С пестяването като самоцел може бързо да доведе до влошаване на качеството на живот.
Психологът Комарницкая отбеляза, че в такива случаи човек започва да дава предпочитание на евтини стоки, често с по-ниско качество или кратка издръжливост. В същото време разходите за свободното време и хобита са първите, от които се пести, което води до монотонност и намаляване на общото ниво на щастие.
Скъперничеството, като крайна проява на икономия, засяга не само самия човек, но и околните, продължава със своите заключения експертът. Прекомерният контрол върху финансите и желанието да се сведат до минимум всички разходи могат да разрушат социалните връзки и да усложнят комуникацията, което се отразява на професионалната репутация и личния живот. Експертът добави, че липсата на дългосрочни финансови цели създава несигурност, повишава безпокойството и намалява удовлетворението от живота.
"Здравословното спестяване, според психолога, се гради върху желанието за ефективно използване на ресурсите, а не върху страха от недостиг. За да се отървете от болезненото натрупване, е важно да преразгледате възгледите си за финансите, осъзнавайки, че парите са само инструмент за постигане на житейски цели, а не цел сами по себе си", обобщава експертът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!