Д екември вече почука на врата, та дори влезе и наоколо замириса на зима.
Вчера, поне тук в София, посрещнахме и първия сняг, така че дори и тези, които все още не ги е обладало коледното настроение, имат стимул да влязат във вихъра на сезона.
Какво всъщност е декември?
Извън меркантилната мания, която обзема душите на хората, декември е месец за равносметка, поставяне на ново начало, пречистване, промени.
Декември е времето, в което обръщаме поглед назад и теглим чертата, претегляйки свършената работа, изпуснатите шансове, хората, които са се появили и са изчезнали от живота ни.
Такива са и предложенията ни за този месец, в унисон с настроението, което носи декември.
„Падение и спасение” – Весела Тотева
Със сигурност през последните седмици доста сте слушали за „Доза щастие” – филма, създаден по автобиографичната книга на журналистката Весела Тотева. Неслучайно.
Филмът и книгата имат своите лични достойнства и качества и макар да разказват една и съща история, по никакъв начин не можем да направим паралел между тях.
„Падение и спасение” е една изповед, която Весела има смелостта да направи с една заслужаваща възхищение мисия. Пътят, който Веси проправи, няма да бъде изоставен, а следата ѝ ще остане около всички нас за много дълго. Завинаги.
„Преродена” – Ванеса Николова
„Преродена” е вторият ми роман, който излезе на бял свят, когато бях на 17 г. Той се роди по време на един тежък период в живота ми, когато се сблъсках с грозното и смъртоносно лице на анорексията.
„Преродена”, макар и носещ отличителни черти на фентъзи романа, разказва за най-обикновените неща в живота. За тежките избори, които се налага да правим, за рисковете, които поемаме, за провалите, успехите, любовта, истинското приятелство.
Ето казва един от видните български писатели от края на 20-ти век Янко Станоев след прочитането на „Преродена” (в. „Словото”, 21 – 28.12.2017 г.): „За младата писателка имах само бегла представа…Така че разтворих с известна боязън книгата – зачетох я и колкото повече навлизах в нея, толкова повече усещах в какъв чудесен и рядък празник се превръща за мен този ден…Колко са онези неща в живота, които да ни носят толкова много безкористна радост като сладкодумството – всекиму се е случвало да се заседява с някой разказвач на бивалици и небивалици и след това да отнася в себе си омаята на словото. Тази среща беше такава…В нашата представа сладкодумството седи пред нас винаги с леко набръчкано лице и укротени от мъдрост очи. Не държах в ръцете си плод на упорит, волски труд, а късче самороден дар.”
„Старецът и морето” – Ърнест Хемингуей”
Каква щеше да е съвременната литература без вечните класики?
Третото ни предложение за месец декември е една от най-популярните книги на Ърнест Хемингуей – „Старецът и морето”.
Повестта е написана през 1951 г. в Куба. Три години по-късно Хемингуей получава Нобелова награда за литература. Както и в други произведения на писателя, „Старецът и морето” е наситен с драматизъм и трагични поврати в историите на главните персонажи.
„Продавачът на вестници и цигари” – Роберт Зееталер
„Продавачът на вестници и цигари“ разказва за една година от живота на младия Франц, който, воден от сблъсъците си с житейските драми, се озовава пред Зигмунд Фройд.
Историята върви бързо, авторът има увлекателен стил на писане, който те кара да забравиш за реалността.
Роберт Зееталер построява толкова майсторски природните картини, диалозите между героите, както и характеристиките на всеки едни персонаж, че е неизбежно да не станеш част от историята, която ти разказва.
„Черните дупки и други мелодии от космоса” – Джана Левин
„Ако ме питате дали гравитационните вълни съществуват, съм длъжен да отговоря, че не знам. И все пак проблемът е изключително интересен“, казва Алберт Айнщайн на своя лекция преди близо век.
Днес вече знаем, че те съществуват. Знаем много повече и за черните дупки. Вече дори си имаме истинска снимка на свръхмасивна черна дупка.
Джана Левин е учен, космолог, но и добър разказвач. Това се разбира посредством „Черните дупки и други мелодии от космоса”, която разказва за една мечта, чието осъществяване е коствало много.
Науката не е скучна и ще разберете това, ако посегнете към това бижу. Ще научите за някои от най-големите скандали в света на физиката и за това как една бегла мечта и надежда на Алберт Айнщайн се превърна в една доказана реалност в рамките на само 100 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!