П риказките за вампири обикновено се свързват с Трансилвания - мистериозна румънска местност, запомнена като митичния дом на граф Дракула. Това е и действителният дом на безмилостния княз от XV в. Влад Дракул или Влад Императора , чиито зли дела вдъхновяват легендата за Дракула. Но както показва едно ново завладяващо откритие, средновековните вампири, независимо дали са били реални или въображаеми, не са били ограничени до границите на Румъния, както доказват откритите и разкопани вампирски гробове.
По онова време вампирите са страшни и омразни в цяла Централна и Източна Европа, а сред истински вярващите са жителите на малко село в Югоизточна Полша, известно като Пиена. Този изненадващ факт е разкрит от археолози от университета "Николай Коперник" в Торун, Полша, които по време на неотдавнашни разкопки в гробище близо до Пиена откриват това, което The First News нарече "зловещи" скелетни останки на младо момче, което очевидно е било съдено и признато за виновно, че е вампир през XVII век.
Но как археолозите са успели да направят такова поразително заключение? По характеристиките, открити в погребението на детето-вампир, съответстващи на древните предания за вампири и на други средновековни погребения на вампири, открити на територията на Полша.
Разкопките в Пиена разкриват "страховито" погребение на дете-вампир
Досега откриването на погребение на дете-вампир е рядко, ако не и нечувано явление. В този случай археолозите са стигнали до заключението, че детето, чиито останки са били разкопани в Пиена, е било на възраст около пет-седем години, когато е починало.
Това, което прави случая особено мрачен, е, че кракът на детето е бил закрепен с катинар. "Катинарът под крака символизира приключването на даден етап от живота и има за цел да предпази от завръщането на починалия, от което вероятно са се страхували", подчертава Дариуш Полински, археолог, участвал в разкопките в Пиена. Предполагаемото "дете вампир" също е било погребано с лицето надолу.
С други думи, смятало се е, че това дете е било вампир, и то е било погребано с катинар, за да се гарантира, че няма да се върне от мъртвите. Погребването с лицето надолу е друг обичай за погребване на вампири, поради суеверието, че така те ще захапят земята, вместо да се издигнат от мъртвите, за да навредят на живите. "Тези практики произлизат от народните вярвания и понякога се определят като антивампирски", обяснява Полински.
Това не е първият случай, в който при разкопки в гробището на Пиена се откриват доказателства за вампирски вярвания. През 2022 г. откриването на жена от XVII в., погребана според тези антивампирски обичаи, взриви медиите. Наречени "Вампирът от Пиена", тези човешки останки всъщност са открити на няколко метра от най-скорошното погребение на дете-вампир.
След като било положено по гръб в гроба, тялото на жената било приковано към земята със сърп, поставен върху врата ѝ. Народните легенди от района препоръчват този начин на погребване в гробовете на вампири. Когато се е смятало, че починалият е вампир, според народните вярвания тези обичаи ще попречат на тези ненаситни демони да се върнат към живота.
"Сърпът не е бил поставен хоризонтално, а върху шията по такъв начин, че ако починалият се е опитал да стане, най-вероятно главата му е щяла да бъде отрязана или наранена", казва археологът и ръководител на екипа за разкопки професор Дариуш Полински в интервю, за което съобщава The Daily Mail .
Освен сърпа, жената, открита в това вампирско погребение, е имала и катинар, прикрепен към големия пръст на левия ѝ крак. Според професор Полински това е трябвало да гарантира "затваряне на етапа и невъзможност за връщане".
В гроба на вампирите поставянето на сърп върху врата на починалия разкрива статута му на предполагаем вампир. Но въпреки че е била идентифицирана като кръвосмучещо чудовище , жената все пак е била погребана с изненадващо голямо внимание. Например, тя е била погребана с шапка, изработена от коприна, която през XVII в. е била скъпа и трудно достъпна. Това навежда на мисълта, че тя се е радвала на висок социален статус в средновековната си общност.
При по-ранни разкопки на друг близък обект в Пиена са открити много средновековни гробове, които са съдържали ценни погребални предмети, като сребърни бижута, копринени дрехи, полускъпоценни камъни от огърлица или дори бронзова купа. Макар че гробището, в което са открити тези артефакти, е отделно от мястото от XVII в., където е бил погребан новооткритият скелет на вампир, изглежда, че районът като цяло е бил запазен за погребения на елитни лица.
Една от физическите особености на жената може да подскаже защо е смятана за вампир. Имала е стърчащи предни зъби, които са стърчали достатъчно, за да се забележат. Това може да е било изтълкувано от някои като доказателство за вампирските ѝ наклонности, въпреки че вероятно е имало и нещо повече.
Средновековната наука за съпротивата на вампирите
Археолозите, открили вампирското погребение в Пиен, подчертават необичайния характер на своето откритие. Но макар и необичайно, то далеч не е безпрецедентно. В цяла Източна Европа са открити стотици вампирски погребения. През 2015 г. археолози, копаещи в полското село Дравско в Северозападна Полша, откриват пет скелета, които са били приковани към земята по подобен или идентичен начин.
Четири от скелетите, сред които две жени на около тридесет години, мъж на около тридесет или четиридесет години и момиче в юношеска възраст, са били погребани със сърпове, здраво закрепени през гърлото, също като скелета в Пиена. Една по-възрастна жена на поне 50 години е била прикована със сърп, поставен през бедрата ѝ, а върху гърлото ѝ е бил поставен камък и в устата ѝ е била поставена монета. Предполага се, че всяка от тези стъпки е била счетена за необходима, за да се предотврати завръщането ѝ като вампир.
Марек Полцин, канадски професор по антропология и експерт по разкопките в Дравско, казва пред Smithsonian Magazine през 2017 г., че средновековният фолклор от региона често включва ужасяващи разкази за същества, които възкръсват от мъртвите, за да нападат, проклинат или по друг начин насилват живите.
По причини, които остават неясни, предметите, изработени от кован метал, често са били използвани за защита от такива непредвидени обстоятелства. "По целия свят хората вярват, че острите инструменти, желязото - всичко, което е създадено чрез огън, чрез коване, има антидемонични свойства", заявява Полцин.
Предотвратяване на възкръсването на вампири от мъртвите
Използването на метални сърпове като окови не е единственият метод, който средновековните хора са използвали, за да държат вампирите затворени в гробовете си. "Начините за предпазване от завръщане на мъртвите включват отрязване на главата или краката, поставяне на починалия с лицето надолу, за да се вкопчи в земята, изгарянето му и разбиването му с камък", обяснява професор Полински.
През 2013 г. археолози, извършващи разкопки в южния полски град Гливице, откриват доказателства за първата от тези практики. Археолозите откриват няколко предполагаеми вампирски гроба , принадлежащи на хора, чиито глави са били отрязани и поставени на краката им, след ритуални екзекуции в стил, запазен изключително за предполагаеми вампири.
Вярата във вампири очевидно е била също толкова разпространена в средновековните полски градове, колкото и в по-изолираните села. През 2008 г. по време на разкопки в по-стара част на Краков - градът, който през Средновековието е бил столица на Полша, са открити още няколко гроба с обезглавени скелети.
Що се отнася до последното вампирско погребение, открито на полска земя, останките му сега ще бъдат пренесени в университета "Николай Коперник" в Торун, където археолози и техници ще ги подложат на по-обстойно изследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!