конър на Линда Хамилтън в „Терминатор 2: Денят на страшния съд“ (1991). Това бяха героини, които показаха, че жените могат да въплъщават както устойчивост, така и сложност, подготвяйки почвата за женската екшън звезда на XXI век. Днес смелостта на супергероини като Скарлет Йохансон в ролята на Черната вдовица и Зоуи Салдана във франчайза „Пазители на галактиката“, както и атлетизмът и грацията на каскадьорки като Зоуи Бел, дължат много на тези пионери.

Но, както отбелязва Мънроу, все още съществуват и двойни стандарти, свързани с това да бъдеш каскадьорка или кралица на екшъна. „Винаги трябва да се доказваме, независимо от нивото ни на опит. Чувстваш натиск да се справиш с нещата от първия път, за да запазиш лицето си и да покажеш, че заслужаваш да си на тази позиция. Ако нещо се обърка, усещането е, че присъдата е много по-строга за нас“, казва тя.

Връзката с Хонконг

Знаков филм в сезона на „Изкуството на екшъна“ е „Да, госпожо“ (1985 г.), в който младата, нова на сцената Мишел Йео е в ролята на партньорка на полицай, който издирва крадци, срещу колежката си Синтия Ротрок. Ротрок, американска световна шампионка по бойни изкуства, която намира по-добър път към славата в популярните хонконгски филми, отколкото в родината си, ще прекара няколко години в снимане на филми там. Ротрок преодолява бариерите като една от първите жени в САЩ, които постигат слава във филмовата индустрия за бойни изкуства, а способността ѝ да изпълнява сложни бойни сцени с грация и сила предизвиква стереотипите - и предефинира ролята на жените в екшън киното. В допълнение към работата си в киното, Ротрок се застъпва за обучението по бойни изкуства, преподавайки и вдъхновявайки много начинаещи майстори на бойните изкуства по целия свят. Нейната отдаденост на занаята и приносът ѝ към жанра ѝ спечелват верни фенове.

Междувременно Йео в „ Всичко наведнъж“ (2022 г. ) смесва динамичен екшън с комедия и емоционална семейна драма и ѝ носи дългоочаквания Оскар. И все пак тя винаги е била забележителна екранна изпълнителка, а по-ранните ѝ хонконгски творби - включително сюрреалистичният свръхестествен филм „Героично трио“ и невероятното ѝ превъплъщение срещу Джеки Чан в „Полицейска история 3“ - доказват, че не е необходимо да си професионално обучен като боец, за да станеш яка кралица на екшъна. През годините, когато е изпълнявала много от каскадите си сама, Йео е трябвало да преодолее същите тежки травми, каквито може да получи и един неизвестен каскадьор. „Каскадата, която имаше най-лошо въздействие [за мен], беше в „Каскадьорката“ (1996 г.). Играех каскадьорка и се приземих напълно погрешно, падайки с нос в зоната за кацане“, казва тя в интервю през 2019 г. „Сгънах се и чух как гърбът ми се счупи! Психологически и физически тази травма ми отне най-дълго време, за да се възстановя от нея.“

„Участието във филма за Бонд „Утре никога не умира“ (1998) и последвалият го „Прилепнал тигър, скрит дракон“ (2000) донесоха на Мишел Йео огромно международно признание. Но по-ранните ѝ филми като „Да, госпожо!“, „Кралски воини“ и разбира се „Полицейска история 3: Суперкоп“ са чудесно въведение в нейния каталог за публиката, която може да познава работата ѝ само от холивудски филми като „Луди богати азиатци“ или „Всичко наведнъж", казва Сингх.

„Азиатското кино оказа огромно влияние върху глобалното възприемане на екшъните, ръководени от жени. Хората може би първо се сещат за Ума Търман в „Убий Бил“, когато мислят за женски екшън звезди, но такива като Мейко Каджи в „Лейди Снежна кръв“ (1973) и Анджела Мао в „Лейди Вихър“ (1972) са ясни вдъхновения за Тарантино в неговата сага за отмъщението“, добавя Сингх.

Няколко кина в Обединеното кралство вече показват филми за „момичета с оръжия“ - поджанр на хонконгските екшъни с женска и огнева мощ, чието начало е поставено от „Да, госпожо“ - като част от сезона на „Изкуството на екшъна“, включително кино „Бродуей“ в Нотингам и „ Уотърсхед“ в Бристол. Програмата на последното от тях дори е курирана от самата създателка на екшън филми - Нида Манзур, режисьор на нашумелия миналогодишен хибрид екшън-комедия-кунг-фу „Вежливо общество“. Нейната поредица от филми, озаглавена „Момичетата просто искат да имат оръжия“, се прожектира в Watershed през целия месец ноември.

Що се отнася до самата Манзур, тя е представител на следващото поколение режисьори, вдъхновени от смелостта и атлетизма на тези преди нея. В крайна сметка „Вежливо общество“ е филм за момиче, което иска да стане каскадьорка, когато порасне, и боготвори звездата на британските гладиатори от 80-те години Юнис Хътхарт. Хътхарт става дубльорка на Анджелина Джоли и един от най-големите координатори на каскади в Обединеното кралство, наблюдавайки много от каскадите за големите филми на Marvel; нейният глас се появява в „Вежливо общество“ като окуражаваща сила за героинята, показвайки колко ключово е наследството от миналото за каскадьорките и кралиците на екшъна в бъдеще.

Пионерите на серийните кралици

Случаен наблюдател може да предположи, че екшън кралиците са сравнително скорошно - или поне постфеминистко - явление. И е вярно, че със сигурност е имало изобилие от тях в определени епохи, дори ако представянето на женската сила, ловкост или мощ е било с недостатъци. Например, екшън мацките с момичешка сила от 90-те и началото на 90-те години на миналия век бяха в плен на мъжкия поглед, както и способни да ритат задници: Мила Йовович във филмите за „Resident Evil“ или Джоли като Лара Крофт, например. Но смелите и борбени жени, които водят екшън или трилър филми, не са нещо ново и не са се появили през последните десетилетия, както посочва Тимон Сингх, цитирайки „такива като Хелън Гибсън, Мери Фулър или Пърл Уайт - звездата от хитовия сериал „Опасностите на Полин“.

"Колкото повече светлина се хвърля върху това, на което са способни тези действащи жени, толкова повече се разпространява този потенциал", Джорджия Мънроу.

През 10-те години на миналия век „серийните“ филми - епизодични късометражни филми, които не приличат на телевизионните сериали, излъчвани в киното - са били в разгара си. Сред най-известните от тях са „Опасностите на Полин“ (1914 г.) с участието на Пърл Уайт, наричана „безподобното, безстрашно момиче“, чието желание да се изправи пред смъртта включва преследване с висока скорост, скачане от скали и изобщо доказване, че е също толкова издръжлива, колкото и мъжете по онова време. Каскадьорите от епохата на мълчанието не са били известни с това, че са се съобразявали със здравето и безопасността. Но докато дръзките неми мъже комици като Бъстър Кийтън (чийто прякор идва от способността му да поглъща наранявания от шамари) често са възхвалявани от каскадьорите днес, по-малко от тях обсъждат жените пионери на ранните филми. Към Пърл Уайт в редиците на така наречените „кралици на сериалите“ се присъединяват няколко други, които са били също толкова дръзки, като Хелън Гибсън, в чиито 119 епизода „Опасностите на Хелън“ (1914-17 г.) тя попада в истински горящи вагони и се сблъсква с дискриминацията на мъжете около нея по истински протофеминистки начин.

В епохата, когато жените все още се борят за избирателни права, има жени смелчаци и артисти, готови да заложат живота си на карта, за да ни развълнуват. Заслужава да се отбележи фактът, че те също така са се противопоставяли на нормите на очакваното „женско“ поведение - не са искали да седят отстрани, когато са можели да седнат зад волана на препускащ автомобил или да паднат от голяма височина. Те доказаха женската сила и издръжливост в бизнес, в който красотата обикновено е най-важното и най-важното.

Както посочва Мънроу, дори и днес понякога ѝ се налага да „изпълнява каскади в дрехи, които невинаги са реалистични или под които е възможно да се поставят защитни подложки. Ето един супергерой или лош убиец, облечен в дрехи, които едва покриват тялото му, и с високи токчета“, казва тя. „Понякога сексапилът се поставя на първо място пред необходимостта“. Но тя е развълнувана за бъдещето, посочвайки „Кралят на жените“ (2022 г.) като скорошен филм, в който на преден план са представени силни, способни цветнокожи жени и който използва техния атлетизъм по забележителен начин. Извеждането на тези жени екшън звезди на екрана - и подчертаването на рода, от който те са част - е така необходимата корекция на идеята, че екшън филмите са мъжка област; да видите един ритник с кръглата ръка на Синтия Ротрок със сигурност ще разсее тази представа. Както казва Мънроу: „Важно е да отбелязваме каскадьорките и екшън героините, защото филмите и телевизията са неразделна част от това, което формира гледната точка на хората. Колкото повече светлина се хвърля върху това, на което са способни тези жени, толкова повече се разпространява този потенциал. Тогава той става реалност за други жени и момичета по света.“

Сезонът „Изкуството на действието“ продължава в BFI Southbank, в Обединеното кралство и в BFI player през ноември и декември 2024 г.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп твърди, че е говорил със Си, но Китай отрича

Тръмп твърди, че е говорил със Си, но Китай отрича

Свят Преди 10 минути

Двете водещи икономически сили в света са в разгара на търговска война

<p>Драг кралица почина на 44 години&nbsp;</p>

Драг кралица от RuPaul's Drag Race почина на 44 години

Свят Преди 24 минути

Джигли Калиенте си е отишла „заобиколена от любящото си семейство и близки приятели“

United Media и Нова Броудкастинг Груп пренасят конкурса за Международните награди Emmy® в България

United Media и Нова Броудкастинг Груп пренасят конкурса за Международните награди Emmy® в България

Любопитно Преди 42 минути

Журирането за полуфинален кръг на престижните отличия ще се проведе за първи път в София

Министър Гуцанов: Трябва да сме внимателни, когато правим подобни изказвания

Министър Гуцанов: Трябва да сме внимателни, когато правим подобни изказвания

България Преди 1 час

Той очаква в най-скоро време да има консенсус относно европейската директива за адекватни минимални работни заплати

Доналд Тръмп

CNN: След 100 дни управление: Тръмп удари рейтингово дъно

Свят Преди 1 час

Нивата му на одобрение са най-ниските за американски държавен глава в последните 70 години

<p>Баща и двете му дъщери загинаха при свлачище</p>

Трагедия в Турция: Баща и двете му дъщери загинаха при свлачище

Свят Преди 1 час

Семейството е било затрупано в автомобила си

Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан

Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан

Свят Преди 1 час

Дали растящото напрежение между Индия и Пакистан ще превърне Кашмир в арена на сблъсък между двете ядрени сили

Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

България Преди 1 час

Тялото й е откарано за аутопсия в отделение „Съдебна медицина“ към УМБАЛ – Бургас

Еманюел и Бриджит Макрон на погребението на папа Франциск

Г-жа Макрон със сериозна грешка във Ватикана

Любопитно Преди 1 час

Според дрескода за папско погребение, жените трябва да носят и черна забрадка, покривало за глава или воал

ORA 07 Touring дебютира на салона в Шанхай. Ако бъде постигнато споразумение за възстановяване на производството в Баховица, вероятно това ще засегне електромобилите от моделна линия ORA

Водят се преговори за производство на електромобили Great Wall в България

България Преди 1 час

Тази новина потвърди пред CarMarket.bg Паркър Ши, Head of GWM International

Кметът на Перник: Намерих решение за АГ отделението на болницата в града

Кметът на Перник: Намерих решение за АГ отделението на болницата в града

България Преди 1 час

Темата за здравеопазването в България е като една огромна бомба, която всеки момент ще се взриви, каза Станислав Владимиров

<p>Арестуван е мъжът, обрал&nbsp;Кристи Ноем</p>

Арестуваха мъжа, обрал министъра на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноем

Свят Преди 2 часа

Полицията във Вашингтон задържа сериен престъпник за дръзката кражба от Кристи Ноем

Директорът на "Метрополитен": Управлявам дружеството заедно с г-н Братоев

Директорът на "Метрополитен": Управлявам дружеството заедно с г-н Братоев

България Преди 2 часа

След скандали и тайно гласуване, стана ясно, че дългогодишният директор на „Метрополитен” проф. Стоян Братоев е сменен

<p>Тръмп разгневи със син костюм на погребението на папата</p>

Наруши ли протокола Доналд Тръмп със синия си костюм на погребението на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Зеленски, Баъйдън и принц Хари също бяха разкритикувани заради облеклото си

Кардиналите от Католическата църква обсъждат конклава

Кардиналите от Католическата църква обсъждат конклава

Свят Преди 2 часа

Все още не е ясно колко точно кардинали ще участват в срещата

<p>САЩ депортираха 4-годишно дете, болно от рак</p>

САЩ депортираха 4-годишно дете, болно от рак

Свят Преди 2 часа

„Ако ICE може да направи това на тези майки и тези деца, ако ICE може да направи това на студенти в университетски кампуси... никой от нас не е в безопасност от този вид беззаконие“, каза Алана Одомс, изпълнителен директор на Американския съюз за граждански права в Луизиана