И ма редица причини, поради които хората биха пожелали смъртта на комарите.
Досадното бръмчене в ухото, ухапванията, непрестанното почесване и някои по-сериозни проблеми като маларията, с която тези насекоми заразяват около 200 млн. души годишно и убиват поне 1 млн.
Разбира се, не всички комари пренасят малария. Тези, които изпълняват задачата, са Anopheles gambiae.
Чудили ли сте се защо просто не ги убием с някакъв вид химикали, за да предпазим човечеството.
Ако този въпрос е минавал през главата ви – дори не са ни нужни химикали. Комарите могат да бъдат унищожени, след като в природата се освободят генномодифицирани техни роднини, които ще играят ролята на бомба със закъснител и за няколко поколения ще избият целия вид.
Но дали, ако комарите измрат, с тях ще изчезнат и болестите, които те пренасят?
"Едва ли" е отговорът на учени, занимавали се с въпроса по-отблизо.
Учените към „Таргет Малария“ са част от тях. "Таргет Малария"е неправителствена организация, подкрепяна от Бил Гейтс, която се занимава с въпроса по-обстойно.
За организацията отговорите от типа „Може би всичко ще бъде наред“ обаче не са достатъчни, затова тя усилено работи в насока достигане до категоричен, научно подкрепен отговор.
Ново четиригодишно проучване стартира този месец
и учените си надяват, че най-накрая ще се хвърли светлина по темата. Проучването е към Оксфордския университет и ще изследва живота на A. gambiae от ларви, през възрастни, до смъртта, проследявайки целия им жизнен цикъл и неговото влияние върху прилепите, рибите, цветята и другите насекоми.
Ако смъртта на комарите има влияние върху популацията на прилепите, които така или иначе са застрашени, това би било голям проблем. Същото се отнася и за други видове по хранителната верига.
Другият въпрос, с който проучването ще се занимава, е:
ако пренасящите малария комари изчезнат, ще се появили друго насекомо, което да изпълнява тази задача?
„Anopheles gambiae е нашият комар. Той се е развил с нас… Доста е трудно да си представим, че нещо би могло да го замени и да бъде по-лошо“, смята Чарлс Годфрей, професор по зоология към Оксфордския университет и ръководител на изследването.
Във всеки случай резултатите от това проучване ще бъдат доста интересни и полезни, защото един път за винаги ще получим отговор на въпроса – Какво би последвало, ако всички комари на Земята умрат?
Докато учените работят по темата, на нас ни остава да си отдъхнем, защото зимата идва, а лятото... отново ще се запасим с репеленти и свещи против комари.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Компания ще задейства ГМО срещу зика
Какво ни прави по-апетитни за комарите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!