М акар че е нормално въздушните потоци да спират, да се разделят, да се съединяват отново и да текат в противоположни посоки, средно тези тропосферни въздушни потоци обикновено са доста непрекъснати на големи разстояния с общо течение от запад на изток.
Раздробяването на течението не прилича на нищо, което специалистите са виждали досега, като някои го оприличават на картина на Винсент ван Гог, пише sciencealert.
"Когато гледам това струйно течение, ми идва наум думата "безумно" - написа в Twitter главният метеоролог на местна новинарска станция във Флорида Джеф Берардели.
"Тази конфигурация, вероятно подсилена от климатичното затопляне, подхранва рекорден топлинен купол, който е толкова екстремен, че дори експертите са изумени!"
Климатологът и автор на книги Майкъл Е. Ман побърза да отговори на туита на Берардели. Ман от години изучава поведението на планетарните вълни и въпреки това онлайн той заяви, че рядко е виждал "толкова разединена конфигурация".
When I look at this jet stream the word insane comes to mind. It's even more astonishing when you consider it's mid June! This configuration, likely enhanced by climate heating, is fueling a record heat dome so extreme that even experts are astonished! pic.twitter.com/GPbd0rjpst
— Jeff Berardelli (@WeatherProf) June 20, 2023
Известно е, че реактивните потоци понякога се "блокират", като задържат метеорологичните системи в определени региони за дни наред. Но последните данни сочат, че изменението на климата може да доведе до повече блокирания от обичайното, като забави струйните потоци, така че те да се разпаднат, предизвиквайки хаотично време на земята.
Изглежда, че това се случва в момента в Северна Америка и не само климатичните промени допринасят за това.
Ман обяснява, че Ел Ниньо вероятно също е изострил ситуацията.
"Честно казано, дори не мога да характеризирам сегашната широкомащабна планетарна вълна", пише той в Туитър.
Дори средностатистическият неспециалист може ясно да види разликите, когато сравнява нормалния модел на струйните потоци с това, което се случва днес.
В момента Ман описва струйните потоци над Северна Америка като "бавни и колебливи", което вероятно е резултат от изменението на климата.
Миналата година едно проучване установи, че затоплянето на температурите в Арктика конкретно отслабва реактивните потоци в Северното полукълбо.
Нещо повече, заради Ел Ниньо пътищата на тези струйни потоци са променили и географската си ширина, излагайки южните райони на САЩ на топлинния купол.
Само в Съединените щати в момента 40 милиона души са в състояние на тревога от високи температури, а през последната седмица имаше широко разпространени прекъсвания на електрозахранването.
Центърът на топлинния купол се намира над Мексико и вече предизвика масова смърт на птици.
Климатологът Максимилиано Херера очевидно е казал на Берардели, че горещата вълна в някои части на Мексико е като "категория 7". Категория 5 е най-високата действителна степен по скалата на топлинния индекс, определяна като "извънредна" жега.
Херера по същество твърди, че вече сме отвъд предишните екстремни стойности.
I'm honestly at a loss to even characterize the current large-scale planetary wave pattern. Frankly, it looks like a Van Gogh https://t.co/NJmN54vC27 pic.twitter.com/xLtBLRZxFi
— Prof Michael E. Mann (@MichaelEMann) June 20, 2023
"[Н]ай-вече това е просто нещо в собствената си лига, нищо подобно дори не може да се опита да се сравни", е цитиран да казва Херера. "Рекордите са заличени навсякъде с безумни разлики и са победени цели 7 дни подред."
Няма и признаци, че горещата вълна ще приключи скоро. Някои експерти смятат, че куполът може да се задържи до юли.
В миналото странните модели на реактивните потоци в земната атмосфера са съвпадали с екстремни метеорологични явления както в северното, така и в южното полукълбо, макар че обикновено не са се случвали едновременно и в двете.
В момента обаче дори в южното полукълбо струйните потоци изглеждат неуравновесени, отбелязват експертите.
Тази седмица в Южна Австралия например струйното течение донесе необичайно влажно време в някои региони на страната.
А на север сезонът на ураганите в Атлантическия океан започва да се разразява месеци по-рано, предупреждава климатологът от Университета в Маями Брайън Макнолди.
Междувременно температурата на морската повърхност също се е покачила до непознати граници и не изглежда скоро да се върне към нормалните си нива. Това вече е довело до масова смърт на риби и отравяния на морски бозайници, и то преди Ел Ниньо да се е проявил правилно.
"Вече е ясно, че климатичната система на Земята е излязла от строя и трябва да сме много загрижени", обяснява за The Conversation географът по околна среда от Университета на Централен Куинсланд Стив Търтън.
От полюс до полюс ветровете на промяната са факт. Климатичната криза вече не е проблем на бъдещето. Тя се случва сега, точно пред очите ни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!