Н оември е уют, топлина, очакване.
Месец, в който коледното настроение започва да надделява над мрачното настроение от по-хладния и неприветлив есенен климат.
Ноември е спокойствие, красота, удовлетворение, смирение. Ноември е времето, когато се подготвяме да направим равносметка за вече изминалата година.
Предложенията ни за книгите, които да прочетем през ноември, са в хармония с настроението и мелодията на времето. Приятно четене! : )
„Предимствата да бъдеш аутсайдер” – Стивън Чбоски
„Приемаме любовта, която смятаме, че заслужаваме”
Макар и класифицирана като литература за тийнейджъри и подрастващи „Предимствата да бъдеш аутсайдер” на Стивън Чбоски има какво да даде на всеки един читател, независимо от неговата възраст.
Историята за порастването и всички съпътстващи го радости и несгоди ще развълнуват всеки. У някои тези разкази ще предизвикат носталгия и много спомени, други ще развълнуват, трети може би ще разстроят.
„Предимствата да бъдеш аутсайдер” е перфектното четиво за това време на годината, когато сме на път да направим своята равносметка – за 12 месеца назад, но и за цял живот.
„Прозренията на Раковски. Исторически роман” – Бойко Беленски
През ноември не забравяме да обърнем внимание и на българските литературни богатства. Този месец в списъка ни попада най-новото заглавие от българския писател Бойко Беленски – „Прозренията на Раковски. Исторически роман”.
„Прозренията на Раковски” е разказ за съдбата на един велик глашатай на пробуждането, основоположник на националноосвободителната борба срещу османските потисници, просветител и организатор на Първата българска легия, създател на Плана за освобождението на България и Привременния закон за народните горски чети.
Самият Раковски е възпят от Иван Вазов като "мечтател безумен, образ невъзможен, на тъмна епоха син бодър, тревожен... нещастен мечтател, апостол и воин".
Пресъздаден с фактологична точност, лекота и непосредственост в изказа, авторът ни провокира да разсъждаваме за смисъла на живота, за всеотдайността и предателството, за баланса и ролята на любовта към спътницата в живота и към отечеството.
„Сияние” – Стивън Кинг
И тъй като в нощта на 31 октомври и настъпването на 1 ноември голяма част от Запада празнува Хелоуин или Вси светии, няма как да пропуснем да ви предложим нещо с подобен характер.
Едва ли някой може да отрече ролята на Стивън Кинг в развитието на жанра на ужасите, което го превръща и в един от най-продаваните автори на миналия век. Славата му продължава да расте и до днес.
„Сияние” е един от шедьоврите на американския писател, а съвсем скоро по историята в романа на бял свят ще излезе нова филмова екранизация.
„В края на септември 1974 година, със съпругата ми Таби прекарахме една нощ в гранд хотел „Стенли“ в Естес Парк. Както се оказа впоследствие, бяхме единствените гости, а на следващия ден щяха да затварят комплекса за през зимата.
Докато се скитах из коридорите на това място, си помислих, че вероятно би било перфектно – да не кажа архетипно – за призрачна история. Същата нощ сънувах тригодишния ни син да бяга по коридорите, да се оглежда зад гърба си с ококорени очи и да пищи.
Преследваше го противопожарен маркуч. Стреснах се в съня си и се събудих. Целият бях облян в пот, на сантиметър от падане от леглото. Станах, запалих си цигара, седнах в стола, който гледаше към Скалистите планини, и докато цигарата ми привърши, в ума ми трайно се оформи скелета на книгата.“ - Стивън Кинг.
„Татуировчикът на Аушвиц” – Хедър Морис
Следващото ни предложение за месец ноември е романът „Татуировчикът на Аушвиц” на новозеландската писателка Хедър Морис.
Книгата разказва историята на Лали Соколов – 24-годишен младеж от еврейски произход, който живее в Братислава, има много приятели, щастлив живот, владее няколко езика. Действието се развива през 1942 г., когато Лали е доброволно депортиран в Аушвиц-Биркенау, за да спаси близките си от тежка съдба.
„Татуировчикът на Аушвиц” е роман, базиран на живота на Лудвиг Айсенберг, или Лали Соколов, когото животът в лагера среща с бруталността, ужаса, смъртта, доктор Менгеле, университетски преподаватели, СС офицери, престъпници и обикновени хора, но и с любовта.
„Тази книга ще се чете и след сто години. И тогава сигурно още ще е в списъка с най-продаваните заглавия. Книга, заради която човек губи съня си и то не само защото не може да я остави” - Джефри Арчър.
„Ирландецът” – Чарлз Бранд
Готови ли сте за „Ирландецът”? Продукцията на Netflix и култовият режисьор Мартин Скорсезе предстои да излезе на бял свят през ноември, а очакванията към нея са изключително завишени не само заради екипа, стоящ зад камера, а и заради звездния актьорски състав, в който влизат Робърт де Ниро, Ал Пачино, Джо Пеши.
Дотук с киното. Преди да решите да изгледате екранната продукция на големия холивудски режисьор посегнете към романа, родил идеята за този филм.
Пригответе се за епична сага в мрачния свят на организираната престъпност в следвоенна Америка. Хрониката, която ще прочетете, е личната, документална и шокираща изповед на легендарния Франк „Ирландеца“ Шийран – ветеран от Втората световна война, мошеник и поръчков убиец.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!