Какво се случва с тялото ви, когато сте влюбени и когато сте с разбито сърце
Източник: iStock/Getty Images

Л юбовта — платонична или романтична — не може да съществува без присъствието на другия. Тялото ни копнее за допир, за близост, за човешко взаимодействие, пише National Geographic.

„Любовта е биологична необходимост, която е толкова жизненоважна за благосъстоянието на човека, колкото прясната вода, храната и упражненията“, казва Стефани Касиопо, невролог от Орегонския университет и автор на книгата Wired for Love: A Neuroscientist’s Journey Through Romance, Loss, and the Essence of Human Connection.

Повечето от предимствата, свързани с любовта, произлизат от мозъка, който е еволюционно програмиран да произвежда и освобождава хормони, когато изпитваме привличане, обич и привързаност.

Разбирането как тези сигнали се приемат и предават от мозъка, както и какво се случва, когато те са в недостиг, може да бъде полезно за ориентирането в световете на приятелството, любовта, разбитото сърце и загубата.

Ролята на хормоните

Умът и тялото използват огромна мрежа от невротрансмитери и молекулярни химически посланици, за да координират различни функции и да влияят на нашите емоции. Тези химически пратеници, наречени хормони, са част от ендокринната система на тялото. Ендокринните жлези са свързани помежду си чрез важни структури в мозъка, които включват хипоталамуса, хипокампа, амигдалата, таламуса, базалните ганглии и цингуларния гирус.

Заедно тези структури съставляват лимбичната система – една от най-старите части на мозъка в еволюционно отношение. Това е мястото, където се съхраняват спомените и се обработват миризмите – и е основната област в мозъка, участваща в привличането и обичта.

„Тя позволява на различни хормони да засилят желанието ни да се изявим след обикновен поглед, да намалят страховете ни от това, че сме уязвими, когато за първи път срещнем нов партньор... и с времето да се почувстваме сякаш сме сродни души с някого“, казва Синтия Кубу, невропсихолог в Центъра за неврологично възстановяване в Кливландската клиника в Охайо.

Седемте хормона на любовта

Когато става въпрос за емоциите, които свързваме с любовта, седем хормона играят особено важна роля. Ето кои са тези химикали:

Окситоцинът се нарича „хормон на любовта“, защото помага за формирането на социални връзки, повишава доверието и задълбочава чувството на привличане. Освобождава се, когато двама души участват в разговор, докосват се, забавляват се заедно или участват в други форми на смислено взаимодействие.

„Окситоцинът засилва нашите чувства на обвързване, привързаност и отдаденост към някого“, казва Тереза Ларкин, доцент по медицински науки във Висшето училище по медицина към Университета на Уолонгонг в Австралия.

Доказано е, че понякога окситоцинът влияе негативно върху спомените за любими хора, което показва, че този хормон има и тъмна страна.

Вазопресинът предизвиква чувството на вълнение, свързано с любовта към друг човек. Стимулира се от някои от същите поведения, които освобождават окситоцин, но проучванията показват, че се активира и при наличие на заплаха, което ни кара да се чувстваме по-защитно настроени към тези, на които държим. Изследванията показват, че този химикал може също да е отговорен за чувството на притежание или ревност – емоции, които могат да бъдат смекчени от освобождаването на окситоцин.

Допаминът е сред най-изследваните хормони, които стимулират чувството за удоволствие. Активира се от неща, които ви карат да се чувствате добре – храна, упражнения или дрога. При двойките приливът на допамин често придружава целуването или правенето на секс.

„Когато допаминът се освобождава, той активира пътищата за възнаграждение, които предизвикват усещането за приповдигнатост и увеличават нашето желание и мотивация да бъдем с този, който е от любовен интерес за нас“, казва Ларкин. Тази реакция е достатъчно силна, за да бъде оприличена на еуфорията от употребата на силен наркотик като кокаина.

4 и 5. Тестостеронът и естрогенът, известни също като половите хормони, играят важна роля за предизвикване на желание за възпроизводство и са отговорни за основното човешко желание за секс, казва Ларкин. Тя отбелязва, че тези хормони най-често се свързват с увлечението или похотта. С други думи, те мотивират човека да прави секс, докато допаминът възнаграждава действието.

Норадреналинът предизвиква физиологични реакции при среща с нов човек или влюбване. Те могат да включват учестено сърцебиене, повишена енергия или изпотяване на дланите. Този хормон е свързан и със съхранението на паметта, поради което много двойки могат да си спомнят първите дни на запознанството си толкова ясно.

Серотонинът е един от малкото химикали, за които е доказано, че намаляват по време на някои етапи на привличане. Тези по-ниски нива са подобни на тези при хора с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Сандра Лангеслаг, поведенчески невролог в Университета на Мисури в Сейнт Луис, публикувала изследване по темата, казва, че то показва как „влюбените хора и пациентите с ОКР си приличат в това, че и двете групи имат мании“.

Различните дейности могат да причинят освобождаването на който и да е от тези химикали, но хормоните не винаги се задействат поотделно и много неща могат да предизвикат производството на повече от един химикал едновременно. Допаминът и серотонинът, например, допринасят за натрапчивите мисли.

„Любовта е изключително сложен мултисензорен феномен, който включва всички наши сетива и засяга мозъка по много дълбоки и мистериозни начини“, казва Джаки Олдс, доцент по клинична психиатрия в Харвардското медицинско училище.

Лангеслаг и други учени са изследвали дали нивата на серотонин влияят на способността ни да се влюбваме или не, но засега няма достатъчно доказателства в подкрепа на това. Все пак тя е открила, че хората могат умишлено да увеличат или намалят чувствата си на любов към друг, като насочат вниманието си към определени черти на личността на партньора си – например позитивни качества, които ги карат да се чувстват обичани, или негативни, които пораждат раздразнение. Това е напомняне, че макар хормоните да са мощни, мислите и перспективата ни също имат значение.

Какво се случва, когато няма любов

Също толкова важно, колкото и разбирането на ефекта от любовта, е и осъзнаването на това, което се случва, когато любовта изчезне – например при раздяла, развод или смърт на любим човек. Тези събития също предизвикват хормонални реакции, но често в обратната посока.

Когато някой се сблъска със загуба на партньор, нивата на окситоцин и допамин спадат, докато нивата на кортизол – хормонът на стреса – се повишават. Високите нива на кортизол могат да доведат до тревожност, безсъние и отслабена имунна система.

„Хората наистина изпитват физическа болка от разбито сърце“, казва Касиопо. „Мозъкът активира същите невронни пътища, които се задействат при физическа болка, когато сме емоционално наранени.“

Проучванията показват, че подкрепата от приятели и близки, както и физическите дейности като упражнения, медитация и достатъчно сън, могат да помогнат за възстановяването на химичния баланс в мозъка. В някои случаи терапията също играе важна роля за справяне със загубата.

Любовта в различните ѝ форми

Важно е да се отбележи, че любовта не е ограничена само до романтичните връзки. Родителската обич, приятелството, любовта към домашен любимец или дори към хоби могат да задействат подобни хормонални процеси. Това означава, че не е задължително човек да има партньор, за да се радва на ползите от любовта.

„Всички връзки, които ни карат да се чувстваме свързани, важни и разбрани, имат силата да подобрят нашето психично и физическо здраве“, казва Кубу.

На интервю за работа: - Може ли да работите под напрежение? - Разбира се! Живея с тъщата от три години.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сакскобургготски: Паркът Врана умира – държавата нехае

Сакскобургготски: Паркът Врана умира – държавата нехае

България Преди 3 минути

Сакскобургготски обвинява държавата и Столична община в безхаберие, което води до унищожаването на парка

376% скок на минималната пенсия за последните 10 години

376% скок на минималната пенсия за последните 10 години

България Преди 8 минути

През 2015 г. тя е била 116 лева, а през миналата вече е средно 552 лева

Проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

България Преди 21 минути

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват

След побоя на момче в подлез на метростанция: Какви мерки взеха срещу насилието

След побоя на момче в подлез на метростанция: Какви мерки взеха срещу насилието

България Преди 34 минути

По думите на майката, потърсен за съдействие, охранител е казал "не се занимавайте, ще набият и вас"

<p>Ванс: 21-ви век ще се определя от партньорството между САЩ и Индия</p>

Джей Ди Ванс: 21-ви век ще се определя от силата на партньорството между САЩ и Индия

Свят Преди 36 минути

"Ако това партньорство не се развие, 21-ви век може да се окаже труден за цялото човечество"

Огнен ад обхвана Ню Джърси, евакуирани са около 3000 души

Огнен ад обхвана Ню Джърси, евакуирани са около 3000 души

Свят Преди 47 минути

Пламъците, които бушуват в североизточната част на окръг Оушън, са били "овладени на 10 процента"

<p>Шокиращо признание на Кание Уест за сексуална връзка с братовчед му</p>

Кание Уест с шокиращо признание за кръвосмесителна връзка в детството

Свят Преди 1 час

Рапърът сподели смущаващи детайли от детството си преди излизането на новата му песен "Братовчед"

СГС дава ход на делото срещу Петър Петров - Еврото

СГС дава ход на делото срещу Петър Петров - Еврото

България Преди 1 час

Прокуратурата поиска от съда да бъде издадена европейска заповед за арест на Петров

От Нови Сад до Страсбург с велосипед – и обратно с овации и фойерверки

От Нови Сад до Страсбург с велосипед – и обратно с овации и фойерверки

Свят Преди 1 час

Сръбските студенти отидоха с велосипеди до Страсбург, за да търсят подкрепа от ЕС

Кърваво руско нападение в Днепропетровска област, жертви и ранени

Кърваво руско нападение в Днепропетровска област, жертви и ранени

Свят Преди 1 час

Агресорът удари Марганец с дрон камикадзе, заяви Сергий Лисак

Борис Елцин: Човекът, който свали СССР и създаде Русия на Путин

Борис Елцин: Човекът, който свали СССР и създаде Русия на Путин

Свят Преди 1 час

На 23 април се навършват 18 години от смъртта на първия руски президент

СЗО съкращава персонала си

СЗО съкращава персонала си

Свят Преди 1 час

Всички регионални служби ще бъдат засегнати в различна степен

Марина от Hell’s Kitchen: Не е задължително всеки да се интересува от история и да знае кой е Наполеон (ВИДЕО)

Марина от Hell’s Kitchen: Не е задължително всеки да се интересува от история и да знае кой е Наполеон (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Тя разкри какви са плановете ѝ след предаването, как се намира любовта в кухнята и какви бяха трудностите през изминалите месеци

Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция през юли

Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция през юли

Любопитно Преди 2 часа

Световноизвестната певица ще зарадва почитателите си със свои изпълнения в Анталия и в Истанбул

Сам Алтман на 40: Пътят от тийнейджър хакер до изпълнителен директор на OpenAI

Сам Алтман на 40: Пътят от тийнейджър хакер до изпълнителен директор на OpenAI

Любопитно Преди 2 часа

В епохата на ChatGPT Алтман не просто създава продукти – той оформя самите параметри на бъдещето ни

Излагат тялото на папа Франциск за поклонение в базиликата "Свети Петър"

Излагат тялото на папа Франциск за поклонение в базиликата "Свети Петър"

Свят Преди 2 часа

Базиликата ще остане отворена до полунощ в дните на поклонението