З а много хора летенето е плашещо преживяване, съпътствано от стреса от пътуването, затвореното пространство и множеството обичайни досадни неща по летищата. Сигурността на полетите напоследък е в новините, тъй като през последните няколко седмици се случиха няколко сериозни инцидента. Вътрешни лица твърдят, че съкращенията във Федералната авиационна администрация, планирани от Тръмп и Мъск, са заплаха за безопасността на въздуха, съобщава iflscience.
Това определено не е спокоен момент за летене – затова си представете скорошните новини за австралийска двойка, до която е бил поставен починал човек в полет от Мелбърн до Доха, столицата на Катар. Смъртта на съсед по време на полет може да бъде мъчителна, дори и да е непознат, но има правила за това какво се случва по-нататък. Добре е, че ги има, защото това не е рядко явление.
Има ли лекар на борда?
Според преглед от 2021 г., публикуван в The American Journal of Emergency Medicine, глобалната честота на спешни медицински случаи по време на полет е 18,2 събития на милион пътници, а смъртността е 0,21 на милион пътници.
Според Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) броят на пътниците на авиокомпаниите през 2025 г. ще надхвърли пет милиарда за първи път. Ако смъртността остане същата, това означава, че около 1000 души ще починат по време на полет тази година.
Често, когато се случи спешен медицински случай, самолетът се отклонява към най-близкото възможно летище. За съжаление, летищата не са разположени на равни разстояния по маршрутите на полетите, така че следващото може да е на часове разстояние. Кабинният екипаж е обучен да извършва сърдечно-белодробна реанимация (CPR) и може да има медицински специалисти на борда, но понякога това не е достатъчно. Възможно е също така човек да почине без видим спешен медицински случай.
Справяне със смърт на борда
Passengers forced to sit next to woman’s body for hours after she drops dead on 15-hour flight https://t.co/8aiFZo8f9x pic.twitter.com/AnZAQTPLUf
— New York Post (@nypost) February 25, 2025
В неофициални разговори някои хора казват, че биха отказали да седят до мъртво тяло, докато други нямат проблем с това – някои дори се шегуват, че предпочитат да седят до починал човек, отколкото до бебе по време на дълъг полет. Всеки отговор подсказва простия факт, че не е лесно да се справиш със смъртта на земята, камо ли затворен в метална тръба далеч в небето – хората ще имат различни реакции, които могат да зависят от тяхната култура, възпитание, лични чувства относно смъртността и други.
Насоките на IATA за смърт на борда изразяват общ план за това какво да се прави, и приканват авиокомпаниите да допълнят със специфични критерии тези препоръки. Ако CPR е продължила 30 минути, заедно с използването на бордови автоматизиран външен дефибрилатор (AED), и няма признаци на живот, лицето може да се счита за починало.
Насоките препоръчват починалият да бъде поставен в торба за тяло, ако авиокомпанията ги използва, да се затвори с цип до врата и да се затворят очите му. Като алтернатива, той трябва да бъде покрит с одеяло до врата. В идеалния случай ще бъде преместен на място с възможно най-малко хора наоколо. Ако полетите са пълни, това може да не се случи и човекът може да бъде оставен на първоначалното си място.
Тук преценката може да стане спорна: Някои хора може да почувстват безпокойство или ужас, че седят до мъртъв човек. В крайна сметка, тяхното поставяне ще бъде по преценка на екипажа.
В крайна сметка, смъртта във въздуха не е лесна за никого, така че най-доброто, което човек може да направи, е да знае и да следва правилата за справяне с нещастната ситуация.