Т айланд е един от най-големите центрове за скъпоценни камъни и обработването им в света. Хълмовете в Чантабури, причудливо наречена крайбрежна провинция, докосваща Тайландския залив, винаги са имали в недрата си съкровища.
Някога Тайланд е бил страната на рубините, докато сега има само остатъци, но в обработката, производството на бижута с червения камък и дизайна им кралството си остава номер 1.
В тази област, разположена до границата с Камбоджа, се намира и един от най-старите и известни пазари на скъпоценни камъни в света.
Там продавачите седят зад бюра, а показваното от калкулатора за сметката е повече от ясно и езиковата бариера пада.
В суровия си вид тези камъни не са бляскави и примамливи, но след обработка са достойни за най-претенциозните.
Рубинът е традиционен там - в Чантабури има християнска общност, и катедрала, построена, докато страната е била под окупацията на Франция. Пред катедралата, която е една от най-големите в Тайланд, има статуя на Дева Мария. Подарък е от местната виетнамска християнска общност. Сините камъни в наметалото й са 300 000 сапфири, произхождащи от Чантабури, а стотици бели сапфири от Шри Ланка правят бялата част. Няколко стотици рубини украсяват статуята, която стои на син глобус, в които са вградени сини, жълти и оранжеви сапфири.
80% от скъпоценните камъни в цял свят се пращат на майсторите в Чантабури за обработка, разказват от едно от ателиетата и магазин KP Jewelry Center. Там бижутерите обработват, полират и режат малките камъчета с търпение и точност. Vesti.bg ви отвежда в тяхната работилница, където разказват, че рубинът е по-ценен от диаманта.
Доскоро само смарагд, рубин и сапфир бяха официално наричани скъпоценни камъни. Всичко останало се наричаше полускъпоценно. Наистина фин рубин, смарагд или сапфир може да се цени по-високо от карат диамант. Сапфирите са изключително здрави и издръжливи, а рубините и изумрудите са изключително редки. Има редки находки сред т.нар. полускъпоценни камъни, които могат да бъдат оценени по-високи от големите три, но те си остават най-ценните.
Известен като "Краля на скъпоценните камъни", рубинът често е на второ място зад диаманта. Той обаче е по-ценен и рядък.
В Стария завет на Библията, когато Бог дава на човечеството шест камъка, рубинът е най-скъпият от всички. В бирманската митология войниците са вмъкнали рубини под кожата си, с надеждата, че ще ги направят непобедими. Рубинът исторически се разглежда като камък на кураж и смелост.
Назад във времето е бил 8 пъти по-скъп от диаманта.
Макар че най-красивите рубини винаги са били намерани в мините в Мианмар, най-големият рубин на 21 век е намерен в Мозамбик през 2015 г.
Тайните райски острови, за които няма да чуете
Уникалното село в Тайланд, което пази занаят на векове
Полетата на смъртта - брутално избити над 2 млн.
Четете серията репортажи на Виолета Русенова за непознатата страна на Тайланд и Камбоджа.
Пътуването на автора е спонсорирано от Tourism Authority of Thailand под шапката на Министерството на туризма и спорта на Тайланд.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!