Б ританска класа, хумор и фантастично заснет екшън. През февруари 2015 г. „Kingsman: Секретните служби“ буквално експлодира в киносалоните в цял свят и помете конкуренцията с неустоима смесица от тези качества.
Лентата едновременно отдаде почит и сатиризира безпощадно всички клишета в шпионския жанр, като същевременно инжектира в действието и общочовешки мотив с главния си герой - объркан младеж в несигурна точка от житейския си път.
За съжаление, „Kingsman: Златният кръг“, продължението на големия хит от 2015 г., което излезе по кината у нас през изминалия уикенд, не притежава нито едно от тези ценни качества.
Да, кървавите сцени и преследванията отново са налице, но повечето от тях са заснети с дразнещата псевдодокументална снимачна техника, позната като shaky cam или „клатеща се камера“.
Да, хуморът също отново е налице, но само около една четвърт от шегите попадат в целта. Друга една четвърт от тях просто са твърде дебелашки или лесно предвидими, а около половината от тях са умишлено зле прикрита политическа пропаганда срещу американския президент Доналд Тръмп.
Да, точно така – както е известно още от първия трейлър за филма, действието в „Kingsman: Златният кръг“ се пренася в Съединените щати. Там оперират братовчедите на Kingsman агентите – Statesman агентите, а страната се управлява от карикатурен президент, който няма нищо против да избие поголовно всички инакомислещи спрямо неговите морални и политически позиции.
Първият от двата шпионски филма на Матю Вон осмя поголовно лявомислещите с фигурата на злодей, изигран от Самюел Джаксън, който искаше да избие голяма част от човечеството, за да спре глобалното затопляне.
Вторият минава на другия политически полюс с безумната фигура на президент, готов да избие всички лица, употребяващи наркотични вещества, за да обяви, че е спечелил дългогодишната война срещу дрогата.
Иначе казано, лентата призовава към толерантност и разбиране към всички, независимо колко зловредни може да са те спрямо обществото, семействата си и самите себе си – иначе казано, политическото послание е като написано от Хилари Клинтън. А подобна откровена пропаганда не е сред причините, поради които отивам да гледам на кино филм с думичката Kingsman в заглавието си.
Но не това е най-важната липса в сценария на филма.
Лентата ще ви подейства сетивно на почти същото равнище като предшественика ѝ, но няма как да ви засегне на същото емоционално ниво.
Динамиката между високата и ниската класа във Великобритания, олицетворени от типичния лондонски хулиган Егси и съвършено костюмирания и благовъзпитан Хари Харт, вече я няма.
Вместо това Егси, изигран от Тарън Еджъртън, е тотално лишен от очарование в смокингите си и мисията си да спаси света. Личният му мотив да действа е да остане във връзка и да се ожени за принцесата на Швеция – буквално! Простете, това не го ли пародирахме в първия филм?
Тогава Егси прие да стане шпионин, за да помогне на бедната си майка и малкото си полубратче, все още бебе. Хари Харт, изигран с невероятна класа и авторитет от носителя на „Оскар“ Колин Фърт, му даде много повече от това – освен във финансово подсигурен и смъртоносен шпионин, той го превърна в истински мъж и джентълмен. Изглежда, че трансформацията на Егси ни предостави удовлетворяващо емоционално пътешествие в първия филм, но приключенията му като стереотипен британски шпионин във втория... не чак толкова.
Още кино новини четете тук:
„Бари Сийл: Наркотрафикантът“ – американската мечта на един честен престъпник
Стрелби и експлозии - екшънът, който беше сниман у нас
На кино: Дори Том Круз не успява да съживи „Мумията“
Финалната ми критика към „Kingsman: Златният кръг“ със сигурност е подлъгващото масово рекламиране на участията на двама от любимите ми актьори – Чанинг Тейтъм и Джеф Бриджис. След като героят на Тейтъм еднолично обезврежда двама от главните британски персонажи, филмът го поставя в болнично легло до края на действието по най-евтиния начин.
Джеф Бриджис на свой ред участва в не повече от три сцени. Вместо тях двамата, в голяма част от действието се подвизава Педро Паскал, безспорно компетентен актьор, известен с ролите си в Narcos и „Игра на тронове“, който обаче не е и наполовина толкова известен, магнетичен или просто интересен, колкото Бриджис или Тейтъм.
В заключение
мога да препоръчам само на търсещите приключение в киносалона да изчакат още седмица, за да се насладят на „Блейд Рънър 2049“, вместо да дадат парите си за „Kingsman: Златният кръг“. Първите отзиви за дългоочаквания филм го превръщат в ранен претендент за множество награди, а ревю за него със сигурност ще можете да прочетете и тук веднага след премиерата му.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!