В секи някога е лъгал. Това е неоспорим факт. Всъщност, въпреки че честността се смята за висша морална ценност, е възможно лъжата да бъде приета в някои ситуации. Можете да излъжете, за да не разкриете парти изненада или да се отървете от някой, който ще донесе само нещастие в живота ви, например. Но какво да кажем за хората, които лъжат без причина?
Понякога е трудно да се разграничи човек, който често лъже, от такъв, който страда от митомания - състояние, при което можем да говорим за натрапчиво лъжeне. При това разстройство, наречено митомания, човек лъже натрапчиво, постоянно фалшифицира и изкривява реалността, в повечето случаи сам не осъзнава, че лъже и дори може да повярва на собствените си измислици и да ги приеме като реални.
Митоманията е по-често срещана при мъжете, отколкото при жените. Сред основните характеристики на личността на тези хора са ниско самочувствие, нарцисизъм, малко или никакви социални умения и склонност към недоверие към други хора.
Какво се случва в главите на тези хора, за да лъжат непрестанно без причина?
Необходимост от одобрение
Това е един от най-честите мотиви за лъжа, но в конкретния случай няма реален натиск от средата за това. Това означава, че субектът, въпреки че е в социален кръг, който го приема и приветства, продължава да чувства, че трябва да спечели одобрението на другите и за това лъже.
Придава се значение на съдържанието на лъжите
Тази ситуация е на повече от едно ниво, така че нека я видим с пример. Човек лъже приятелите си, казвайки, че има много пари. Когато разбират, че това не е така, всички са шокирани. Всички те са с подобно финансово състояние и никога не е имало колективно възхищение към тези хора, които имат повече. Тук лъжата няма нищо общо с натиска на средата, а с вътрешната преценка на самия лъжец. За него наличието на много пари е един от аспектите, които правят някого успешен и той иска да бъде такъв.
Усещане за липса на контрол
Може да изглежда абсурдно, но измислените истории са под контрола на разказвача, а не на реалността. Поради тази причина, когато разказва история, я модифицира по фантастичен начин. Тоест лъжецът поема контрола върху разказа и събитията, които излага.
По този начин се избягват подробности и факти, които биха могли да си противоречат.
Днешното изобретение е продължение на вчерашната измислица
Обикновено тези хора стигат в лъжите си това далеч от реалността, че сами заплитат верига от лъжи, която трудно би могла да бъде разплетена.
Казват това, което биха искали да е истина
Въпреки че може да изглежда малко вероятно, повтарянето на една лъжа много пъти може да я превърне в колективна истина. Поради тази причина много хора разказват определени факти и аспекти от себе си, отразяващи какви биха искали да бъдат в действителност.
За този, който го изрича, не е лъжа
В крайна сметка думите, които излизат от устата ни, представляват съобщение, преминало през филтрите на нашето възприятие, умствената обработка и капацитета на паметта. Тоест, понякога лъжата за другите, може да бъде истина за нас.
Още от автора:
Страх и отвращение към бедните: Ето какво е апорофобията
Атипични сексуални практики: Кои са най-честите парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!