Т ова е един от най-често задаваните въпроси, които получавам, докато показвам Луната на обществеността. „Виждате ли знамето, което астронавтите са оставили там?“
Това води до дискусия за това колко далеч е Луната и колко трудно е да се види знаме с размери 1,5 на 0,9 метра на такова разстояние.
По време на американската програма „Аполо“ шест мисии с екипаж кацат на Луната, като се започне с „Аполо 11“ през 1969 г., оставяйки подобен брой знамена. Сега Китай наскоро обяви, че още едно знаме ще се присъедини към колекцията в края на 2026 г., когато Chang'e 7 се отправи към Луната.
Издигане на знаме на Луната
Любопитният доклад идва от Лабораторията за изследване на дълбокия космос (DSEL) чрез China Media Group. Свободностоящият флаг всъщност ще бъде проектиран да „размахва“ върху безвъздушната повърхност на Луната.
Идеята е предложена от ученици от началното училище в Чанша, китайската провинция Хунан. Флагът ще има вградени в тъканта проводници със затворен контур и ще се „развява“ с помощта на магнитни токове и електромагнитни взаимодействия, за да създаде вълнообразно движение.
„Тази инициатива има за цел да подобри разбирането на младите ученици за космическата програма на Китай и да вдъхнови интереса им към космическите изследвания в бъдеще“, казва Джан Тианджу (DSEL/Институт по технологии) в скорошно съобщение за пресата.
The Chang'e-7 science payload is attempting to use electromagnetic interactions to make a flag fly on the moon. If successful, this will be the first flag actively “waving” on the lunar surface. Full HD:https://t.co/lpnR9V4Yoa pic.twitter.com/RgaS0EulAc
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) January 8, 2025
Състезание до (лунния) полюс
Chang'e 7 е проектиран да извършва и сериозна научна дейност. Мисията е предназначена да кацне близо до ръба на кратера Шакълтън в южната полярна област на Луната.
Постоянно засенченият под на кратера представлява особен интерес, тъй като се предполага, че съдържа воден лед. Мисията ще носи и шест инструмента от шест държави, включително малък роувър и обсерватория, построена и управлявана от Международната асоциация за лунна обсерватория (ILOA), базирана на Хаваите.
Кратерът Шакълтън беше едно от местата за кацане на отменения вече марсоход VIPER на НАСА.
Макар че ползите от размахването на знаме в космоса може да са ограничени, това би трябвало да е интересна част от работата с обществеността за CNSA. Любопитно е, че на някои от снимките на екрана се вижда логото на CNSA (а не китайското национално знаме), свободно стоящо на висок стълб, което означава, че за засаждането му в лунната почва ще трябва да се положат малко усилия и да се планира.
Китай в Космоса 2025
Тази и следващата година са натоварени за китайската космическа агенция. През май тази година агенцията планира да изстреля първата си мисия за връщане на проби от астероиди и комети - Tianwen-2, която ще се насочи към астероида Kamo' oalewa (за който се смята, че е фрагмент от Луната), а след това към кометата 311P/PanSTARRS.
В началото на 2026 г. Китай планира да изстреля свой собствен космически телескоп - Xuntian. Този телескоп ще бъде разположен на космическата станция Tiangong с екипаж, за да има достъп до нея за модернизация и поддръжка.
Поставянето на знамена в космоса и на Луната не е нещо ново. Обикновено инженерите монтират знамената на самия космически кораб. Флагът на САЩ, поставен на космическия апарат на НАСА „Нови хоризонти“, се насочва извън Слънчевата система. Този символ може би ще надживее САЩ и самото човечество.
Флаговете на САЩ, забити от астронавтите на Аполо на Луната, най-вероятно са избелели от интензивната ултравиолетова слънчева радиация, въпреки че изображенията от Лунния разузнавателен орбитален апарат на НАСА в ниска лунна орбита потвърждават, че поне още толкова са останали.
Но наградата за първото знаме (или поне символ) на лунната повърхност се присъжда на „Луна 2“ - първата мисия, която стъпва на Луната през 1959 г., носеща знамето на вече несъществуващия Съветски съюз.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!