Б ивш кандидат за президент, който вярва, че рязкото увеличаване на средствата за наука може да помогне на хората да постигнат биологично безсмъртие, заяви пред Newsweek, че обмисля да се кандидатира за трети път за Белия дом през 2028 г.
Золтан Ищван се кандидатира като независим кандидат по време на президентските избори през 2016 г., когато привлече широко медийно внимание, тъй като караше автобус, модифициран да прилича на ковчег, от Сан Франциско до Вашингтон, за да илюстрира вярата си, че смъртта може да бъде преодоляна.
(Видеото е архивно: Човечеството направи първата крачка към дигиталното безсмъртие)
През 2019 г. той предизвиква Тръмп за президентската номинация на републиканците, използвайки мотото на кампанията "Да подобрим Америка", в което признава, че теорията му е била преди всичко трик, за да увеличи интереса на консерваторите към неговите идеи.
Ищван е част от световното трансхуманистично движение на хора, които искат да използват нововъзникващи технологии като изкуствения интелект, за да подобрят радикално човешките способности. Много трансхуманисти вярват, че хората в крайна сметка ще постигнат биологично безсмъртие, което означава, че хората вече няма да умират от болести или старост, а потенциално ще могат да качват съзнанието си на компютри и да живеят виртуално.
В интервю за Newsweek Ищван казва, че планира да се кандидатира за губернатор или лейтенант-губернатор на Калифорния през 2024 г., което "подготвя почвата" за кандидатстване за Белия дом през 2028 г. "в зависимост от това какво ще се случи с президентството". Преди това той се е кандидатирал за губернатор на Калифорния през 2018 г., като е получил малко под 15 000 гласа.
Животът и кампанията на Ищван са изследвани в "Гражданинът трансхуманист": Zoltan Istvan's Hunt for Immortality, ("Ловът на Золтан Ищван за безсмъртие"-бел.ред.) книга на Бен Мърнейн, който е роден през 1984 г. с рядко заболяване на костния мозък, което води до средна продължителност на живота от 22 години.
Удължаването на живота е много лична тема и за Ищван, който обяснява: "Мисля, че трансхуманизмът често изисква, за да го обикнеш наистина, наистина да ти се случи нещо. В моя случай това беше когато почти стъпих на мина, когато работех за National Geographic през 20-те си години."
Описвайки философията на Ищван, Мърнейн пише: "Според Золтан залогът за този момент в научното време не би могъл да бъде по-висок. Имаме силата да сложим край на всякаква смърт - силата да живеем вечно. Почти. Просто трябва да продължим да натискаме, докато не го постигнем. На всеки 15 години се губят по още един милиард души... Золтан вижда своята дейност като битка за спасяването на всички тези животи."
"За Золтан фактът, че всички умираме, е предотвратима трагедия благодарение на възможностите на трансхуманистичната наука. Затова всеки, който не е активно против смъртта, който не работи днес за постигането на целта за безкраен живот - или поне не е отворен към тази концепция - е агресор срещу своя живот."
"Ако активно работите, за да попречите на трансхуманистичните науки, да предотвратите целта на безкрайния живот - например, вие сте политик и поради религиозните си убеждения блокирате финансирането на генетичните изследвания - вие сте виновен за неволно убийство."
Според Мърнейн подобна основа оправдава привличащите вниманието каскади на Ищван, които включват имитация на протестантския реформатор Мартин Лутер чрез опит да залепи трансхуманистична карта за правата на сградата на Капитолия в САЩ и "проникване в мегацърква, за да раздаваме атеистични брошури".
През 2013 г. Ищван публикува "Залогът на трансхуманистите" - роман, който Мърнейн сравнява с либертарианския епос на Айн Ранд "Атлас изправи рамене" и който завършва с въоръжен конфликт между трансхуманистите, търсещи безсмъртие, и религиозните консерватори, решени да ги спрат.
Ищван споделя пред Newsweek, че оттогава се опитва да укроти антирелигиозните си идеи в опит да разшири подкрепата за своето движение и след осъзнаването, че "ерата на изкуствения интелект е там, независимо дали сте религиозни, или не, така че по-добре да се опитаме да се сприятелим".
За да постигне биологично безсмъртие, Ищван иска драстично да увеличи финансирането на научните изследвания, отчасти за сметка на военните, и да премахне всички законодателни пречки пред хората, които използват новите технологии за увеличаване на телата си.
Тази работа е толкова важна, че според Мърнейн Ищван вярва, че "всеки път, когато си вземе отпуск... това означава, че ще умрат повече хора."
"Той трябва да отделя цялото време, което може, за тази борба. Всеки час, който не посвети на каузата, означава, че се губят още животи.Той спекулира: Какво би станало, ако 100-те часа, които е прекарал в сърфиране миналата година, вместо това бяха посветени на това да тласне движението напред? Може би тези 100 часа работа щяха да доведат до прекратяване на смъртта няколко дни по-рано и до спасяването на три милиона живота. Това е начинът, по който той гледа на това. Просто му трябва достатъчно време, за да спаси всички."
Запитан колко дълго би искал да живее лично, Ищван отговаря: "Не мога да си представя момент, в който бих искал да умра. За мен отговорът е "безкрайно". Бих искал да имам възможност да избера смъртта, ако искам."
"Струва ми се, че повече от всякога хората трябва да могат да погледнат през прозореца и да си кажат "уау - светът е толкова очарователен, навлизаме в тази невероятна епоха, а ти трябва да умреш и да не го видиш? Това е много тъжно. Ако има нещо, което искам да направя, то е да видя какво ще се случи."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!