З амисляли ли сте се, че 20% от боклука, който изхвърляме, всъщност са хранителни отпадъци? Макар да е биоргазградима, храната също допринася за замърсяването на природата и отделянето на въглероден диоксид, ако не се изхвърля правилно.
Една част от храната се превръща в боклук още преди да стигне домовете ни. Става дума за количествата бракувана храна от хранителните магазини.
До свалянето на храни от щанда се стига по няколко причини – надхвърляне на продажбените цели, нарушаване на опаковката, прекалено кратък срок на годност на продукта.
Отговорните хранителни магазини от години се стремят да канализират усвояването на отпадъците, така че да намалят разходите, да допринесат за опазване на околната среда и да оптимизират разходите си така, че да предложат на клиентите си конкурентни цени.
BILLA е първата голяма търговска верига, стартирала работа със столичното предприятие за третиране на отпадъци, инсталация „Хан Богров“.
Още в магазина персоналът изхвърля отпадъците разделно, a всеки BILLA обект в София разполага с контейнери за биоразградими отпадъци.
Компанията е сключила партньорство и с фирма, която извозва отпадъците от всеки обект по определен график, няколко пъти седмично, спрямо необходимостта на всеки магазин.
Хранителните отпадъци от магазините пристигат в предприятието, отделят се от опаковките. Следва анаеробно (без кислородно) разграждане на храната, при което се получават два междинни продукта – компост за наторяване и биогаз за производство на електроенергия.
Резултатите сочат, че през изминалата 2020 г. търговската верига е успяла да намали количеството генерирани биоразградими отпадъци с 23,3% (340,3 тона), сравнено с 2019 г.
Оползотворяването на хранителните отпадъци е сериозна крачка към намаляване на общото количество боклук на сметищата и отделянето на въглерод в атмосферата.
„Искрено се надяваме и други компании да последват примера ни и да стартират подобни инициативи.“, заявяват от хранителната верига, защото само с общи усилия можем да опазим страната ни чиста.