С мъртта е неудобна и чувствителна тема за повечето хора. Необратимото спиране на жизнените функции е динамично явление, което се влияе от различни фактори. Проучванията потвърждават, че след смъртта в тялото се задействат серия от структурни, физически и химични промени.
Процесът по умирането преминава през няколко фази. Всяка от тях се случва в определен период от време. Повечето хора считат, че състоянието на смърт е липсата на пулс и спирането на дишането. То обаче е сложен процес, който се простира отвъд циркулаторния и белодробния колапс.
Понастоящем електрокардиографските изследвания на починали пациенти показват, че човешкият мозък продължава да функционира до 10 минути след смъртта. В този смисъл тялото може да осъзнае неизбежността на смъртта.
Използват се различни критерии, за да се обяви смъртта на дадено лице. Те включват липса на реакция към рефлекси и липса на свиване на зеницата при светлина, както и необратимото спиране на пулса и дишането.
Ранните промени са тези, които настъпват в тялото 24 часа след смъртта.
С прекратяването на изпомпването на кръвта от сърцето, кожата има тенденция да побледнява през първите няколко минути след смъртта. След това кръвта започва да се разпределя чрез гравитация към различните части на тялото.
Характерен признак на смъртта е загубата на телесна температура. Това трупно охлаждане настъпва през първите 24 часа след смъртта, докато трупът достигне температурата на околната среда.
При смъртта загубата на топлина се извършва със скорост от 1 градус по Целзий на час, в зависимост от атмосферните условия. Студът обикновено е по-очевиден в началото на лицето и ръцете, а по-късно на врата и подмишниците. Хората с наднормено тегло са склонни да се охлаждат по-бавно.
В рамките на първия час след смъртта, всички гладки и набраздени мускули на тялото започват да се отпускат във фаза, известна като първична отпуснатост. Поради тази причина ставите на тялото стават гъвкави, клепачите губят своя тонус и челюстта има тенденция да се отваря.
По-късно се установява състояние на втвърдяване и петрификация на мускулите. Това започва от най-малките мускули на лицето и се спуска по останалата част от тялото. То достига своя максимален интензитет между 12 и 15 часа след смъртта.
Дехидратацията обикновено се проявява с пергамент на кожата, изсъхване на лигавиците и гениталиите и потъване на очните ябълки.
По същия начин е обичайно да има подчертаване на костни изпъкналости гръдния кош и бедрата. Освен това при малки деца се наблюдава рязка и генерализирана загуба на тегло.
Късните телесни промени настъпват след първите 24 до 36 часа.
Смъртта е патологично състояние, което започва с необратим срив на жизнените функции и спиране на мозъчните способности. След смъртта човешкото тяло претърпява серия от физически и биохимични промени и модификации, които водят до разграждане на всички органи и тъкани.
Като цяло, тези промени се появяват при всички трупове, повлияни от причината за смъртта и промените в околната среда. Те са един от основните обекти на изследване на съдебната медицина.
Още от автора:
Защо чувстваме умора след хранене, 8 съвета как да се справим с това
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Инфибулация – нечовешката традиция, за която не се говори достатъчно
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!