С поред китайските държавни медии в края на 2024 г. в Централен Китай е открито „свръхгигантско“ находище на висококачествена златна руда, съдържащо около 1000 метрични тона от благородния метал.
Стойността на откритието достига приблизително 83 милиарда долара и може да се окаже един от най-големите и доходоносни резервоари на злато, откривани някога, надхвърляйки 900-те метрични тона, които се предполага, че се намират в „майката на всички златни резерви“ - мината South Deep в Южна Африка.
Някои коментатори все още не са убедени в мащаба и осъществимостта на находището, но ако откритието се потвърди, то ще представлява голямо откритие за Китай.
Геоложкото бюро на провинция Хунан обяви откриването на 40 златни жилки на дълбочина 2 км в североизточния окръг Пиндзян в провинция Хунан.
Смята се, че само в тях има 300 метрични тона злато, а 3D моделирането показва, че допълнителни запаси могат да бъдат открити на дълбочина до 3 км.
„Много от пробитите скални ядра показват видимо злато“, казва проучвателят на Бюрото Чен Рулин по време на откритието.
'Supergiant' Gold Deposit May Be Worth Over US$80 Billionhttps://t.co/UMkknz2vmZ
— 🌏PEACE✌️☮️🕊♻️🍀#WeThePeople #NoToOligarchy (@PeaceOutPeaceIn) March 17, 2025
Пробите от ядрата показват, че всеки метричен тон руда може да съдържа до 138 грама злато - изключително високо качество, като се има предвид, че рудата, изкопана от подземни мини, се счита за висококачествена, ако съдържа повече от 8 грама.
Китай вече доминира на световния пазар на злато, като се смята, че по-рано през 2024 г. резервите му ще надхвърлят 2 000 тона, а минната му индустрия ще допринася за около 10 % от световния добив.
Първоначално съобщенията за откритията допринесоха за по-нататъшно повишаване на и без това стремително растящата цена на златото, тъй като търсенето на суровината по принцип силно нараства в период на глобална икономическа несигурност.
Не е ясно колко находища на ценната руда все още предстои да бъдат открити по света, като мненията на експертите се разминават по въпроса дали сме достигнали пика на златото.
Изковано в пещите на прегръщащи се звезди много преди Земята да се формира, блестящите жили на нашата планета са ограничен ресурс, който се утаява в продължение на еони, за да се превърне в лесно добиваем вид.
Въз основа на тези данни може да се окаже, че сме далеч от изчерпване на икономически жизнеспособните резерви.
Взетите ядкови проби по периферията на находището в Хунан подсказват, че находището може да се простира дори по-далеч от първоначалните прогнози, което превръща резервоара под почвата му в истинска драконова лодка.
Откритието в края на 2024 г. сложи край на годината, която беше забележителна за откритията на злато.
През март 2024 г. търсач на съкровища в Англия открива най-голямото златно късче, намирано някога в страната.
Само няколко месеца по-късно учени от Австралия откриха нов механизъм, който може да доведе до образуването на златото, като предполагат, че сеизмичната активност на земетресенията всъщност играе роля в създаването на големите самородни камъни.
Но това не е всичко. Освен че научават повече за естественото образуване на златото, учените изследват и нови възможности за манипулиране на ценния ресурс.
В изследване, публикувано през април 2024 г., се съобщава за създаването на нов вид двуизмерно злато, наречено „голден“, с височина само един слой атоми, което притежава някои интересни свойства, които не се наблюдават при триизмерната форма на златото.
Макар че златото е древен метал, който е бил ценен през цялата човешка история, явно все още има много неща, които откриваме за него.