С лед истерията, която завладя Иберийския полуостров, по вина на разразилата се епидемия от листериоза днес ще ви разкажем накратко за най-разпространените видове хранителни отравяния и техните особености.
Хранителните отравяния не бива да бъдат подценявани, тъй като в някои от случаите човек може да пренася бактерията в организма си в продължение на месеци без да подозира, че е заразен.
Ето защо е важно да сме информирани за това в какви точно симптоми се проявява съответната инфекция и как можем да си помогнем навреме.
Салмонелоза: от 6 до 72 часа
Бактерията, която причинява салмонелозата, действа изключително бързо.
Инкубационният период на инфекцията обикновено е между 6 и 72 часа, въпреки че средно границите са от 12 до 36 часа.
Първоначалните симптоми на салмонелозата се проявяват под формата на диария, която може да е придружена с висока температура, гадене, повръщане, главоболие и други.
При напълно здрави хора салмонелозата обикновено може да бъде излекувана в период от 3 до 7 дни.
Рисковите групи хора като деца и възрастни обаче са застрашени от усложнения, включително и сепсис.
Кампилобактериозата: от 2 до 5 дни
Кампилобактериозата е една от най-често срещаните причини за появата на гастроентерит според данни на Световната здравна организация.
Инкубационният период на инфекцията може да продължи от 1 до 10 дни, а оздравяването обикновено отнема между 2 и 5 дни.
Повечето случаи на заболели от кампилобактериоза са хора в зряла възраст, много рядко деца. Симптомите не са много и не са ясно изразени.
Често присъства диария, като се случва във фекалиите да има следи от кръв, коремни болки, висока температура, отпадналост, гадене.
Застрашени отново са хората, които имат по-слаба имунна система. Те са предразположени към усложнения като хепатит, панкреатит, спонтанни аборти при бременните жени.
Ешерихия коли: от 10 часа до 8 дни
Ешерихия коли е бактерия, която живее в дебелото черво на топлокръвните животни.
Повечето щамове на бактерията са безвредни, но малка част от тях могат да бъдат изключително опасни.
Повечето случаи на зараза с ешерихия коли се разрешават в период от 4 до 10 дни, но 10% от инфектираните хора са застрашени от сериозни усложнения в организма.
При някои пациенти се наблюдава хемолитично-уремичен синдром, който се характеризира с остра инфекция на храносмилателния тракт, разрушаване на червените кръвни телца (еритроцитите) и усложнения на бъбреците.
Листериоза: от 3 до 70 дни
Инкубационният период на листериозата може да продължи от 3 до 70 дни, което е една от причините тя да бъде определяна като една от най-опасните инфекции на храносмилателната система.
При хората с по-силна имунна система симптомите на листериоза се появяват бързо, докато при тези от рисковата група могат да се забележат до два месеца по-късно.
В повечето случаи симптомите на листериозата напомнят тези на грипа като умора и мускулни болки, понякога се проявяват и проблеми с отделителната и храносмилателната система.
Листериозата е критично опасна за бременни жени, тъй като тя може да доведе до спонтанен аборт или трайно увреждане на плода.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!