Д нес може и да е 1-ви април, но предложенията ни за книги, които да прочетете този месец, не са шега.
Април е един от най-красивите месеци в годината, когато всичко оживява пред очите ни, поддавайки се на властта на пролетта. Книгите в този списък са различни на пръв поглед, но в себе си говорят за едно и също – същината на човешкия характер и съществуващите или не граници на човешките възможности.
„Мостът на Дрина” – Иво Андрич
„… човек често мисли, че чува онова, от което се бои или на което се надява …“
Иво Андрич е един от най-великите писатели, живели някога на Балкансия полуостров. Нобелов лауреат, дипломат, човеколюбив мечтател. „Мостът на Дрина” е един от най-големите му шедьоври. Именно благодарение на този свой роман Андрич е удостоен с Нобеловата награда за литература.
„Мостът на Дрина” е исторически роман, написан по време на Втората световна война. Литературното бижу на Андрич ни връща назад в 16в. и разказва за отношенията между народите на Балканския полуостров и османците. Действието се развива на територията около река Дрина, където писателят е отраснал и това място определено е оставило дълбок отпечатък в съзнанието му.
„Зора” – Октавия Е.Бътлър
„Хората ви имат огромен потенциал в себе си, но умират без да са използвали голяма част от него”
„Зора” е първата книга от трилогията „Ксеногенезис” на афроамериканската писателка Октавия Е.Бътлър. Бътлър е фактор в научната фантастика, докато е активен писател, продължава да бъде и сега, 13г. след смъртта си.
Главната героиня Лилит Аяпо губи всичко ценно в живота си при последната война, която почти слага край на човечеството. Няколко века по-късно тя се събужда в извънземен космически кораб, съживена от раса на име оанканали, чийто висш идеал е да помогнат на планетата Земя и нейните някогашни обитатели. Спираща дъха книга, която ще ви остави без думи и ще ви накара да се замислите за личния си пример, допринасящ към глобалната история.
„Антарктически дневници” – Христо Пимпирев
„Това е изповед за една мечта като детска приказка и разказ за една постигната действителност, без която животът ти няма смисъл” – Боян Биолчев
Професор Христо Пимпирев е един от хората, допринесли най-много за българската наука в последните няколко десетилетия. Антарктическата приказка на българския учен продължава вече повече от 30г., а любовта му към ледения континент става сякаш все по-силна.
Въпреки че навлизаме в сезона на високите температури и слънчевото време, „Антарктически дневници” няма да внесе студ в душите ви, а напротив. Това леко и приятно четиво ще ви отведе в други светове и ще ви накара неведнъж да се усмихнете на интересните истории за началото на Българската антарктическа програма, разказани от първо лице.
„Яж, моли се и обичай” – Елизабет Гилбърт
„Разбитото сърце все пак е добър знак. Означава, че си се опитал и си се борил за нещо”
Филмът, в чиято главна роля влиза обичаната от всички актриса Джулия Робъртс, със сигурност си заслужава, но не пропускайте да прочетете и романа, вдъхновил филмовата продукция.
Бестселърът на Елизабет Гилбърт е един вихър от емоции и неочаквани преживявания, в които всеки читател малко или много се припознава. Лутането на главната героиня в опит да открие пътя към себе си е поучително и актуално. Или както в. „Ню Йорк Таймс” се изказва за „Яж, моли се и обичай”: „Успокояваща и вдъхновяваща, написана с невероятно остроумие, тази книга е за всеки, който някога е губил нещо или си е казвал, че би трябвало да има и друг, по-добър път."
„Абел Санчес” – Мигел де Унамуно
„Не вярвам в човешката свобода, а който не вярва в нея, не е свободен”
Литературният шедьовър на испанския писател Мигел де Унамуно е една от книгите, която всеки би трябвало да прочете поне веднъж в живота си.
„Абел Санчес” разказва за човешките страхове, страсти и предразсъдъци. Историята за човешката завист, която не признава кръвни връзки и приятелства, ще ви плени от самото начало и няма да ви остави до последната страница. „Абел Санчес” е модернизирана версия на библейската притча за Каин и Авел, представена в актуален план, но истинска и точна за всяко едно поколение и епоха.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!