И мператорският пингвин се възстановява, след като преплува от Антарктида до Австралия - пътуване, дълго над 3 218 километра.
Птицата е открита на туристически плаж на югозападното крайбрежие на страната на 1 ноември, според изявление на правителството, получено от Associated Press.
Самотният пингвин е забелязан за първи път от сърфиста Аарон Фаулър.
„Погледнахме какво се случва и във водата имаше голяма птица, която помислихме, че е друга морска птица. Но после тя продължи да се приближава към брега - и беше прекалено голяма - и просто се изправи и се запъти право към нас“, разказва Фаулър.
Съобщава се, че пингвинът е тежал само 51 кг - нормално за вида е да тежи 55-100 кг.
A Malnourished Emperor Penguin Is in Recovery After Swimming Over 2,000 Miles to Australia https://t.co/ADD5ZtA84v
— People (@people) November 12, 2024
Птицата, която е наречена Гас, в момента е под грижите на местни експерти по дивата природа и редовно се пръска с охладена водна мъгла, за да й се помогне да се справи с новия, значително по-топъл климат.
Според Департамента по биоразнообразие, опазване и атракции на щата Западна Австралия целта е пингвинът да се възстанови. Понастоящем официалните лица не са сигурни дали той ще се върне в Антарктида след възстановяването си, въпреки че „все още се работи по различни варианти“, според доклада на АП.
PEOPLE потърси Департамента по биоразнообразие, опазване и атракции на Западна Австралия за повече подробности, но не получи отговор веднага.
Miscalculated, but where: the emperor penguin swam 3,500 kilometers across the Pacific Ocean in search of food and ended up in Australia.
— East_Calling (@East_Calling) November 8, 2024
The bird was discovered by surfers - according to them, the traveler did not like the sandy shore. He wanted to slide on the sand as if it… pic.twitter.com/myUpEvv7EB
Според Центъра за биологично разнообразие, организация с нестопанска цел, която работи за осигуряване на бъдещето на застрашените видове, императорските пингвини са особено засегнати от последиците от глобалното затопляне поради топенето на ледените шелфове.
„Учените прогнозират, че 80% от императорските пингвини в света може да изчезнат до края на века, ако не се намали драстично въглеродното замърсяване. Тези пингвини са застрашени и от подкиселяването на океана и промишления риболов, които допълнително намаляват наличието на плячка“, заявява организацията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!