В сички сме на пътешествието, което наричаме живот и с всеки ден сме все по-близо момента, в който ще си тръгнем от този свят, а какво има в края още никой не може да каже. Въпреки това, през последните няколко години, изследователите са стигнали до някои завладяващи прозрения за това, какво се случва в мозъка ни, докато поемаме последния си дъх, предоставяйки ни да надзърнем към преживяването на смъртта.
What do near-death experiences reveal about the brain? A close brush can leave a lasting mental legacy—and may tell us about how the mind functions under extreme conditions https://t.co/9rEs1q64on pic.twitter.com/SbGK2V5HB1
— Scientific American (@sciam) May 21, 2020
Например през февруари 2022 г. учени случайно записали мозъчната активност на 87-годишен мъж, който починал след сърдечен удар. Преди този фатален момент пациентът бил снабден с устройство, което непрекъснато наблюдавало мозъчните му вълни като част от лечението на епилепсията му, но електроенцефалографските (ЕЕГ) записи от момента на смъртта му позволили на изследователите да стигнат до някои неочаквани прозрения за това, което се случва когато прекрачим прага на смъртта.
Учудващо, ЕЕГ показали, че моделите на мозъчна активност, свързани със сънуването и спомнянето се активирали точно когато сърцето спряло да бие, продължавайки известно време след това. Въпреки че е невъзможно да се направят категорични заключения от тази информация, мозъчната активност, свързана с възстановяването на паметта, може да показва, че наистина виждаме живота си да минава пред очите ни, когато умрем.
Това разсъждение/заключение е допълнително подсилено от резултатите от последващо проучване, включващо четирима пациенти с инфаркт, починали в невроинтензивното отделение (NICU) в Мичиганската медицина, Мичиганския университет. Наблюдавайки невронните трептения на пациентите, докато умирали, изследователите забелязали експлозия на активност в така наречената „гореща зона“ на мозъка, която се намира в пресечната точка на темпоралния, теменния и тилния дял и е свързана както със сънуването, така и със съзнателните мисли.
Въпреки това, за да разберат как тези модели на мозъчна активност се превръщат в действително преживяване, изследователите трябвало да говорят с хора, които са починали, но след това са се върнали към живота. Като част от текущ проект, разглеждащ преживяванията на пациенти, които са починали и след това реанимирани, учените наскоро публикуваха прозрения, до които стигнали след поредица интервюта, проведени в много болници в САЩ и Обединеното кралство.
This is what happens when you die, according to people who died: ‘I saw my own unconscious body’https://t.co/Wky6BNmfYs
— Dawn Gombos (@DawnGombos1) September 3, 2022
Публикувайки част от данните си през 2019 г., авторите разкрили, че 86 процента от участниците в проучването съобщили, че са видели ярка светлина, докато 54 процента преживели отново основните събития от живота си, потвърждавайки две от най-често срещаните клишета, свързани с умирането. Като цяло преживяването на смъртта е описано като приятно и ободряващо - 95 процента от респондентите твърдят, че са изпитали чувство на радост и мир, докато напускали телата си и същият процент споделят, че събитието ги е променило по положителен начин.
Представяйки по-подробни резултати по-рано тази година, изследователите разкриват, че много пациенти били наясно с медицинските процедури, които им се извършвали, докато били подложени на CPR, въпреки че били в кома. Освен това повече от една пета преживели „трансцендентно припомнено преживяване на смъртта“, което означава, че тяхното заминаване и завръщане им позволило да преоценят и преформулират историята на живота си, идентичността и целите си.
Въпреки тези прозрения смъртта си остава смътна и далечна тема, която умело избягва всякакви научни обяснения. Например, не е ясно как или защо мозъкът реагира на собственото си унищожение, като генерира такива неизразими преживявания.
Една теория - макар и до голяма степен спекулативна и недоказана - е, че мозъкът освобождава мощното психеделично съединение ДМТ, докато умираме, в опит да поддържа невроните живи при липса на кислород. Ако е вярно, това може да обясни някои от духовните прозрения, получавани в момента на смъртта, въпреки че са необходими повече изследвания, преди подобни твърдения да бъдат оправдани.
Засега не можем да кажем със сигурност какво се случва, когато умрем. Не се притеснявайте обаче, рано или късно всички ще разберем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!