В ъпреки че фактът, че народът, живял в Галия (наричан от древните гърци келти, а от римляните гали) е виждал отрязаните глави на враговете си като трофеи, не е нито нов, нито изненадващ.
Новост е обаче, че учени са го доказали, тъй като до момента всичко се уповаваше само на предположения.
Келтите балсамирали главите на враговете,
повалени в битка, за да могат те години наред да красят домовете им, открива новото проучване.
В историческите земи отдавна е известно, че Галия е била населявана от многобройни воюващи келтски племена, но само записите на древните историци са успели да запазят информация за зловещата практика, а на тях не винаги може да се вярва.
„Древните текстове ни разказаха за това как главите са били балсамирани с кедрово масло… благодарение на химичните анализи можем да потвърдим, че това е вярно“, казва Режан Руре, съавтор на проучването от Университета Монпелие във Франция.
След като 11 човешки черепа и останки на 5 животински икземпляра
са открити при разкопки в Южна Франция, учените ги изследват за следи от балсамиране.
Тези анализи показват, че при човешките и животинските останки има наличие на различни субстанции, сред които мастни киселини и холестерол, които според учените са признаци на разлагане.
Тестовете откриват смола от иглолистни растения и дитрепени (липиди) върху шест от тестваните човешки черепа. Това е ясен знак, че те са били балсамирани.
Върху животинските останки не са открити дитрепени.
„Главите на най-омразните си врагове те балсамират с кедрово масло
и ги запазват в сандъци, които показват на непознати“, пише гръцкият историк Дидорус Сицилус между 60 и 30 г. пр. Хр.
Римският географ Страбон също описва подобна практика в своята География от 7 в. пр.Хр. Той пише, че келтите са ползвали кедрово масло, за да запазват главите на враговете си в добро състояние.
И въпреки че това се предполагаше години наред, сега за пръв път е доказано. Оказва се, че келтите наистина са украсявали домовете си с балсамираните глави, носещи най-омразните им лица.
И докато келтите са живели преди около 2000 години и тази брутална практика донякъде се оправдана заради ранното и не толкова "цивилизовано" време, по което се прилага, в близката история подобни практики също не са чужди:
Колекцията от татуирани човешки глави на генерал Хорейшо Гордън Робли
Черепите "трофеи" от войната - начин за отмъщение или символ на мъжество
Сезонни партита по развиване на мумии - хит сред викторианците през XIX в.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!