„Хората не са статистика. Хора са”, категорична е 19-годишната Ариана, която оцеля в едно от най-страшните природни бедствия в историята на Пуерто Рико - ураганът „Мария”. Бурята остави приятелите, близките и съседите ѝ без достъп до чиста вода.
След като вижда как тази криза се отразява на живота на хората, Ариана създава решения. Каква е нейната промяна вижте във видеото от канала „National Geographic” на VBOX7.
Според младото момиче се смята, че красивото Пуерто Рико е само място за ваканции. Но на острова има повече от 3 млн. души, чието ежедневие е постоянна борба за оцеляване. Близо половината от населението на Пуерто Рико живее в бедност, въпреки че това е територия на САЩ от 1898 г. насам.
Пуерто Рико ще решава на референдум дали да стане щат на САЩ
„Докато растях все се тревожехме кога ще можем да отидем до супермаркета, защото нямахме храна в хладилника. Или кога ще получим пари. Ураганът „Мария” ни удари и стана по-лошо”, споделя 19-годишната студентка.
Пуерто Рико и слънчевите плажове, които сънуваме
Бедствието връхлита Пуерто Рико на 20 септември 2017 г. Това е най-силният ураган минавал над острова за последните 80 години. Все още не е сигурен точният брой на загиналите. Официално те са 2 975, но според неправителствени организации, са над 4 500. Сред причините за това сериозно разминаване в числата са и опустошителните последствия от урагана.
Близо един милион души в Пуерто Рико остават без достъп до чиста вода. Властите би трябвало да осигурят такава. Но бюрокрацията и корупцията правят този процес много бавен. В продължение на месеци след урагана много водоизточници остават токсични и опасни за здравето. Същевременно хората край тях нямат друг избор, освен да използват замърсената вода.
Доклад на ООН: Очакват ни покачващи се морета, свръхбури и изчезване на вечни ледове
„Знаех, че има начин да се преборим с кризата. Но в латиноамериканската култура на жените обикновено се казва да мълчат, да не казват нищо, да не изразяват мнение - „ако държиш устата си затворена, ще си по-хубава”. Това е поговорка, която чувах много често, когато бях малка. Но в колежа срещнах съмишленици, които имаха за цел да осигурят чиста вода на хората и да подобрят живота им. Тогава си казах: Щом те могат, тогава мога и аз”.
Студентите започват да проект, който да осигури чиста вода. Казват им, че няма да се получи и мечтите им са твърде големи. След 2017 г. много хора в засегнатите от урагана райони се примиряват, че нещата няма да се оправят скоро. Бедствието оставя след себе си години на безнадеждност.
Ариана обаче не се отказва. Нейният екип създава две устройства. Едното филтрира водата в домовете на хората, а другото пречиства потоци и реки, като същевременно пази биоразнообразието във водните басейни.
През 2021 г. повече от 150 000 пуерториканци все още нямат достъп до чиста вода.
Ураганът „Мария“ унищожи Пуерто Рико
„Само на 19 съм и имам да уча много. Радвам се, че се заех с този проект и разбрах, че можем да променим света”, споделя Ариана. „Искам хората да знаят, че има кой да им помогне. Това, че съм част от решението, ме кара да вярвам, че можем да подобрим живота им. Не само да филтрираме водата, но и да ги лекуваме”.
С разработените от нея и екипа ѝ устройства вече безплатно е осигурен достъп до чиста вода на повече от 12 500 души и са филтрирали над 200 милиона литра от животворната течност във водоизточниците в Пуерто Рико.
Промяната на Ариана е посветена и на двата милиарда души по света, които нямат достъп до чиста вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!