Б ританският музей обяви в сряда, че ще получи 1,700 броя световноизвестна китайска керамика на стойност около 1,27 милиарда долара, което представлява най-голямото дарение в почти 300-годишната му история.
Колекцията, която се намира в Британския музей на заем от 2009 г., е завещана от фондация "Пърсивал Дейвид".
The British Museum receives a historic $1.27 billion donation of 1,700 Chinese ceramics, including priceless masterpieceshttps://t.co/EuBKz79Fen
— Daily Sabah (@DailySabah) November 14, 2024
Сред забележителните експонати са синьо-белите „David vases“ от 1351 г., малка порцеланова чаша за вино от края на 15-ти век, известна като „пилешка чаша“ – един от най-търсените предмети в китайското изкуство – и „Ru wares“, артефакти, датиращи от края на 11 век.
„Това е най-голямото завещание на Британския музей в нашата дълга история“, заяви председателят на Британския музей Джордж Осбърн. „То е истински вот на доверие в нашето бъдеще.“
Благодарение на дарението, Британският музей ще притежава една от най-важните колекции от китайска керамика в света, наброяваща 10,000 предмета, като става водеща публична институция извън китайскоговорящия свят в това отношение.
Роден през 1892 г., Пърсивал Дейвид е британски бизнесмен, чиято страст към Китай го вдъхновява да изучава езика и да събира керамика – главно предмети с имперско качество или с традиционен китайски стил – с които изгражда своята уникална частна колекция.
Британският министър на изкуствата Крис Брайънт коментира, че колекцията ще „образова и просвети бъдещите поколения за много години напред.“
Британският музей също така съобщи, че част от дарените керамични изделия ще бъдат заети на Шанхайския музей в Китай и на Метрополитън музей в Ню Йорк, с цел да подкрепят изложбите там.
Порцеланът, произвеждан за пръв път в Китай около 600 г. сл. Хр., се счита за най-напредналия в света. Керамичните артефакти от колекцията са били създавани за императорския двор, за вътрешния пазар или за износ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!