С ливането на двойни неутронни звезди произвежда елементи, които са от съществено значение за живота, но също така представляват заплаха за близките населени планети.
Ново изследване проучва, колко далече трябва да бъдете, за да се насладите на светлинното шоу, като същевременно избегнете щетите. Вселената е опасно място. Учените са запознати със заплахата, представлявана от астероиди или комети, но опасности дебнат и отвъд Слънчевата система.
Свръхнови и други експлодиращи звезди са редки. Те обаче могат да бъдат фатални за голяма област. Едно възможно обяснение за парадокса на Ферми (противоречието между голямата вероятност за съществуване на извънземни цивилизации и липсата на доказателства) е просто, че повечето планети успяват да се предпазят от радиационни изблици.
Килоновите са много по-редки от свръхновите, но учените знаят много по-малко за тях. За първи път килонова е наблюдавана през 2017 г.
The moment when Gold, Silver, Platinum and Palladium are created - A KiloNova. One of the most rare events in the entire cosmos. #astronomy #Cosmos #GOLD #Silver #platinum #palladium pic.twitter.com/YeZHF7AOcb
— Jawad (@Seniorpablo89) May 15, 2023
Учени правят опит да определят радиуса на заплаха от сливането на неутронни звезди.
Въпреки че терминът „килонова“ понякога се използва за обозначаване на сблъсък и последствията от него, той може да означава и ултравиолетови до инфрачервени емисии от радиоактивни елементи, изхвърлени при експлозията.
„Двойните сливания на неутронни звезди произвеждат високоенергийни емисии от няколко различни източника, включително избухване на гама лъчи. Те провокират интересно сияние. Йонизиращите лъчи могат да бъдат опасни за живота на подобни на Земята планети, когато са разположени твърде близо“, обясняват експерти.
How Close is Too Close to a Kilonova? - Universe Today https://t.co/wTWDmh4prG
— Shahriyar Gourgi (@ShahriyarGourgi) October 24, 2023
Килоновата се разпространява във всички посоки, докато гама лъчите са фокусирани, посочват изследователи.
Изненадващо учените заключават, че най-голямото безпокойство не е непосредствената експлозия, а космическите лъчи, които се разпръскват на по-късен етап.
„За базовите параметри на килоновата откриваме, че рентгеновото излъчване от последващото сияние може да бъде смъртоносно. Най-голямата заплаха идва години след експлозията, от космическите лъчи, ускорени от взрива на килонова, които могат да бъдат смъртоносни до разстояния до 36 светлинни години“, посочват изследователите.
Una simulación logra recrear una kilonova observada https://t.co/uXIvEsZXU5
— Ciencia Plus (@cienciaplus) October 24, 2023
Въпреки че земната атмосфера първоначално ще спре по-голямата част, ако не и цялата радиация, ще бъдат инициирани набор от процеси, които ще доведат до разрушаване на озоновия слой, излагайки повечето живи същества на смърт от UV радиация. Вторичните частици от космическите лъчи могат да причинят рак дори под земята.
Авторите заключават, че килоновите не трябва да са високо в списъка с неща, за които трябва да се тревожите. Някои видове свръхнови представляват заплаха за планетите на по-големи разстояния от обикновено цитираните от 50 до100 светлинни години.
Разбира се, има малък непосредствен риск. Най-близката известна неутронна звезда е най-малко на 250 светлинни години.
What’s The Risk A Kilonova Will Kill You?https://t.co/IvRMzkiH0d
— IFLScience (@IFLScience) October 24, 2023
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!