Р аждането на Исус Христос се отбелязва от милиони хора по света с коледни тържества на 25 декември. И все пак повечето учени са съгласни, че той не е роден на този ден или дори през 1-ва година от новата ера.
Защо раждането на Исус се празнува на 25 декември?
Изследователите спекулират, че Римокатолическата църква е избрала 25 декември, защото е свързан със зимното слънцестоене и Сатурналиите, фестивал, посветен на римското божество Сатурн. Църквата вероятно е обединила този популярен езически фестивал, както и зимния празник на други езически религии, като избрала този ден за празнуване на рождения ден на Исус, пише ученият Игнасио Л. Гьотц в своята книга „Исус евреинът: Реалността, Политика и мит – лична среща ”.
Най-точното изображение: Как е изглеждал Исус според изкуствения интелект
Никой обаче не знае точно кога е роден Исус.
Смъртта на цар Ирод
Някои учени смятат, че той е роден между 6 г. пр. н. е. и 4 г. пр. н. е., основавайки предположенията си на библейската история за цар Ирод Велики. В опит да убие Исус, кралят твърди, че е наредил смъртта на всички мъжки бебета под 2-годишна възраст, които са живели в околностите на Витлеем, събитие, известно като Клането на невинните. Това се случва малко преди смъртта на самия Ирод, дата, която все още се оспорва. Повечето учени обаче, включително Питър Ричардсън и Ейми Мари Фишър в тяхната книга „Ирод: цар на евреите и приятел на римляните: второ издание“, следват датата, използвана от римските историци, които вярват, че Ирод е умрял през 4 пр.н.е
Но историците не са съгласни относно действителната година на смъртта на Ирод и мнозина твърдят, че масовото детеубийство не е нищо повече от легенда. В книгата си „Зилот: животът и времето на Исус от Назарет“, библейският учен и автор Реза Аслан пише, че клането на Ирод е „събитие, за което няма нито капка потвърждаващо доказателство в нито една хроника или история на времето, независимо дали е еврейска, християнска или римска."
Витлеемската звезда
Други учени са се опитали да свържат „Витлеемската звезда“, която уж предвещава раждането на Исус, с действителни астрономически събития, за да определят годината на неговото раждане. Например, в статия от 1991 г. в Тримесечния вестник на Кралското астрономическо дружество, астрономът Колин Хъмфрис предполага, че легендарната звезда всъщност е бавно движеща се комета, която китайски наблюдатели са записали през 5 г. пр. н. е. Въпреки това теорията на Хъмфрис оттогава е развенчана.
Месецът на раждането на Исус също е бил предмет на дебат, като една теория предполага, че Витлеемската звезда може да е била Венера и Юпитер, които са се събрали, за да образуват ярка светлина в небето, рядко събитие, случило се през юни 2 г. пр.н.е. Друга възможност е подобна връзка между Сатурн и Юпитер, която се е случила през октомври 7 г. пр. н. е.
Има също спекулации, че Исус е бил пролетно бебе. Гьоц предполага, че Исус може да се е родил „през късната пролет на годината, защото бременността е започнала през есента, след като реколтата е събрана и имало достатъчно пари за сватбено тържество“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!