К лисурският манастир отваря за посетители на Великден. Той беше обновен и с реставрирани стенописи. Десетки хора от близо и далеч се очаква да посетят светата обител.
"Днес манастирът ще се изпълни със стотици вярващи хора, които ще дойдат да прославят Исус Христос и да отправят своите молитви", каза архимандрит Антим – протосингел на Видинската митрополия, пред NOVA.
Стенописите на Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“, който се намира на територията на община Вършец, бяха реставрирани за първи път от създаването им. Финансирането бе осигурено по Програмата за развитие на селските райони. Проектът, който е напълно завършен към днешна дата, е на стойност 500 хиляди лева и е започнал още през 2019 година. Пандемията от COVID-19 oбаче забавя изпълнението на всички дейности.
Това е първата намеса по стенописите в манастира, изработени в началото на 20 век. За храмовите служители реставрацията е голямо постижение, тъй като нуждата от консервация е била наложителна. През последните 20 години манастирът успява да кандидатства и реализира дузина проекти, помогнали за цялостното реновиране на сградите на комплекса и дворните му пространства. Ремонт на външната част от храма е направен през 2005 година, допълни отец Антим.
Оригиналните стенописи са дело на иконописците Господин Желязков и Георги Богданов. Завършвайки Божия образ, който се намира на купола на храма, Господин Желязков пада и умира, а стенописите Георги Богданов довършва сам. Тяхната работа е в стил живопис и е голяма ценност, изобразяваща различни сцени и светци от християнската религия. При реставрацията се показват и образи на светци, които до момента са били напълно заличени от горящите в храма свещи.
Сред ценностите в Клисурския манастир е и уникален иконостас – дърворезба, дело на майстори от Дебърската школа. Инкрустираните в него икони са от 1891 г. Подписът под иконите, който се разкрива едва при настоящата реставрация, е на Никола Иванов – образописец, ярък представител на Самоковската иконописна школа, разказа архимандрит Антим.
Клисурският манастир е четвърти по големина в България и е най-големият от епархийските манастири. През вековната си история той е опожаряван и съграждан няколко пъти.
„Призовавам всеки, който има възможност да дойде да посети светата обител и да почувства благодатта на това духовно общение“, добави отец Антим.
Официалното откриване на обновения храм ще е на 11 май 2024 г., на празника на светите братя Кирил и Методий, покровители на църковната обител. Въпреки определената дата за откриване, манастирът ще отбележи с тържествени богослужения великденските празници, на които се отслужват специални молитви, а всеки записал своето име ще бъде споменат в службата, обясни архимандрит Антим – протосингел на Видинската митрополия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!