2

К ъсните викторианци и едуардианците преживяли вътрешна революция. Това била смела и вълнуваща епоха на иновации, открития и драматични научни промени, много от които променили живота по домовете на хората по значим начин. Някои промени обаче били откровено ужасни, непредвидени и дори смъртоносни, пише историкът д-р Сузана Липскомб.

Голяма част от изобретенията са отговорни за процъфтяването на градовете. За 100 години градското население на Великобритания нараснало от 2 милиона през 1800 г. на 20 милиона в началото на XX-ти век. До 1850 г. Лондон бил най-големият град, който светът някога бил виждал, и такива огромни концентрации от хора на едно място поставили съвсем нови проблеми свързани с изхранването, напояването и настаняването.

Освен това, наскоро забогатялата средна класа - чиито доходи се повишили, тъй като масовото производство означавало драстичен спад на разходите за стоки от първа необходимост - имала повече пари за от всякога.

И все пак много от продуктите или изобретателните технологични решения, които купували били не просто опасни за здравето, някои били смъртоносни. Така прикрити убийци се промъкнали в сърцата на домовете им.

1. Хляб, подправен със стипца

Когато основните продукти като хляб започнали да се произвеждат по-евтино и в много по-големи количества за новите жителите на градовете, викторианските производители се възползвали от възможността да увеличат максимално печалбата си, като сменили съставките с по-евтини заместители, които добавяли тегло и обем. Хлябът се подправял с мазилка от Париж, бобено брашно, креда или стипца. Стипцата е съединение на основата на алуминий, което днес се използва в перилни препарати, но тогава се замесвало в хляба, за да го направи по-бял и тежък. Това довело до проблеми с недохранването, с червата като причинявало запек или хронична диария, което често било фатално за децата.

2. Борацинова киселина в млякото

Източник: iStock

Хлябът не е единствената храна, която била подправяна. От тестовете на 20 000 проби от мляко от 1882 г. показват, че една пета от него било подправено. По-интересното тук е, че това не е било дело на производителите, а на самите домакини. Смятало се, че борната киселина "пречиства" млякото, премахвайки киселия вкус и миризмата. Г-жа Бийтън казвала на потребителите, че това е „доста безобидно допълнение“, но тя не можела да греши повече. В малки количества борната киселина може да причини гадене, повръщане, коремни болки и диария, но по-лошото е това, което скрила. Преди пастьоризация млякото много често съдържало говежда туберкулоза, която процъфтявала в благоприятната среда за бактериите, създадена от веществото. Туберкулозата по говедата увреждала вътрешните органи и костите на гръбначния стълб, което води до тежки гръбначни деформации. Смята се, че до половин милион деца са умрели от този вид туберкулоза от млякото през Викторианския период.

3. Опасни бани

Източник: iStock

Банята, във вида, в който я познаваме, е викторианско изобретение, но в началото често се оказвала едно опасно място. Освен ужасните случаи на изгаряне във ваната, има сведения за инциденти със спонтанно експлодиращи тоалетни. Причината, поради която това се случвало била, че запалими газове като метан и сероводород, отделяни от човешките отпадъци и натрупани в канализацията и в тоалетните, можели да се върнат обратно в дома, където теоретично биха могли да се запалят от пламъка на свещ. Промените в тоалетните - започнали в края на XIII-ти век и продължили през Викторианската епоха - решили проблема с изтичането на газ.

4. Стълби убийци

Източник: iStock

Тъй като къщите били строени бързо, имало една част от строителството, която често била пренебрегвана - това били стълбищята използвани от слугите. Направени твърде тесни и стръмни, със стъпала на различна височина едно от друго, тези стълби били смъртоносна конструкция. Като добавите тежестта на носените табли или неудобството от дългите поли, стълбите лесно могат да се окажат фатални.

5. Запалим паркезин

Често забравян, британският изобретател е Александър Паркс създал формовъчния материала, който днес наричаме пластмаса. Той го кръстил паркезин, но бързо станал известен с американското си име целулоид. Тези ранни пластмаси били много желан материал, защото позволявали направата на всичко - от брошки и гребени за коса до билярдни топки, които преди това се предлагали само от скъпата слонова кост. Използвала се дори за направата на яки и маншети, които лесно можели да бъдат почиствани. За съжаление, паркезинът е силно запалим - докато се разгражда, той може да се самозапали и е експлозивен при удар. Не е най-идеалната билярдна топка.

6. Отравяне с карболова киселина

Викторианците свързвали чистотата с идеите за морала и почтеността. Новата наука за микробите само засилила викторианската загриженост за справяне с мръсотията. Появили се и химическите почистващи препарати за премахване на мръсотия, болести и микроби. Те били силно рекламирани и много ефективни, но токсичните съставки, като карболовата киселина, се съхранявали в бутилки и опаковки, които били неразличими от други домакински продукти. Кутии със сода каустик и бакпулвер лесно можели да бъдат сбъркани. През септември 1888 г. Aberdeen Evening Express съобщил, че 13 души били отровени с карболова киселина при инцидент, а петима починали. Едва през 1902 г. законът за фармацията забранил бутилките с опасни химикали да бъдат продавани в подобни по форма на обикновените течности.

7. Радий

В Едуардианската епоха бил открит нов „магически“ елемент - източник на енергия, който радвал и очаровал хората от онова време - радият. Той се използвал, подобно на азбеста, във всякакви продукти - цигари, презервативи, грим, супозитории, паста за зъби и дори шоколад. Преди всичко имаше истерия около светещите в тъмното циферблати, които били рисувани от "радиевите момичета". И все пак, както вече добре знаем, радият причинява радиационно отравяне - ако бъде погълнат, може да доведе до анемия, костни фрактури, некроза на челюстта и левкемия.

8. Хладилници

Източник: iStock

Домашните хладилници започнали да навлизат в домовете на хората през Едуардианската епоха. Те били изключително полезна и вълнуваща нова технология, но първоначалната им разработка била фатално погрешна. Те изпускали токсични газове като амоняк, метилхлорид и серен диоксид, които увреждат дихателната система, което и лесно можело да доведе до смърт.

9. Електричество

Източник: iStock

Появата на електричество било изключителна иновация. Първоначално хората не знаели как да го използват - предупредителни табели ги съветвали да не доближават електрическия контакт с кибрит. В началото на XX-ти век електрическите компании започнали да се стремят да заинтересуват потребителите от електрически продукти освен осветлението. Някои от тях очевидно имали своите недостатъци. Един такъв продукт бил електрическата покривка, но не й понасяло добре, ако някой разлее вода върху нея. Истинската опасност обаче, идвала от потребителите, които се опитвали да пуснат няколко уреди в един контакт, от опитите да отстранят сами възникналите проблеми и от неизолирани проводници. Вестниците били пълни със случаи на самоубили се хора.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България приветства новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България Преди 1 час

Палестинци излязоха на улиците в ивицата Газа, за да отпразнуват новината

Кирил Петков: Ще бъдем реална опозиция

Кирил Петков: Ще бъдем реална опозиция

България Преди 2 часа

Кирил Петков: По теми като конвергентния доклад за еврозоната ще окажем подкрепа

Сърбия обвини Косово в "опасна ескалация"

Сърбия обвини Косово в "опасна ескалация"

България Преди 5 часа

Днес косовските власти извършиха обиски в 10 подкрепяни от Белград общински служби

Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

България Преди 6 часа

Вероятната причина е неизправност в нафтова печка

<p>Обявиха номинациите за наградите БАФТА</p>

Обявиха номинациите за наградите БАФТА

Любопитно Преди 7 часа

Наградите ще бъдат раздадени на 16 февруари

НС дава на Сарафов още шест месеца като главен прокурор

НС дава на Сарафов още шест месеца като главен прокурор

България Преди 7 часа

Парламентът гласува да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Любопитно Преди 7 часа

По-младите участници показаха по-голяма зависимост от AI и по-ниски резултати в тестовете за критично мислене

Скритата тайна в очите ви: Еволюционни остатъци или нещо повече?

Скритата тайна в очите ви: Еволюционни остатъци или нещо повече?

Любопитно Преди 7 часа

Прочетете повече в следващите редове

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Любопитно Преди 7 часа

С магнетичната си усмивка и закачлив нрав Кларк става любимец на Холивуд

<p>Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска доклад от ЕК за еврозоната</p>

Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска конвергентен доклад от Европейската комисия

България Преди 7 часа

Най-вероятната дата за влизане във валутния съюз е 1 януари 2026 г.

<p>Защо Тръмп иска Гренландия? Не е толкова луд, колкото си мислите&nbsp;</p>

Защо Тръмп иска Гренландия? САЩ намига на Китай

Свят Преди 7 часа

Покритата с лед датска територия, смятана за най-големия остров в света, отдавна е гореща тема сред стратезите във Вашингтон

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

България Преди 8 часа

Целта е постигане на ефективен диалог, стабилно управление

Мишел Обама няма да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп

Мишел Обама няма да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Съпругът ѝ Барак Обама обаче ще бъде там на 20 януари

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Свят Преди 8 часа

Необходимо е било лично обаждане от президента Уилям Руто, за да бъде освободен синът му

Володимир Зеленски и Доналд Туск

Доналд Туск: Русия планира въздушен тероризъм

Свят Преди 8 часа

Американското разузнаване е предупредило Белия дом, че Русия планира да пренесе контрабандно запалителни оръжия на товарни самолети, пътуващи към САЩ

<p>Този град-убежище в САЩ е застрашен (ВИДЕО)</p>

Този град-убежище в САЩ е застрашен от нов закон

Свят Преди 8 часа

Инициативата за изменение на закона за градовете-убежища ще бъде внесена на 15 януари