П рез май месец отбелязваме Деня на славянската писменост и култура, а това е само една от причините, които би трябвало да ни подтикнат да се впуснем в необятния и приказен свят на словото.
Многото празнични дни означават повече свободно време, което освен да прекараме с любимите си хора, можем да посветим и на прочитането на някоя книга.
В предложенията ни за месец май обръщаме поглед към историята, религията, както и към българската литература от миналото.
„Кръстопът” – Уилям Пол Йънг
„..ти си една красива бъркотия, ти си мелодия...”
Уилям Пол Йънг добива слава из целия свят с литературния си шедьовър „Колибата”, но „Кръстопът”, който излиза на бял свят за пръв път през 2012г., не е по-малко гениално произведение на изкуството.
„Кръстопът” е типичен роман, който разказва за душевния катарзис на човек, загърбил духовното в живота си, отдал се изцяло на материалните неща, изгубил връзката с вътрешното си Aз. Историята за богатия бизнесмен, който изпада в кома, открива нов път към религията и преживява необикновени моменти между световете на живите и мъртвите, влиза под кожата ви и оставя следа в мислите ви за дълго.
„Приказка без край” – Михаел Енде
„Всяка истинска история е една приказка без край”
Съществуват много книги, които прочитаме в детството си и ги оставяме там завинаги. Много от тях обаче са в състояние да ни дадат ценни уроци, дори когато вече сме достатъчно „узрели”. Едно от тези литературни съкровища е „Приказка без край” на Михаел Енде.
Магичната история на немския писател е плод на такова богато въображение, което само едно дете би могло да възприеме нормално, но зад образите на всеки един герой възрастният човек би могъл да открие дълбок житейски смисъл. „Приказка без край” е едно тържество на пъстрия литературен ум, четиво, подходящо за всички възрасти, роман, който ще влее цвят и светлина в ежедневието ви.
„Крадецът на праскови” – Емилиян Станев
„Минете пак по същото време - не по-късно и не по-рано. В същия час, когато съм сама”
Българската литература от 19-ти и 20-ти век изобилства от произведения, които заслужават световно признание. „Крадецът на праскови”, в чиято екранизация се появява обичаната българска актриса Невена Коканова, е една от емблематичните български повести.
Разказ за любовта, войната, свободата, личния избор, който преобръща представите за всички писани и неписани правила на живота. Тайната и невинна връзка, която се изгражда между съпругата на коменданта – Лиза и войника от сръбската армия Иво Обретенович, докосва сърцата.
Въпреки че повестта на Емилиян Станев е публикувана през 1948г., тя е поредното доказатество, че човешката същност не се променя много през годините. Чувствата преминават бариерите на време и пространство.
„Скитница” – Стефани Майър
„Никога не можеш да бъдеш сигурен с колко още време разполагаш”
Името на Стефани Майър най-често се свързва с поредицата фентъзи романи „Здрач”, но „Скитница” не отстъпва по нито един литературен фактор. Стефани Майър е автор, който няма богата колекция от свои книги в биографията, но всички, които са видели бял свят, са станали категорични бестселъри.
„Скитница” ще ви уплаши, вдъхнови, изненада и развълнува, и със сигурност ще ви остави без дъх до последната страница. „Скитница” е надграждане на самата Стефани Майър, която поглежда фентъзи жанра от друга страна, а романът, който разказва историята на Мелани Страйдър е плод на личното ѝ самоусъвършенстване.
„Скитница” ще ви накара да се замислите за това какви всъщност са способностите на човешкия вид и върху какви основи се уповават те.
„Събитията, които промениха света от древността до днес” – Родни Касълдън
Сборникът на британския писател Родни Касълдън е напълно подходящ за хора, които нямат време да четат стотици томове енциклопедии, но въпреки това имат желанието да се информират за световната история и събитията, които са довели до това, което днес наричаме наша действителност.
Родни Касълдън успява да синтезира най-значимите събития от дълбоката древност, от зората на създаването на цивилизациите, до близкото минало, чиито последствия виждаме нагледно и днес.
Леко и приятно четиво, което ще ви образова и ще се хареса на хората, които държат на теорията, че многото факти понякога са излишни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!