И зменението на климата е увеличило силата на атлантическите урагани средно с 29 км в час през последните шест години.
По-топлите води подхранват повече бури със значително по-висока скорост на вятъра. Според проучването, публикувано в списание Environmental Research, между 2019 и 2023 г. 40 урагана ще се сблъскат с увеличение на скоростта на вятъра, което ще ги издигне с поне една категория по скалата на Сафир-Симпсън за интензивност на ураганите.
Три урагана, включително Рафаел този месец, са имали значително увеличение на скоростта, причинено от изменението на климата, което ги е издигнало с две категории.
Според Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) ураган от категория 5, най-тежкият по скалата, нанася повече от 400 пъти по-големи щети от ураган от категория 1.
„Знаем, че интензивността на тези бури причинява много повече катастрофални щети като цяло. Щетите се увеличават с интензивността“, казва Даниел Гифорд, климатолог в Climate Central и водещ автор на проучването.
Как по-топлите океани подхранват ураганите
Това проучване се фокусира върху тенденциите при бурите през последните шест години и включва данни за ураганите през 2024 г., които показват повишена скорост на вятъра, дължаща се на изменението на климата.
Изследователите са установили, че два урагана от категория 5 през тази година не биха достигнали такава интензивност, ако нямаше затопляне, предизвикано от човека.
Ураганите черпят енергия от топлите води. Когато водните пари се кондензират в дъждовни капки в ядрото на урагана, се отделя латентна топлина, която подхранва възходящото движение на въздуха. Колкото по-топла е водата, толкова повече пара се образува, създавайки повече топлина и поддържайки енергията на бурята.
A recent study shows human-caused #climatechange has made Atlantic hurricanes about 18 mph stronger in the last six years: https://t.co/h7fqtAsUdT
— Climate Vault (@ClimateVault) November 20, 2024
For most storms, the added impact from warmer oceans made the storms spike an entire hurricane category.
Тази тенденция на затопляне създава благоприятна среда за по-силни бури.
Проучването определи влиянието на изменението на климата чрез анализ на потенциалната интензивност - изчисление, което определя максималната възможна скорост на бурите при определени условия на околната среда.
Проучвания на случаи: Урагани Умберто, Зета и Рафаел
Гифорд обясни, че в изследването са използвани симулации за сравняване на данните за ураганите с хипотетичен сценарий без причинено от човека затопляне.
Разликата в резултатите подчертава влиянието на емисиите на парникови газове, главно от изгарянето на въглища, нефт и природен газ.
От 2019 г. насам при осем урагана, включително Умберто, Зета и Рафаел, се наблюдава увеличение на скоростта на вятъра с поне 40 км в час. Гифорд отбеляза, че 85 % от бурите през този период носят „пръстов отпечатък“ от изменението на климата.
Според НОАА ефектите от тези по-силни бури се усложняват. Ураганът Милтън например е предизвикал увеличение на свързаните с него торнада по-рано тази година.
Ръководителят на NOAA Рик Спинрад говори за по-широките последици по време на преговорите на ООН за климата в Баку, Азербайджан.
„Промяната ще се изрази в това, което вече виждаме. Погледнете урагана Хелене, който беше огромен, с диаметър 500 мили. Ще видим промени по отношение на скоростта на тези бури“, казва Спинрад.
Какво казват учените за тенденциите на ураганите
При трите най-разрушителни бури тази година - Берил, Хелене и Милтън - вятърът се усили от 16 до 24 мили в час, което може да се отдаде на изменението на климата.
Според предишни проучвания изменението на климата е довело до по-интензивно действие на ураганите - те се развиват по-бързо, но се движат по-бавно, което води до изсипване на още повече дъжд.
Докладът на Световната метеорологична служба потвърждава някои от тези заключения, като оценките за увеличението на скоростта на вятъра на урагана Хелене се припокриват.
Кери Емануел, водещ експерт и професор по метеорология в Масачузетския технологичен институт, се съгласи с него. Той казва, че тези констатации съвпадат с десетилетията на собствените им изследвания, показващи модели на повишена сила на бурите, които той е предсказал, че ще се случат преди 37 години.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!