Н ивата на кофеин в кръвта ви могат да повлияят на количеството телесни мазнини. Повишаването на мазнини в организма може да доведе до развитие на диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
Това сочат резултати от скорошно проучване, което използва генетични маркери, за да установи връзката между нивата на кофеин и риска от диабет тип 2.
Изследователският екип, от Каролинският институт в Швеция посочва, че безкалорийните кофеинови напитки могат да бъдат изследвани като потенциално средство за намаляването на нивата на телесните мазнини.
Кои хора не трябва да пият кафе
„Генетично предвидените по-високи плазмени концентрации на кофеин са свързани с по-нисък индекс на телесна маса“, пишат изследователите.
"Освен това по-високи плазмени концентрации на кофеин са свързани с по-нисък риск от диабет тип 2", смятат учените.
Проучването включва генетични бази данни, събрани от 10 000 души. Проучването се фокусира върху скоростта, с която се разгражда кофеинът.
Caffeine in Your Blood May Affect Body Fat And Diabetes Risk, Study Finds https://t.co/6tBxebYRzW
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 22, 2023
Гените - CYP1A2 и AHR – са склонни да разграждат кофеина по-бавно, което му позволява да остане в кръвта по-дълго, посочват учени.
Менделската рандомизация е техника, която използва генетични варианти като заместители на конкретен рисков фактор. В изследването това е кофеинът.
"Въпреки че имаше значителна връзка между нивата на кофеина, индекса на телесна маса и риска от диабет тип 2, не се появи връзка между количеството кофеин в кръвта и сърдечно-съдовите заболявания, включително, сърдечна недостатъчност и инсулт", посочват авторите на изследването.
Пиенето на 2 чаши кафе на ден може да ни убие
Предишни проучвания свързват умереното увеличение на консумацията на кофеин с по-добро здраве на сърцето и по-нисък индекс на телесната маса.
Важно е също да знаете, че ефекта на кофеина върху тялото не е само положителен.
„Малки, краткосрочни проучвания показват, че приемът на кофеин води до намаляване на теглото и мастната тъкан, но дългосрочните ефекти от приема на кофеин са неизвестни“, обясняват изследователите.
Екипът смята, че връзката, установена в изследването, може да се дължи на начина, по който кофеинът увеличава термогенезата (производството на топлина) и окисляването на мазнините (превръщането на мазнините в енергия) в тялото, като и двете играят важна роля в цялостния метаболизъм.
„Като се има предвид големият прием на кофеин в световен мащаб, дори малките му метаболитни ефекти могат да окажат последици върху здравето“, пишат изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!