К акто изглежда научната фантастика малко по малко се превръща в нашата нова реалност.
Китайски учени провеждат опити с Дълбока мозъчна стимулация (ДМС) срещу зависимост от наркотици.
Операцията се състои от продупчване на черепа на пациента на две места и поставяне на електроди, които могат да бъдат стимулирани чрез дистанционно.
Тази технология вече е използвана за заболявания като болестта на Паркинсон, но революционното е, че Китай се опитва да я въведе в борбата със зависимостите.
Първият опит е проведен в Болница Руйджин към Университета „Джао Тон“ в Шанхай
и е насочен към лекуване на пристрастяване към метамфетамин.
По данни на Американския национален здравен институт до момента в света са регистрирани само осем опита за лекуване на пристрастяване с ДМС, шест от които в Китай.
Първият пациент е известен като Ян
Той започва да използва метамфетамин през 2011 г. след раждането на сина си и изгубва около 150 000 долара в хазартни залози под въздействието на наркотици.
След като изгубва семейството си – развежда се със съпругата си и почти не вижда сина си, той се подлага на рехабилитации, но без успех.
Защо пристрастяването е разстройство на обществото
„Имам слаба воля“, признава си Ян.
Това го кара да се съгласи д-р Ли Дианю да продупчи черепа му и да постави малки електроди в предната част на мозъка, отговорна за пристрастяването.
Няколко часа след първата операция Ян е подложен на втора, при която в гръдния му кош са поставени батерии.
Цялата процедура звучи твърде напредничава и доста нереалистична, но както става ясно е осъществена под една или друга форма вече осем пъти.
#Brain #implants are being used by doctors in #China to treat #drug addiction pic.twitter.com/8X13AqNZgw
— TomoNews US (@TomoNewsUS) 14 май 2019 г.
Разбира се, има рискове
Пациентът може да получи мозъчен кръвоизлив или пристъп, да развие инфекция или да напусне болницата със съвсем нова самоличност.
При Ян обаче всичко протича нормално. Той споделя, че след поставянето на батериите се е развълнувал доста от това, какво ще направят електродите с мозъка му.
За да тества имплантите, д-р Ли чрез дистанционно настройва емоциите на Ян. Само с няколко щраквания лекарят кара пациента да се почувства щастлив и развълнуван.
„Тази машина е вълшебна. Настройваш да си щастлив и си щастлив, настройваш да си нервен и си нервен“, споделя Ян и добавя, че е чист от наркотици вече около шест месеца.
Строгите закони в Китай изпращат хиляди наркомани
принудително на рехабилитация, която често е полагане на тежък физически труд.
Това и фактът, че едно от леченията, които в Китай се прилагат за борба със зависимостите, е опасна мозъчна операция, кара обществото да е по-склонно да се довери на новия метод чрез Дълбока мозъчна стимулация.
И до днес много китайски семейства на зависими от хероин плащат хиляди долари за мозъчна операция, чиято ефективност не е доказана. Тази процедура е изключително опасна и представлява унищожаване на клетки в мозъчната тъкан чрез пряка хирургическа намеса.
Тя осигурява на болниците добри печалби, но и променя някои пациенти завинаги, водейки до психически и емоционални разстройства, намалено сексуално желание и изтриване на спомени.
China tests experimental brain implants to treat opioid addiction https://t.co/xgbsi3KvBg pic.twitter.com/9MpvWW3tD7
— CBS News (@CBSNews) 10 май 2019 г.
Това прави метода чрез ДМС толкова по-привлекателен – не убива мозъчни клетки и на теория е обратим.
Директорът на отделението по функционална хирургия в Болница Руйджин към Университета „Джао Тон“, д-р Сун Бомин, е уверен, че експериментите с този вид интервенция са за едно по-добро бъдеще и по-добър живот на пациентите.
В Европа не се намират тестови обекти
За разлика от Китай, където някои се съгласяват, в Европа ситуацията съвсем не е такава и обществото гледа със скептицизъм на модерната операция.
В САЩ поради етнически и научни съображения също не се приема. Имплантите за процедурата струват около 100 000 долара, а американските учени не са сигурни в ефективността ѝ. Затова и в САЩ като цяло не се провеждат експерименти в областта.
Пристрастяванията обаче малко по малко карат хората да размислят. През февруари Американската агенция за контрол на храните и лекарствата дава зелена светлина на клиничен експеримент с ДМС насочена към пристрастяването към опиоиди – новата епидемия в САЩ. Експериментът в Западна Вирджиния ще стартира през юни.
И докато китайските учени смело вървят по пътя към въвеждането на ДМС в борбата срещу зависимостите, а останалите страни гледат скептично, Ян споделя, че за него методът е бил едно от най-хубавите неща, които са му се случили, тъй като животът му значително се е подобрил.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!