0

С увереност може да се каже, че повечето изобретения идват с чисти намерения. Чрез науката нашият вид е успял да създаде технологии, култура, архитектура и какви ли не други неща, които ни помагат в разрешаването на привидно безкрайните проблеми, които възникват пред нас. Зад всяка добра идея обаче дебне нечие лошо намерение и точно тогава нещата претърпяват особени обрати.

Джефри Хинтън и AI

Джефри Хинтън и двама негови колеги известни още като „кръстниците на изкуствения интелект“ спечелили наградата Тюринг за 2018 г. за тяхната работа, която проправила пътя на изкуствения интелект. Но наскоро Хинтън споделил пред New York Times, че съжалява за делото на живота си и дори напуснал работата си в Google, за да може да говори свободно за това.

Сега Хинтън говори открито за рисковете от ИИ, за разпространяването на дезинформация, премахването на работни места и дори за опасенията си, че ИИ може да стане по-умен от хората, когато започне да пише и изпълнява свои собствени кодове. „Мислех, че това е сценарий за поне след 30, 50 години или дори повече“, каза Хинтън. Очевидно вече не мисли така. Той казал още, че утехата му е, че ако не бил той, някой друг е щял да го разработи.

Итън Зукерман и изскачащите реклами (pop-up adds)


Създаването на pop-up рекламите е по-смешно, отколкото повечето хора знаят. Един от клиентите на Зукерман се стреснал, след като рекламата им се появила на страница, възхваляваща вид секс, защото като голяма автомобилна компания те не искали да бъдат свързвани с това.

След това Зукерман измислил начин да показва рекламите си и на популярни сайтове, без да изглежда, че е свързано със съдържанието на страницата. „Така създадохме един от най-мразените инструменти в рекламната индустрия - изскачащите реклами. Съжалявам. Намеренията ни бяха добри“, казал Зукерман в есе за The Atlantic.

Джон Силван и кафето на капсули


Самият изобретател на кафемашината Keurig K-cup не използва такава машина, казал той пред The Atlantic. Може би се чудите защо, тъй като пластмасовите капсули за еднократно кафе са навсякъде, така че със сигурност проблемът не е в парите?

Е, Силван всъщност се аргументирал в полза на капковото кафе. Той съжалява, че капсулите не са рециклируеми или биоразградими, което води до по-вредно депониране. „Понякога се чувствам зле, че изобщо го направих“, признава той.

Михаил Калашников и АК-47


Покойният Михаил Калашников, който служил в танковите части в началото на Втората световна война и изобретил някои подобрения за танковете, бил натоварен със задачата да създаде пушка, която да помогне на руската огнева мощ да се справи с тази на Германия. Автоматичното му оръжие се оказало издръжливо, леко и изключително популярно — по-популярно отколкото му се искало.

Изобретението му станало любимо оръжие сред военачалници и терористи и до ден днешен това оръжие е причинило повече смъртни случаи от всяка друга щурмова пушка. Калашников, който починал през 2013 г., казал пред The Guardian: „Предпочитам да бях изобретил машина, която хората да могат да използват и която да помага на фермерите в работата им – например косачка за трева.“

Виктор Груен и търговските центрове (молове)


През 40-те и 50-те години на миналия век, когато предградията се развивали и били далеч от магазините в центъра, на Виктор Груен му хрумнала идеята да създаде зона, където хората да могат да се разхождат и да пазаруват, докато се наслаждават на зелени площи, изкуство и други неща. Първият му мол в Детройт не бил затворена в една сграда...

Други се хванали за тази идея, но я променили и започнали да правят молове изцяло на закрито и премахнали всички зелени площи и изкуство, така че да има повече място за магазини. През 1978 г., две години преди да умре, Груен казал: „Бих искал да се възползвам от възможността да се отрека от „бащинството“, което ми приписват за моловете, веднъж завинаги. Отказвам да плащам за тези тъпи проекти. Те унищожиха градовете ни.“ Той дори не доживял да види колко по-лошо станало след 80-те.

Робърт Пропст и офисната кабина


Робърт Пропст излязъл с идеята за офис кабините през 60-те години, когато забелязал, че много служители били разсеяни и се нуждаели от уединение и тишина на работното си място. Той имал добри намерения, както самият той казал пред The New York Times през 1997 г. Това трябваше да „даде на хората упражняващи интелектуален труд да имат по-гъвкава среда“.

Компаниите обаче скоро видели изобретението като начин да събират повече хора в едно пространство, принуждавайки служителите да работят в малките, тесни кубове. „Наблъскването на хора в кубове в корпорациите е монолитна лудост“, оплакал се Пропст.

Скот Фалман и емотиконите


Емотикони или стикери, както и да ги наричате, със сигурност сте получавали поне един. Тези малки реакционни изображения често могат да заменят цял текст, тъй като в тях са кодирани различни значения. Така че защо ли изобретателят им, Скот Фалман, съжалява, че ги е направил?

Професорът по компютърни науки първоначално създал емотиконите като начин да уведоми някого, че в имейла или текстовото съобщение има шега, но шегата отишла твърде далеч, поне според него. „Понякога се чувствам като д-р Франкенщайн“, казал той пред The Wall Street Journal. „Моето същество започна като доброкачествено, но стигна измерения, които не одобрявам.“

Анна Джарвис и Денят на майката


Анна Джарвис създала „Деня на майката“ от силната любов към майка си и от признателност към всички майки навсякъде. За пръв път празникът бил отбелязан на 10 май 1908 г. Анна изпратила на майка си 500 бели карамфила в нейна чест. Но нещата бързо излезли извън контрол и Джарвис намразила празника, който създала.

Това, което влошило нещата било комерсиализирането. В прессъобщение тя нарекла индустрията за производство на цветя, поздравителни картички и сладкарски изделия „шарлатани, бандити, пирати, рекетьори, похитители и термити, които подкопали с алчността си едно от най-добрите, най-благородните и най-истински празненства“.

Алберт Айнщайн и неговото известно уравнение


Известното E = mc² на Алберт Айнщайн помогнало на учените да създадат атомната бомба. Айнщайн дори призовал президента Франклин Рузвелт през 1939 г. да се продължи разработването, защото вярвал, че нацистите разработвали свои собствени.

Чак след унищожаването на Хирошима и Нагасаки, разбрал до какъв ужас е довела работата му. През 1947 г. той се оплакал пред Newsweek, че ако знаел, че германците няма да успеят да създадат своя атомна бомба, той нямало да прави нищо.

Дж. Робърт Опенхаймер и атомната бомба 


Действителният „баща на атомната бомба“ бил Дж. Робърт Опенхаймер, военновременен ръководител на лабораторията в Лос Аламос, който ръководил разработването на бомбата. Той и много други участници в проекта Манхатън изразили съжаление, че участвали след бомбардировката на Нагасаки, която смятали за ненужна.

По-късно Опенхаймер заявил, че се е чувствал така сякаш имал кръв по ръцете си и за да се поправи, той започнал да работи с „Комисията за атомна енергия“ на САЩ, за да може по някакъв начин да контролира използването на ядрени оръжия.

Алфред Бернхард Нобел и динамитът


Алфред Нобел бил шведски химик, инженер, изобретател, бизнесмен и филантроп, който направил значителна промяна в кариерата си след като създал динамита през 1860 година. Причината за създаване била, за да помогне на минния бизнес на семейството си, но военните започнали да го използват, за да убиват враговете си.

И един фалшив некролог, го накарал да промени пътя си. През 1888 г. брат му Лудвиг умира, но вестниците решили, че е починал Алфред, наричайки го „търговецът на смърт“. Написали още, че той станал богат, като намерил начини да убива повече хора и по-бързо от всякога. Нобел бил изпълнен с угризения и по-късно завещал богатството си, за да учредяване на Нобеловата награда.

Фило Фарнсуърт и телевизията


Фило Фарнсуърт помогнал за изобретяването на телевизията след Първата световна война с надеждата, че тя ще помогне на семействата и общностите да споделят историите си, да станат по-малко невежи и дори да допринесе за световния мир. Трябвало да бъде инструмент за просветяване на обществото.

Фарнсуърт починал през 1971 г. с чувството, че телевизията се е превърнала в "опиатът на човечеството". Той смятал, че хората пропиляват живота си в гледане на телевизия и дори се твърди, че забранил на сина си да я гледа.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица

Любопитно Преди 4 часа

Зрителите могат да подкрепят своя фаворит в приложението NOVA PLAY

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

Oтложиха актуализацията на бюджета на София

България Преди 5 часа

По-късно Терзиев излезе с позиция

Big Brother: Атижа и Ванеса отмъщават на Теодора тази вечер

Big Brother: Атижа и Ванеса отмъщават на Теодора тази вечер

Любопитно Преди 9 часа

В епизода предстоят и номинациите за седмицата

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Расте подкрепата за десните и консерваторите в Германия

Свят Преди 10 часа

Вотът би трябвало да се проведе на 23 февруари

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

Пуснаха под домашен арест Димо Алексиев

България Преди 11 часа

Актьорът с първи думи в съдебната зала

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

Д-р Брънзалов: В 13 области в страната над половината от лекарите са над 61 г.

България Преди 11 часа

В цялата страна има само 211 специалисти по инфекциозни болести

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Зрелищна морска битка очаква Храбрите и Силните тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Бъдещето на женската коалиция е застрашено

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Мъж инсценира смъртта си, за да избяга от семейството си

Свят Преди 11 часа

"Вярваме, че е жив. Знаем, че той не е в нашето езеро"

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Актрисата от „Клюкарката“ проговори за изчезването си

Свят Преди 11 часа

Шанел Мая Банкс направи шокиращи обвинения срещу семейството си

Присъда за изборните нарушения в Малорад

Присъда за изборните нарушения в Малорад

България Преди 11 часа

Двамата умишлено поставяли знак в празното място, определено за преференции на бюлетини

<p>Северна Корея доближи света до глобална война</p>

The Telegraph: Северна Корея доближи света до глобална война

Свят Преди 12 часа

Участието на Пхенян в Украйна ще даде на силите му важни военни познания, пише в свой анализ за The Telegraph д-р Джон Хеммингс

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

В Киев: Вероятността Тръмп да ни откаже подкрепа е нулева

Свят Преди 12 часа

Според Подоляк Русия иска фундаментално да преструктурира глобалното политическо пространство

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Керамика за милиард долара: Британският музей получи най-голямото си дарение

Любопитно Преди 12 часа

„Това е най-голямото дарение на Британския музей в нашата дълга история“

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

Подпалиха незаконно сметище при проверка на министъра на МОСВ

България Преди 12 часа

Според проверяващия екип пожарът е умишлен

Кой ще успее да спечели доверието на Михаела Филева в „Пееш или лъжеш“?

Кой ще успее да спечели доверието на Михаела Филева в „Пееш или лъжеш“?

Любопитно Преди 12 часа

Истински музикални таланти и родени за сцената лъжци ще опитат да впечатлят певицата