А ко тръгнете на специална градска мисия по откриване на паметник на някоя бележита българка, трябва отсега да знаете, че няма да постигнете резултат. Защото в България просто няма паметници на нито една българска жена, която да е била реална историческа личност – има само на жени образи, използвани като символ за някакво послание.
Това звучи все по-странно във време, в което жените заемат важни обществени постове, упражняват сериозни професии, имат високи постижения в спорта, управляват компании и въобще – развиват се наравно с мъжете. Примерът, който много жени са давали с дейността си, пътищата, които са проправяли в различни области от живота, са ключови за успеха на хиляди други жени и момичета след тях, които сега вървят по стъпките на някоя своя предшественичка без дори да го подозират.
Затова и проектът „Keep Walking България” на Johnnie Walker, който превръща обикновени места из града във виртуална галерия, представяща няколко изключителни българки, е толкова вдъхновяващ и важен.
Той ще се проведе в различни градове в страни от Източна Европа, като във всеки един от тях ще бъдат представяни забележителни жени, оставили следи в различни сфери от живота. Така техните постижения, успехи и дейност ще бъдат отбелязани по забележим и креативен начин, видим за всички хора и най-вече за младите жени, които имат нужда от добър пример и смелост в преследването на мечтите си.
Следите с имената на всяка от жените, избрани да бъдат посланици на кампанията, ще бъдат поставени под формата на постери и стикери на различни места в столицата – на метростанции, в молове и спирки.
Във всяка визия ще има поставен специален QR код, който ще ви отведе до страница, в която „следите“ оживяват и разкриват повече информация за кампанията и жената, чиято стъпка сте последвали. Там потребителите могат да оставят и своя виртуална следа, името и кратка лична история, свързана с това как всеки от нас дава сили на жените в своя живот.
Тъй като проектът е изработен с възможност за гео таг, можете просто да насочите камерата си към улицата и да видите всички останали, които са се присъединили, както и да прочетете историята им, която ще се визуализира до името на всеки човек.
В България кампанията е поверена на няколко великолепни и изявени жени, които са символ на смелост и успех не само в конкретната област, в която работят, но и в общественото пространство.
Виктория Радославова е редактор и писател, инициатор на каузата за създаване на филми, които са достъпни за глухонеми хора. Нейната фондация „Чуй ме със сърцето“ е насочена към създаване на стандарт за специализирани субтитри за глухонеми хора. В този проект обаче тя присъства с каузата си за борба с едно от най-разпространените заболявания сред жените в детеродна възраст – ендометриозата.
Ивелина Чоева е предприемач и основател на приложението "За теб" – първото подобно в Източна Европа, насочено към жените, които се борят с домашно насилие. Тя често заявява в публичното пространство, че застава с лице срещу проблема с домашното насилие, като по този начин му се опълчва.
Джейн Димитрова пък е създател на компанията FoodoBox, която се бори с разхищението на храна – огромен проблем в световен мащаб, но и възможност тази храна да бъде оползотворена. Казва за себе си, че като жена предприемач, вярва, че проправя път към по-добро и устойчиво бъдеще.
Актрисата Яна Маринова казва, че в ролята си и в живота, и на сцената нейната цел е да покаже силата на женската решителност – затова и се присъединява към този проект в опит да подчертае и разкаже повече за тази черта в женския характер.
Мария Илиева е петото име в редицата от забележителни българки, които взимат участие в проекта. Знае, че като жена, майка, артист и продуцент, тя оставя следи и иска да окуражи и съвременните момичета и жени да стъпват смело по този път, а защо не и да черпят вдъхновение от нея.
Проектът на Johnnie Walker „Keep Walking България” стартира на 8 септември и има за цел да разшири границите на статуквото, в което жените се намират в различните страни. Жените вървят по своя път, но стъпките им често остават невидими. Инициативата има за цел да промени това и да окуражи жените да не се притесняват да оставят видими следи с това, което правят, работят и за което се борят, така че да бъдат забелязани, чути, последвани и признати.