Н еотдавнашно проучване разкрива, че притесненията за изменението на климата може да влошат психичното здраве на младите хора. Изследователи от Обединеното кралство и Австралия разкриха, че "климатичният стрес" води до рязко нарастване на негативните емоции сред младите хора на възраст между 16 и 24 години в Обединеното кралство.
Проучването обаче установява, че този проблем може да вдъхнови младите хора да предприемат положителни действия за опазване на околната среда, съобщава "Study Finds".
В рамките на изследването експерти от Имперския колеж в Лондон и Университета в Куинсланд анкетират млади британци относно преживяванията им, свързани с "климатичния дистрес". Участниците са отговорили на въпроси относно общото им психично здраве, стреса, причинен от изменението на климата, въздействието на изменението на климата върху живота им и участието им в действия, свързани с околната среда и климата.
Резултатите, публикувани в списание PLOS Global Public Health, показват, че хората с вече съществуващи проблеми с психичното здраве може да са по-податливи на климатичен дистрес. Забележително е, че около един от всеки десет участници е изразил мнението си, че е "силно притеснен", като опасенията за бъдещите последици от изменението на климата са класирани по-високо от други проблеми.
Въпреки че ограничен брой от тези лица са преживели екстремни климатични събития, много от тях съобщават за дистрес, произтичащ от влошаването на околната среда на любими места, липсата на действия по отношение на изменението на климата, чувството на безсилие, опасенията за бъдещето и емоциите на вина и срам.
И все пак, тези, които са били силно притеснени, често са съобщавали, че извличат смисъл и удовлетворение от участието си в действия за опазване на климата. Изследването, ръководено от д-р Ема Лоурънс от Импириъл Колидж, подчертава, че както положителните емоции, като надеждата, така и отрицателните, като гнева и разочарованието, са свързани с активността в областта на климата. За разлика от тях, емоции като вина, срам, тъга и страх кореспондират с намаляване на инициативността.
Това проучване обрисува многостранна картина на климатичния дистрес, изпитван от младите хора във Великобритания. Изследователите подчертават необходимостта от по-нататъшно проучване на причините, поради които климатичният дистрес подтиква едни към действие, а други към бездействие.
"Дори в разгара на глобалната пандемия и въпреки че са пощадени от най-лошото въздействие на климата, младите жители на Обединеното кралство са притеснени от изменението на климата. Нашата работа предполага, че емоциите, свързани с изменението на климата, могат да вдъхновят предприемането на действия, което има значение за начина, по който комуникираме. Нашите констатации също така подчертават необходимостта от целенасочена, съобразена с климата психосоциална подкрепа, за да се поддържа ангажираността на младите хора и психичното им здраве едновременно", заключават изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!