К итайският технологичен гигант Alibaba обяви плановете си да пусне свой собствен продукт в стил ChatGPT с изкуствен интелект (AI), наречен Tongyi Qianwen.
Подразделението му за облачни изчисления заявява, че ще интегрира чатбота в бизнеса на Alibaba в "близко бъдеще", но не дава подробности за сроковете.
През последните месеци технологични компании от цял свят представиха свои собствени т.нар. генеративни чатботове с изкуствен интелект.
По-рано тази година Alibaba разкри, че работи по конкурент на ChatGPT.
Tongyi Qianwen се превежда приблизително като "търсене на отговор чрез задаване на хиляди въпроси", въпреки че Alibaba не е дала английска версия на името.
Alibaba joined the race to offer a competitor to ChatGPT, integrating its new AI model in smart speakers and office chat software https://t.co/vcFsXvXG43
— Bloomberg (@business) April 11, 2023
"Намираме се в технологичен преломен момент, задвижван от генеративния изкуствен интелект и изчислителните облаци", заяви председателят и главен изпълнителен директор на Alibaba Даниел Джан при представянето на Tongyi Qianwen.
Компанията заяви, че Tongyi Qianwen, който може да работи както на английски, така и на китайски език, първоначално ще бъде добавен към DingTalk, приложението за съобщения на работното място на Alibaba.
То ще изпълнява редица задачи, включително превръщане на разговорите по време на срещи в писмени бележки, писане на имейли и изготвяне на бизнес предложения, заявиха от компанията.
Alibaba заяви, че той ще бъде интегриран и в Tmall Genie, който е подобен на интелигентния гласов асистент Alexa на Amazon.
Интересът към генеративния изкуствен интелект нарасна след пускането на ChatGPT от OpenAI, подкрепяна от Microsoft, през ноември.
Генериращият ИИ е способен да се учи от минали данни, за да създава съдържание, неразличимо от човешката работа.
ChatGPT може да отговаря на въпроси, използвайки естествен, подобен на човешкия език, а също така може да имитира и други стилове на писане, като използва интернет във вида му през 2021 г. като база данни.
Microsoft е похарчила милиарди долари за технологията, която беше добавена към търсачката ѝ Bing през февруари.
Американският софтуерен гигант също така заяви, че ще вгради версия на ChatGPT в своите приложения Office, включително Word, Excel, PowerPoint и Outlook.
Google на Alphabet и китайската технологична група Baidu също обявиха свои собствени модели с изкуствен интелект и пуснаха подобни чатботове.
Във вторник китайският регулатор на киберпространството представи проект на мерки за управление на генеративния ИИ.
Съгласно предложените правила компаниите ще носят отговорност за легитимността на данните, използвани за обучението на технологията, заяви Администрацията за киберпространство на Китай.
Обществеността има срок до 10 май, за да даде мнения по предложенията.
Миналия месец група високопоставени личности от технологичната индустрия призоваха да се преустанови обучението на мощни системи за ИИ на фона на опасенията за заплаха за човечеството.
Главният изпълнителен директор на Twitter Елон Мъск и съоснователят на Apple Стив Возняк бяха сред подписалите отворено писмо, в което предупредиха за потенциалните рискове и заявиха, че надпреварата за разработване на системи за ИИ е излязла извън контрол.
Междувременно в неотдавнашен доклад на инвестиционната банка Goldman Sachs се посочва, че ИИ може да замени еквивалента на 300 милиона работни места на пълно работно време.
По-рано този месец Италия стана първата западна държава, която блокира ChatGPT, като органът за защита на данните на страната се позова на опасения за неприкосновеността на личния живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!