Е лектрокардиограмата е един от методите за диагностика на сърдечно-съдовата система. Този метод се предписва от лекар при наличие на определени симптоми.
(Във видеото: Как вирусите увреждат сърцето)
Ето заболяванията, които могат да бъдат открити чрез ЕКГ.
Как се прави електрокардиограма
Електрокардиографията се извършва на специален апарат - кардиограф. По време на изследването електрическите трептения, възникващи по време на работата на сърцето, се записват на специална лента. Според отклоненията на основните зъби е възможно да се определи кое заболяване е в основата на сърдечно-съдовата патология.
Електродите, които предават електрически импулси към електрокардиографа, са прикрепени към гърдите, китките и глезените.
"Много информативно, но най-старото от всички и леко надценено. Не всички патологии могат да бъдат диагностицирани само с едно ЕКГ", каза кардиологът Наталия Иванюк.
Какво показва ЕКГ?
Според лекаря първо внимание се обръща на пулса – честота, периодичност, интензитет (тахикардия, брадикардия).
Наличие на ритъмни нарушения - има ли аритмия.
Благодарение на ЕКГ е възможно да се диагностицира или подозира:
- инфаркт на миокарда
- исхемична болест на сърцето
- миокардит
- перикардит
- белодробна емболия
- вродени и придобити сърдечни дефекти
- Симптоми, които показват проблеми със сърцето
Истинските сърдечни проблеми по-често се проявяват от други симптоми:
- болка в гърдите
- болка, преминаваща към лявата ръка
- задух или подуване
- световъртеж и главоболие
- ускорен или неправилен сърдечен ритъм
- слабост и умора
Най-доброто време за провеждане на първата електрокардиограма е периодът на новороденото (1-ви месец от живота). В края на краищата, в повечето случаи нарушенията на ритъма не са придружени от промени в общото състояние на детето и могат да бъдат диагностицирани късно, което може да доведе до сериозни последици.
Тази статия има информативен характер и цели да предостави обща информация по темата. Ако изпитвате симптоми или имате оплаквания, ви съветваме да се консултирате с медицински специалист за точна диагностика и съвет.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!