В свят, в който изменението на климата е абсолютна реалност, от съществено значение е да се признае, че последиците от него надхвърлят екстремните горещини и природните бедствия.
Предстои да разгледаме как екологичните кризи са нарастващ източник на стрес и безпокойство, които засягат психичното здраве на много хора.
Нека видим как климатичните промени могат да повлияят на психичното ни здраве:
1. Увеличава безпокойството и стреса
Наличието на екстремни метеорологични условия, като по-интензивни бури, продължителни суши и опустошителни горски пожари, са оставили дълбок отпечатък върху психиката на хората. Излагането на тези ситуации може да предизвика остро екологично безпокойство, както и хронични опасения относно безопасността и оцеляването.
Терминът "екотревожност" означава хроничен страх от екологични бедствия. Това чувство може да се влоши, когато чуете тревожни новини или се притеснявате за бъдещето на себе си или близките ви.
Екологичната тревожност силно засяга новите поколения. Сред децата и младежите на възраст между 16 и 25 години, около 60% изпитват голяма загриженост относно извънредни ситуации в околната среда, а 50% - чувство на стрес, безпокойство, тъга, гняв, безпомощност и вина спрямо резултат от тях.
2. Насърчава депресията и социалната изолация
Изменението на климата носи със себе си серия от фактори за развиване на депресия. Загубата на домове поради природни бедствия, като наводнения или пожари, може да накара хората да се почувстват съкрушени и отчаяни. Освен това усещането за несигурно бъдеще с постоянни климатични заплахи също може да допринесе за появата на депресивни симптоми.
Високите температури и замърсяването на въздуха са свързани с увеличаване на депресираните пациенти в болничните центрове. На свой ред силната загриженост за климата може да накара хората да се изолират от приятели и семейство, които не споделят същите опасения.
3. Генерира екологична травма и посттравматичен стрес
Екологичната травма се отнася до кризисни преживявания, свързани с екстремни метеорологични явления или природни бедствия. Хората, които са преживели такива злощастни събития, могат да се сблъскат с поредица от травми (от загубата на близки и имущество до чувството, че са в капан от ситуации с непосредствена опасност).
От своя страна, посттравматичният стрес не се ограничава до тези, които са преживели природни бедствия от първа ръка. Може да засегне и хора, които са постоянно изложени на медийно отразяване на екстремни метеорологични явления или които живеят с постоянна заплаха от бъдещи бедствия.
4. Насърчава продоволствената несигурност
Изменението на климата може да доведе до недостиг на храна поради екстремни метеорологични явления като наводнения, които засягат водоизточниците и веригите за доставка на храни. Постоянното безпокойство за възможна липса на храна, както и несигурността относно наличието на възможности за оцеляване, могат да повишат нивата на тревожност и стрес.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!