А вгуст е!
И въпреки че времето дълго се бунтуваше, вече можем да кажем, че лятото пристигна и при нас.
Лятното настроение преобладава и сред предложенията ни за книги за месец август. Страним от сладникавите любовни истории, защото приемаме лятото по малко по-различен начин.
През лятото търсим вътрешния си мир, преоткриваме себе си, доближаваме се повече до духовното, до своето истинско Аз – най-съкровените ни мечти и желания.
Предложенията ни за месец август нямат нищо общо помежду си. Но само на пръв поглед. Всички те описват щастието, пречупено през призмата на индивидуалното му разбиране и изживяване. Приятно четене!
„Лора, Яворов и аз” – Дора Конова
„И страдам. Аз презрях
радостите на живота. Страдам
в доброто ясно - в тъмен грях
когато падам,
аз страдам.
И търся. И в страдание живот се изхаби,
да търся - все страданието, може би.” – из „Аз страдам”, Пейо Яворов
Съвсем ново издание, което е подходящо както за почитателите на Яворов, така и за почитателите на истории от типа любовен триъгълник.
Пейо Яворов е един от най-изтъкнатите и ценени български поети, но около личния му живот винаги е витаела мистерия. За трагичната любов на Яворов и Лора сме чували всякакви версии, но къде е истината?
„Лора, Яворов и аз” е сборник със спомените на Дора Конова, смятана за третата страна в драматичния любовен триъгълник.
Убил ли е Яворов Лора или тя се е самоубила? Имало ли е любов между Яворов и Дора Конова? Защо след смъртта на Лора, Яворов изведнъж я заобичва извънмерно? Случайно ли е избрано времето за второто му самоубийство – при възобновяването на делото? Кой кого уби – Лора Яворов или обратното?
Отговорите на всички тези въпроси всеки ще открие за себе си в „Лора, Яворов и аз”.
„За да живея” – Йонми Парк
„Всички имаме своята пустиня в живота си. Те може и да не си приличат, но всеки един от нас трябва да прекоси своята пустиня, за да открие смисъла и свободата в живота”.
„За да живея” е една искрена и дори болезнена изповед, която обаче ни показва, че не бива да губим надеждата в нито една житейска ситуация.
Йонми е само на 13г., когато бяга с майка си от Северна Корея в Китай. Принуждават я обстоятелствата. Баща ѝ попада в затвора, а семейството му е гонено и считано за престъпници. Изборът е един и това е бягството.
Историята на Йонми не е приказна. Всичко е разказано с дълбока искреност, дори и най-дребните лични детайли.
За това как с майка ѝ са били секс робини в Китай и за пътя през Ада, водещ до свободата, ще прочетете в „За да живея” на Йонми Парк.
„Мактуб” – Паулу Коелю
„Някои неща в живота трябва да се изживеят, не да се обясняват. Любовта е едно от тези неща”
Паулу Коелю е от писателите, които или обичаш, или не можеш да понасяш. Аз няма да се ангажирам с подобни крайни мнения, но „Мактуб” определено е едно любимите ми четива.
„Мактуб” е сборник от кратки истории и поучителни притчи, които не целят да служат като нравоучение. Това са разкази за живота, в които ще се припознаете. Разкази, чрез които ще се опознаете по-добре.
Грубият превод на „мактуб” от арабски би означавал „написано е”. Но както и самият Коелю казва в книгата си:
„Арабите се притесняват, че „написано е“ не е съвсем правилен превод, защото макар че всичко вече е действително написано, Бог е състрадателен, и пише това просто за да ни помогне.”
„Мактуб” няма да ви ангажира по никакъв начин, а напротив – ще внесе едно спокойствие в душата ви, от което може би се нуждаете.
„Черни дупки и бебета вселени и други есета” – Стивън Хокинг
„Забелязал съм, че дори и тези, които са убедени, че всичко е предначертано от съдбата и, че по никакъв начин не можем да го променим, все пак се оглеждат винаги преди да пресекат улицата”
Новото допълнено издание с есета, интервюта и беседи на един от най-великите умове на нашето време – Стивън Хокинг, е приятно, образователно и поучително четиво.
В „Черни дупки и бебета вселени” няма прекалено много научна информация, така че и човек, който никога не е изучавал детайлно физика, да разбере смисъла на онова, което Хокинг казва.
А Хокинг винаги говори общочовешки. Макар и през призмата на науката, фокус на неговите изказвания винаги е било бъдещото на човечеството.
Може би поради тази причина Хокинг се бе превърнал в не по-малко популярен от която и да е холивудска актриса. Той успя да доближи науката до хората толкова, колкото никой друг учен не е успявал.
Е, Карл Сейгън може би, но в едно по-различно време. „Черни дупки и бебета вселени” е книга за всички онези, които мечтаят без граници и си позволяват да поглеждат отвъд видимото.
„След” – Анна Тод
„Само защото не те обича по начина, по който ти искаш, не означава, че не те обича повече от всичко на света”
Този роман със сигурност ще впечатли главно представителите на тийнейджърската аудитория, но макар и разказан по един по-наивен и детски начин, той, както и следващите от поредицата, заслужават адмирации.
Като за начало, само преди няколко месеца излезе филмовата екранизация на първата книга от поредицата.
Триумфът на „След” обаче съвсем не е скорошен.
През 2013г. Анна публикува романа на електронната платформа „Уотпад”, а образът, който използва за вдъхновение за главния си герой, е Хари Стайлс – бивш член на момчешката банда „Уан Дайрешкън”.
Само за няколко месеца „След” има над 1 млрд. прочитания, може би неслучайно. Тогава британско-ирландската бой банда беше във вихъра си.
Ровейки из електронните платформи за публикуване на авторски произведения, едно издателство се спира върху „След” и предлага на Анна да го издаде в хартиен вариант.
И така започнало всичко…
Ако смятате, че прочитането на „След” ще е загуба на време, можете да отделите два часа, за да изгледате филмовата екранизация. Тогава може и да промените мнението си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!