К итай изстреля днес сонда към Марс, предадоха световните агенции. Безпилотният апарат потегли с ракета носител Чанчжън-5 (Дълъг поход 5) от космодрума Вънчан на южния китайски остров Хайнан.
Очаква се сондата Тянвън-1 (Въпроси към небето 1) да достигне до Марс през февруари. Тя носи различни научни инструменти за изследване на атмосферата и повърхността на планетата за следи от вода и лед.
Това е първата самостоятелна китайска мисия до друга планета.
Тя е заявка за глобална лидерска роля в космическата сфера и израз на технологична мощ и амбиции от страна на Китай, отбелязва Ройтерс.
China launches independent, unmanned Mars mission https://t.co/nQW9aWie0Q pic.twitter.com/KbXm9kF5XT
— Reuters (@Reuters) July 23, 2020
Ако мисията на Тянвън-1 е успешна, Китай ще стане едва третата държава, след Съединените щати и бившия Съветския съюз, успяла да спусне космически апарат на повърхността на Червената планета, отбелязва ДПА. В момента осем апарата – американски, европейски и индийски – са на орбита около Марс или на повърхността му.
В неделя (в понеделник рано сутринта българско време) Обединените арабски емирства изстреляха от Япония своя сонда към Червената планета. В близките месеци се очаква и нова американска мисия.
Пристигане и кацане
Watch: Animation shows China's first Mars probe #Tianwen1's journey to the red planet. Tianwen-1 spacecraft is scheduled for launch in late July or early August. pic.twitter.com/Nfld8GW7MB
— Global Times (@globaltimesnews) July 21, 2020
Подобно на роувъра на НАСА и спътника на Обединените арабски емирства, Тянвън-1 ще достигне Марс в началото на февруари, но моментът, в който соларният 240-килограмов Тянвън-1 ще опита кацане на Червената планета е обгърнат в мистерия.
Очаква се спътникът и сондата да останат заедно в орбита на Марс в продължение на два до три месеца преди да бъде направен опит за кацане. Забавянето би позволило на спътника на проучи с камерите си потенциалните места за кацане и да предостави на данните на апарата който трябва да достигне повърхността на планетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!