2

Н а 2 септември 1752 г. жителите на Великобритания си легнаха и се събудиха чак на 14 септември.

(Във видеото може да научите повече за: 2024 година: По-дълга с ден, но с по-малко почивки)

Какво се е случило? Не, не e ставало дума за епидемия, а за промяна в закона. Две години по-рано парламентът е приел Закона за календара (нов стил) от 1750 г. - акт, който е толкова радикален, че променя цялата календарна година и според легендата предизвиква бурни протести в цялата страна.

И така, какво е било толкова противоречиво?

  • Весела Нова година... може би?

Британският календар преди 1750 г. е бил, меко казано, доста объркан. Започвал е на 25 март и е завършвала на 31 декември и ако забелязвате проблем в тази система, тогава, да. Не че тези допълнителни месеци между тях не са съществували - те определено са били там, просто никой не е бил съвсем сигурен дали принадлежат към току-що отминалата година или към предстоящата.

Сериозно. Погледнете, да речем, дневника на Самюъл Пепис, хроникьор на такива исторически събития като Големия пожар в Лондон и объркването е очевидно: 31 декември 1661 г. е последван от „сряда, 1 януари 1661/62 г.“ - двойната система за датиране е разрешена едва когато „24 март 1661/62 г.“ става „25 март 1662 г.“.

Към объркването се добавя и фактът, че дори тази хаотична система не е била стандартна в цялата страна. В Шотландия от 1600 г. насам Новата година започвала разумно на 1 януари - което означавало, че доста дълго време някой, да речем, в Беруик ъпон Туид, можел технически да потича на север за около половин час и да се окаже в следващата година.

Ситуацията е била много глупава и парламентът решил, че трябва да се сложи край на това.

„В Англия годината започва на 25 март, което е установено от опита, че е съпроводено с различни неудобства“, започва законът, „не само защото се различава от практиката на съседните народи, но и от законовия метод на изчисление в тази част на Великобритания, наречена Скотланд, и често се допускат грешки в датите на актове и други писмени документи и от това възникват спорове“.

Затова в акта се решава, че „първият ден на януари, следващ споменатия последен ден на декември [1751 г.], ще се счита за първи ден на годината на нашия Господ 1752 г.“.

Казано с по-съвременни думи: „ние сме единствените, които все още започват годината през март, и това обърква всички. Отсега нататък годината ще започва на 1 януари.“

  • Сбогом, Цезаре

„Никой освен нас не започва годината през март“ се усложнявала от факта, че ужасно голяма част от Европа използвала напълно различна система за време: Григорианския календар, обявен от папа Григорий през 1582 г.

Възприемането на тази нова - по-скоро по-нова - система за запознанства щяла да донесе няколко големи ползи за Великобритания. На първо място, тя беше по-точна - Юлианският календар, кръстен на Юлий Цезар, предполагал година с дължина точно 365,25 дни, а не 365,2422, както е в действителност (грешка на новаците). Грегорианската система, от друга страна, определя продължителността на годината на 365,2425 дни - все още не е точна, но е много по-близка. 

На второ място, Великобритания щяла да бъде с една и съща дата с почти всички останали в Западна Европа, което било удобно, когато става въпрос за срещи и други подобни. Имало само един недостатък на приемането ѝ, а именно, че е измислена от католик.

От друга страна, Великобритания не била просто протестантска - самото ѝ съществуване донякъде зависеше от протестантството.

Кралица Елизабет се е опитала да реформира календара скоро след изобретяването на новата система през 80-те години на XV в., но опитът е бил блокиран от църквата заради това, че е твърде католически; същото се отнася и за последвалите опити за приемане на Григорианския календар през XVII в.

За щастие, парламентът от 1750 г. има решение: просто не споменавайте папата. Вместо да признаят, че предложеният от тях нов календар някога е имал нещо общо с католицизма, те вместо това излагат куп езотерични математически изчисления, които удобно стигат до абсолютно същите дати, които старият Грег е определил, като в същото време са напълно несвързани с всичко, което той някога е казал.

Истината е, че? Техниката „копирай моето домашно, но направи така, че да изглежда различно“ била толкова очевидна, че когато един истински математик прегледал работата, установил, че тя е напълно погрешна.

„Описанието, копирано в молитвените книги от Акта на Парламента за промяна на стила, е невярно в две точки. то заменя деня на пълнолунието с четиринадесетия ден, а небесната луна - с календарната луна“, посочи Огъстъс де Морган.

„Но така погрешно озаглавените детайли по предназначение са верни копия на григорианския календар“, добави той. "Така че това беше късмет", казва Огъстъс.

  • Дайте ни нашите единадесет дни!

Разбира се, приемането на една и съща времева система с всички останали означавало, че ще трябва да се случат някои големи промени - и под „големи“ се има предвид „буквално изтриване на седмица и половината от календара“. 

И именно от тази последна мярка виждаме най-прочутите последици от Закона - защото, както се твърди, хората били толкова разтревожени от изчезването на 11 дни от септември 1752 г., че буквално се разбунтували по улиците.

Предполагаемите причини за протестите варират от „да, добре, разбирам“, до идеи, като например хората да вярват, че сега буквално ще умрат 11 дни по-рано, отколкото са щели да умрат преди

Но ето го въпросът: Случвало ли се е някога това наистина? 

Със сигурност има няколко доказателства за така наречените „календарни бунтове“.

„Не се съмнявайте, че преди края на годината в Смитфийлд отново ще се разгорят пожари“, съобщава един от авторите на сатиричното списание „Светът“ в навечерието на приемането на закона - по същество това е заплаха, че хората ще се разбунтуват по улиците, както по време на Селското въстание от 1381 г. Или да разгледаме например картината на Уилям Хогарт от 1755 г. „Забавление по време на избори“, изобразяваща изборите в Оксфордшир през същата година - сцената е пълна с разгневени протестиращи, които хвърлят снаряди и носят плакат с надпис „Дайте ни нашите единадесет дни“.

И... всъщност това е всичко. Няма други съвременни доказателства, че някой се е разбунтувал заради промените в календара, и дори тези два източника трябва да се приемат с голяма доза недоверие. 

И двете са замислени открито като сатира; в първата дори не са отбелязани протести, а само заплахата от тях, а втората, както са съгласни повечето историци, е по-скоро коментар на конкретните избори, отколкото нещо друго - те са били особено странни и злобни, изпълнени с антисемитски и антикатолически обиди, насилие по улиците и политически призиви към доброто старо време, когато Англия все още гордо изоставаше с 11 дни от тези подли чужденци.

„Сцената“ на картината не е картина от действителността, а илюстрация - карикатура - и тя би била разбрана като такава от тогавашната публика.

И така, наистина ли хората са се разбунтували заради 11 липсващи дни през 1752 г.? Почти сигурно не. Всъщност най-силните протести срещу новия календар изглежда са дошли от политиците, а не от хората - които, нека си признаем, вероятно са били просто облекчени, че най-накрая са определили датата на Нова година.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 22 минути

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

ДПС с извънредна национална конференция

ДПС с извънредна национална конференция

България Преди 36 минути

Събитието бе анонсирано от председателя Делян Пеевски

<p>&quot;Продължаваме да се питаме - защо&quot;: Година след смъртоносното нападение в Прага (СНИМКИ)</p>

"Продължаваме да се питаме - защо": Година след смъртоносното нападение в Прага

Свят Преди 59 минути

На 21 декември 2023 г. студент, въоръжен с автомат, уби 14 души и рани още 25 в сградата на университета на площад "Ян Палах"

автобусна катастрофа

Най-малко 38 души загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 9 часа

Президентът Луис Инасио Лула да Силва нарече случилото се „ужасна трагедия“

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

България Преди 10 часа

Президентът осъди атаката в германския град

.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 11 часа

Подробности четете в следващите редове

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 12 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март

д

Мъж прекара три дни в кладенец заради предразсъдъци на селяни

Свят Преди 12 часа

За да запази силите си, човекът викал за помощ само веднъж на час

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 12 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 13 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено

TikTok

Албания спира TikTok

Свят Преди 14 часа

По време на среща в Тирана с албански учители, родители и психолози Рама каза, че TikTok е главорезът на квартала

о

Блейк Лайвли съди Джъстин Балдони за сексуален тормоз

Свят Преди 14 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

България Преди 15 часа

Тя изказва убеждението си, че гражданите на двете страни застават единни срещу безсмисленото погубване на животи

Мохамед Халаф

Халаф за атентатора в Магдебург: Не може да го вкараме в рамката на джихадизма

Свят Преди 15 часа

Според него случката е нещо ново в историята

Александър Вучич

Вучич: Никога няма да отстъпя под натиск

Свят Преди 15 часа

Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна