У чените са открили много древни обувки по света, включително кожени обувки на 5500 години в Армения, сандали от трева на 6200 години в Испания и обувки на 8300 години в Мисури.
Но кога всъщност хората са изобретили обувките? На този въпрос е трудно да се отговори, тъй като животинските кожи, растителните влакна и други материали, използвани за изработката на обувки, са склонни да се разпадат с течение на времето. Най-старите познати обувки са на повече от 10 000 години, но нашите предци може да са ги носили много по-рано, както сочат вкаменените следи от стъпки.
Най-старите обувки, които изследователите са датирали директно, са чифт сандали на 10 400 години, намерени в пещерата Форт Рок в централен Орегон, според Томас Конъли, директор на археологическите изследвания в Музея за природна и културна история към Университета на Орегон.
When did humans start wearing shoes? https://t.co/kk05gtWQY7
— Live Science (@LiveScience) July 2, 2024
Археолозите, които започват разкопки в пещерата Форт Рок през 1938 г., откриват десетки сандали, изплетени от кора на сажди и други влакна. Подобни обувки са открити в близо дузина обекти в северната и западната част на Големия басейн - сухия регион на САЩ между Сиера Невада и Скалистите планини - обяснява Конъли.
"Като цяло те са фино изработени, с плоска подметка и покритие на стъпалото", казва той.
Учените, които са интервюирали групи от коренното население в района на Орегон, като например народите Кламат и Северен Пают, са установили, че "в исторически времена тъканите обувки са били предназначени за зимни цели, особено за работа около студените блата и езера, където човек може да извади мрежи за риболов или лов на птици, или да събира бръшлян за рогозки и кошници", казва Конъли.
Въпреки че тези сандали са порести, влакната им са задържали телесната топлина, за да поддържат краката топли, дори когато са били накиснати във вода.
"Етнографът Самюъл Барет е разказал на своите информатори от кламатската общност, че тъканите обувки са били носени, за да може човек да се разхожда сравнително удобно през блатата, където водата е изключително студена", каза Конъли.
Той отбеляза, че един комплект човешки останки, открити в Невада, известен като мумията от пещерата Спирит, може да има обувки, които са по-стари от сандалите от пещерата Форт Рок. По думи на Конъли мумията, която е на около 10 600 години, има мокасини от кожа. Учените обаче не са измерили директно възрастта на обувките.
150 000-годишни отпечатъци от обувки?
Въпреки че тези примери са най-старите известни обувки, може да има доказателства, че хората са изобретили обувките много, много по-рано. Според проучване от 2023 г. фосилни следи на плаж в Южна Африка може да са отпечатъци от обувки, датиращи отпреди 150 000 години.
Когато Чарлз Хелм, научен сътрудник в университета "Нелсън Мандела" в Южна Африка, и колегите му анализират фосилните следи, те забелязват прилика с човешките отпечатъци, с изключение на липсата на отпечатъци от пръсти, което предполага, че този, който е създал отпечатъците, може да е носил обувки.
"Има нещо чудесно, което предизвиква мисълта, че нашите предци толкова отдавна са имали способността да развиват и носят обувки. И тогава, както и сега, защитата от наранявания и от екстремни температури вероятно е била стимул за създаването на обувки", казва Хелм.
Въпреки това те не откриват преки фосилни следи от обувки.
"Вероятно е органичните вещества, от които са били изработени древните обувки, отдавна да са изчезнали и затова трябваше да потърсим други доказателства", казва Хелм.
В проучването от 2023 г. изследователите разглеждат сандалите, използвани от съвременното местно население сан върху пясъците на пустинята Калахари, за да си представят как са изглеждали древните обувки. Те също така изследват 2000-годишни скални рисунки на сан, на които е изобразен шаман, обут в обувки.
Хелм и колегите му изработили различни обувки, които носели, за да създадат пътеки върху пясъците на южното крайбрежие на Южна Африка. Те установили, че отворената конструкция с твърда подметка и следи, направени върху влажен, умерено мек пясък, най-добре отговаря на фосилните следи.
"Сто и петдесет хиляди години са доста древни, но не бих ги отхвърлил с лека ръка", казва Конъли.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!