В ремето започва да се затопля, пролетта е вече на прага, но това не означава, че трябва да забравим за уютните моменти с книга в ръка.
Четенето на книги може да бъде еднакво приятно както у дома, така и някъде навън – в парка, в някое кафе или на някоя пейка в кварталната градинка.
Предложенията за книги, които ще ви дадем този месец, са едно литературно олицетворение на жените – нежни, но и силни, благосклонни, но и категорични, красиви, но и интелигентни.
„Малки богове” – Тери Пратчет
Човек в живота си би трябвало да прочета поне една книга на един от най-четените автори на 20-ти и 21-ви век – Тери Пратчет.
Умението на Пратчет да представя общовалидни човешки проблеми през призмата на хумора.
Качество, което малко писатели притежават.
„Малки богове” е един от романите, част от поредицата на Пратчет „Светът на диска”. „Малки богове” предизвиква у читателя нуждата да размишлява върху религията, нейните позитивни и негативни страни, както и илюзорния свят, който създава тя у своите последователи.
„Приказки за размисъл” – Хорхе Букай
Понякога имаме нужда просто от една обикновена почивка. Сами, на място без други хора. Просто някъде, където да се отърсим от всички мисли, и да избягаме поне за малко от ежедневието.
Същото е и с книгите.
„Приказки за размисъл” е една от тези книги, които ще ви дадат нужната почивка. Ще ви накарат да се усмихнете, да се върнете назад в детството, спомняйки си за приказките с поучителни развръзки.
Всеки има нужда от такива книги, за да не забравя, че в живота най-хубавите неща са по-прости, отколкото предполагаме.
„Моята кратка история” – Стивън Хокинг
Прозорец към личния космос на Стивън Хокинг…
Автобиографията на великия учен, която е публикувана само 5 години преди смъртта му, най-сетне се появи и на българския пазар.
„Моята кратка история” е по-различни от всички останали книги на британския космолог, защото открехва завесата към интимния свят на Стивън Хокинг – такъв, какъвто не сме го виждали до този момент.
„Моята кратка история” е подходяща за всеки, който се вдъхновява от човешките истории – искрени, неподправени и общовалидни.
Темата за миграцията, бежанците и лицата, търсещи убежище отново стана водеща и в българските новини. По този повод ви предлагаме и три книги, които са свързани с тази проблематика:
"Бежанци пред дверите на Европа" - Зигмунд Бауман
From the US to Turkey, Brazil to Europe, no other issue gets people as worked up these days as the threat of immigration—real or imagined. Time to read (or re-read) Bauman’s “Strangers at Our Door” to make better sense of it. pic.twitter.com/eZJ9Ma2lW1
— Karabekir Akkoyunlu (@ulu_manitu) January 10, 2019
Зигмунд Бауман е един от най-известните теоретици в социолигията.
"Телевизионни предавания, вестникарски заглавия, политически речи и туитове в интернет – средоточие и отдушник за обществените тревоги и страхове, днес постоянно говорят за „миграционната криза“, която според тях залива Европа и вещае крах и гибел за начина на живот, който познаваме, с който сме свикнали и който ни е скъп.
Определението „миграционна криза“ се е превърнало в нещо като политически коректно кодово название за сегашната фаза в битката, която онези, които формират общественото мнение, непрестанно водят, за да завладеят и подчинят умовете и емоциите на хората". Така започва книгата си Бауман, която излиза през 2016 г.
Думите му обаче са много актуални и днес. Той пише за „моралната паника“ - страх, че някакво непознато бедствие застрашава нашето общество. Ние сме част от едно човечество, споделяме една планета и „миграционната криза“ е нашата обща съдба, предупреждава Зигмунт Бауман, който сам е познал ужасите на войната и травмата на изгнаничеството.
"Стени" - Марчело Ди Чинтио
Човечеството винаги е обичало да издига стени. Както в древността, така и в модерни времена. Всички сме чували за Великата китайска стена, както и за Берлинската стена. Но стените са навсякъде и все още стоят и разделят народите.
Книгата на Марчело Ди Чинтио е интересно съчетание от пътепис и репортаж, който ни дава отговор на въпроса какво е чувството да живееш в сянката на стената.
Walls: Travels Along the Barricades - https://t.co/xSHctibGpc #buy #books #read #bookworm pic.twitter.com/CztHOQuNzN
— Ebooknetworking.net (@BuyBookstore) February 12, 2016
Ето какво казва авторът за написването на книгата:
"Аз съм канадец и гражданството ми гарантира достъп навсякъде. Никъде по света вратите не се затварят пред мен, никой не гледа на мен като на нежелан или ненужен имигрант. Никой никога не е строил стена за мен. Но какво да кажем обаче за хората като моя палестински приятел от Рамала, които живеят покрай новоизградените стени? Какво е Стената за онези, които живеят близо до границата между САЩ и Мексико? Или между Индия и Бангладеш?"
"Исках да разбера що за общества са издигнали стените и преди всичко да опозная обществата, създадени от самите стени. Исках да бъда там, където в земята са набити колчета, а нациите бранят териториите си с планини от гол цимент. Исках да бъда сред хората, които ядат хляба си в хладната сянка на близката стена. Исках да разбера защо има стени и какво означават те за хората, които живеят зад тях. Исках да разбера какви страдания им причиняват те и така през февруари 2008 г. пристигнах в пустинята Сахара".
"Бежанци" - Весела Ляхова
Ето какво казва самата авторка относно своя роман:
"Романът описва реални исторически събития: Драмското въстание от 1941 г., обезбългаряването на Егейска Македония след Втората световна война, трагичната участ на българското малцинство в Гърция до средата на ХХ век, понесло насилието на всички балкански правителства – турски, гръцки, сръбски, български".
"Преди по тази тема се мълчеше поради някакви странни разбирания за добросъседски отношения; ала и днес международната обстановка не е престанала да бъде деликатна. И резултатът е един и същ: българската гледна точка към тези събития остава неизказана. А времето си минава…"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!