З абраната за продажба на тютюневи изделия на хората, родени между 2006 и 2010 г., би могла да предотврати около 1,2 милиона смъртни случая от рак на белия дроб до края на века, се казва в моделно проучване, публикувано в четвъртък.
Според Световната здравна организация тютюнопушенето е причина за около 85% от всички случаи на рак на белия дроб - най-смъртоносният рак в света.
Ако настоящите тенденции се запазят, ще има близо три милиона смъртни случая от рак на белия дроб сред хората, родени от 2006 до 2010 г., се казва в новото проучване на Международната агенция за изследване на рака (IARC) към СЗО.
Но ако продажбата на тютюневи изделия бъде забранена за тези 650 млн. души, до 2095 г. могат да бъдат предотвратени около 1,2 млн. смъртни случая, се оценява в моделиращото изследване, публикувано в списание The Lancet Public Health.
Banning the sale of tobacco to people born between 2006 and 2010 could prevent around 1.2 million deaths from lung cancer by the end of the century, said a modelling study released Thursday. https://t.co/wNx0SGv3Zx pic.twitter.com/kieYxH2MPB
— AFP News Agency (@AFP) October 3, 2024
Проучването, което е едно от първите изследвания, целящи да оценят въздействието на едно поколение без тютюн, се основава на данни за случаите на рак и смъртните случаи от 185 държави.
Според изследването повече от 45% от смъртните случаи от рак на белия дроб при мъжете по света могат да бъдат предотвратени, а при жените - близо 31%.
„Тази разлика е свързана с насочения към пола маркетинг на тютюневата индустрия през последните няколко десетилетия“, заяви в изявление изследователката от IARC и съавтор на изследването Изабел Соерджоматарам.
Схеми, които вече са в ход
Но в някои региони - Северна Америка и части от Европа, Австралия и Нова Зеландия - прекратяването на продажбите на тютюневи изделия може да предотврати повече смъртни случаи сред жените, отколкото сред мъжете, сочи моделът.
Най-много животи - 78% - могат да бъдат спасени при жените в Западна Европа, докато при мъжете процентът е почти 75% в Централна и Източна Европа.
Banning tobacco sales among #youngPeople could prevent 1.2 million #lungCancer deaths, study suggests @thelancet @TheLancet https://t.co/fPcoM3BJeY
— Medical Xpress (@medical_xpress) October 2, 2024
В проучването се предупреждава, че „смъртните случаи, които според нашите оценки не могат да бъдат предотвратени, могат да се дължат на други рискови фактори, свързани с рака на белия дроб“, като например замърсяване на въздуха или излагане на пасивно пушене.
Инициативи за поколение без тютюн вече са въведени в някои страни, като Нова Зеландия и части от Австралия и Съединените щати.
През 2022 г. Нова Зеландия стана първата държава, която забрани продажбата на цигари на хора, родени след 2008 г. Но в края на миналата година новото консервативно правителство на страната обяви, че планира да се откаже от тази мярка.
За разлика от тях новото лейбъристко правителство на Обединеното кралство подкрепи плана на бившия консервативен министър-председател Риши Сунак да забрани продажбата на цигари на всички, родени след януари 2009 г.
Въпреки това авторите на проучването на IARC подчертават, че политиките за освобождаване на поколенията от тютюн не са достатъчни за справяне с бича за здравето на тютюнопушенето, особено за настоящите пушачи.
Те също така призоваха за доказани мерки, като например увеличаване на данъците върху цигарите и повече среда без тютюнев дим, както и за подкрепа на усилията за отказване от тютюнопушене.
*Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!